Premiér Petr Fiala (ODS) se nehodlá sejít s předsedou opozičního ANO Andrejem Babišem kvůli budoucnosti ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) ve vládě. Hnutí bývalého premiéra vadí vlastnictví šifrovaného telefonu. Podle Fialy není důvod k odvolání vicepremiéra z kabinetu.
Fiala dnes podotkl, že se nebrání jednáním s ANO nad budoucností země. "Ale nevím, jaké by mělo smysl jednání o tom, že pan ministr vnitra má šifrovaný telefon a že ho mám na základě toho odvolat," konstatoval premiér s tím, že nemá v úmyslu navrhnout Rakušanovo odvolání.
Podle předsedy občanských demokratů jde o další záminku, která především odvádí pozornost od problémů samotného Andreje Babiše. Neobává se ani možného hlasování o nedůvěře, pád vlády podle něj v takovém případě nehrozí.
Expremiér Babiš minulý týden vyzval dopisem Fialu k jednání o osudu Rakušana ve funkci ministra vnitra. Považuje totiž za nemyslitelné, aby byl dále v čele resortu. Babiš zdůraznil, že za personální složení vlády je sice zodpovědný premiér, ale on jako předseda nejsilnějšího opozičního subjektu cítí povinnost upozornit na skutečnosti, které podle něj mohou vést k "absolutní ztrátě důvěry občanů České republiky v politiku a nezávislost policie". ANO také už dříve pohrozilo hlasováním o nedůvěře vládě.
Rakušan novinářům ve Sněmovně řekl, že šifrovaný telefon prakticky nepoužíval z toho důvodu, že po nástupu do vládní funkce disponuje jiným zabezpečeným způsobem komunikace. "Není důležité, jaký telefon používáte, ale s kým mluvíte," podotkl.
Zařízení si Rakušan pořídil kvůli "reálnému podezření", že někdo odposlouchává prostory kanceláře. Informace ze schůzek, které v ní proběhly, se podle něj překvapivě rychle dostávaly do veřejného prostoru, ačkoliv jejich aktéry bylo minimum lidí. "Reagovali jsme tímto způsobem. Jestli jsem ho (telefon) použil dvakrát, třikrát, tak je to hodně," uvedl.
Související
Kasa je prázdná, řekl Babiš k investicím do obrany. Fiala ho kritizuje
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
Petr Fiala (ODS) , Vít Rakušan (STAN)
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán
před 2 hodinami
Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní
včera
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
včera
Je nemocný a má nízké IQ. Trump se velmi ostře pustil do De Nira
včera
V kauze RP Invest utopili peníze i známí lidé. K poškozeným patří i Klempíř
včera
Okamura do Otázek Václava Moravce přijde, potvrdila mluvčí SPD
včera
Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa
včera
Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů
včera
Ministerstvo varovalo Čechy v Izraeli. Bezpečnostní situace se může zhoršit
včera
Záhadné úmrtí dvou lidí v Písku. Těla se našla v lodním kontejneru
včera
Fico se pře s Ukrajinci ohledně ropovodu Družba. Navrhuje inspekční cestu
včera
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
včera
Střelba v Krnově. Policisté našli mrtvého a dvě zbraně
včera
Chcete se dostat z Izraele? Musíte dnes, vyzval americký velvysanec podřízené
včera
Česko eviduje zemětřesení na Příbramsku. Ke škodám nedošlo
včera
Nejasný pokrok v jednáních mezi USA a Íránem. Rozhovory mají pokračovat
včera
Do Česka míří saharský prach. Na zem se nedostane, může ale ovlivnit teploty
včera
Clintonová prý Epsteina nikdy nepotkala. Vyzvala k výslechu Trumpa
včera
Okamura se po devíti letech může objevit v Otázkách Václava Moravce
včera
Počasí bude i o víkendu nadále jarní
Poslední únorový víkend přinese do České republiky velmi proměnlivé počasí, které bude zpočátku připomínat spíše jaro. V sobotu se očekává převážně polojasná až jasná obloha. První ranní hodiny však mohou řidičům i chodcům zkomplikovat místní mlhy nebo nízká oblačnost, které mohou být vlivem nízkých teplot i mrznoucí.
Zdroj: Libor Novák