Fiala pokračuje v pracovní cestě po Asii, do Hanoje by mohl létat přímý spoj

Premiér Petr Fiala (ODS) pokračuje v pracovní cestě po Asii, jako čtvrtou zemi navštívil Vietnam. Během pátku se setkal s premiérem Pham Minh Chinhem a s prezidentem Vo Van Thuongem. Řešili mimo jiné přímé letecké spojení mezi Prahou a Hanojí.

"Cílem mé návštěvy bylo prohloubení ekonomické spolupráce, usnadnění přístupu našich firem na zdejší trh a ochrana českých podnikatelů. Je to důležité, abychom zvýšili objem našeho vývozu do země a zlepšili tak obchodní bilanci, která je v současné době výrazně nakloněna Vietnamu, náš vývoz je dvacetkrát menší než dovoz," uvedl Fiala podle Úřadu vlády.

Vietnam patří k nejvýznamnějším obchodním partnerům Česka v jihovýchodní Asii, přitom jde o nejrychleji rostoucí ekonomiku v regionu. Premiér při jednáních podpořil české firmy a společné projekty, zahájil také česko-vietnamské obchodní fórum, kterého se zúčastnilo více než 200 zástupců podniků z obou zemí. 

Řešilo se i zavedení přímého leteckého spoje mezi oběma zeměmi, jehož přípravu přerušila pandemie koronaviru. Poptávku po něm zvyšuje i vietnamská komunita žijící v Česku.

Fiala pokračuje v návštěvě Vietnamu i v sobotu, pak ho na pracovní cestě čekají ještě dvě zastávky v Kazachstánu a Uzbekistánu.

Související

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) vietnam

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

včera

Nezaměstnaní lidé

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti poklesla na 2,5 % z červencových 2,7 %, což ji činí nejnižší v celé EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu.

včera

Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo

Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy