Fiala se s lékaři dohodl na smíru. Dostanou 9,8 miliardy

V pátek podepsali zástupci nespokojených lékařů dohodu o zvýšení platů s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Vláda na toto navýšení vyčlenila částku ve výši 9,8 miliardy korun. Premiér uvedl, že tato dohoda je významná nejen pro lékaře a zdravotníky, ale také pro občany, protože zajišťuje, že lidé v Česku nemusí mít obavy o dostupnost zdravotní péče.

Fiala uvedl, že při přípravě dohody o ukončení odmítání přesčasové práce nemocničními lékaři nešlo pouze o otázky platů a mezd, ale také o pracovní podmínky a podmínky vzdělávání. Uvedl to před prezentací dohody se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP), zástupci odborů a České lékařské komory (ČLK).

Prezident ČLK Milan Kubek uvedl, že cílem lékařů nebylo omezovat zdravotní péči, ale zlepšit medicínu tak, aby byla dostupná i v následujících letech. "Abychom měli dostatek lékařů a lékařek," podotkl a dodal, že dohoda pomůže učinit zdravotnictví udržitelné.

Dohoda předpokládá, že měsíční výdělek lékařů se zvýší o 5000 až 15 000 korun, zatímco ostatní zaměstnanci obdrží navýšení o pět procent. Premiér zdůraznil, že 9,8 miliardy korun na zvýšení platů a mezd pochází ze systému veřejného zdravotního pojištění.

Fiala před podpisem dohody uvedl, že "nejde o peníze, které by přicházely navíc ze státního rozpočtu. Jde o prostředky, které již byly v tomto systému, avšak nyní zaručujeme, že budou využity na zvýšení platů a mezd."

Premiér také zdůraznil, že jednání se neomezila pouze na otázky platu a mzdy zdravotníků, ale zahrnovala i pracovní podmínky a potřebu neustálého vzdělávání, což reflektuje náročnost práce lékařů a zdravotníků.

Výpověď z dobrovolných přesčasů podaly v uplynulých týdnech tisíce zdravotníků a v prosinci tak hrozilo omezování lékařské péče. Předseda Sekce mladých lékařů ČLK Jan Přáda ale dnes lékaře vyzval, aby své výpovědi stáhli. 

I ředitel VZP Zdeněk Kabátek uklidňuje klienty před obavami, že nebude dostupná zdravotní péče. Doplnil, že dodatky k úhradové vyhlášce, které budou pojišťovny uzavírat s poskytovateli zdravotních služeb, jsou dobrovolné.

Sněmovna také na konci listopadu zrušila ustanovení o další dobrovolné přesčasové práci, které vyvolalo protesty lékařů. 

Změny navržené ministry Marianem Jurečkou a Vlastimilem Válkem umožňují nepřetržitou práci až 24 hodin, pokud to umožní kolektivní smlouva nebo vnitřní předpisy v zařízení.

Pracovník a vedení budou muset uzavřít písemnou dohodu o takových službách, maximálně na rok, s možností zrušení v prvních třech měsících. Předloha zamíří nyní k posouzení do Senátu.

Lékařské odbory ve čtvrtek uvedly, že podpoří dnešní dohodu, která má vést k odvolání protestu lékařů nespokojených s přesčasovou prací. Vyplývá to z informací, které Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů (LOK-SČL) zveřejnil na své facebookové stránce. 

Odvolání výpovědí z přesčasové práce, které lékaři od prosince podali, což znamenalo v některých nemocnicích výrazné omezení provozu, je ale podle nich individuálním rozhodnutím každého. 

"Účastníci porady upozorňují, že odvolání nesouhlasu s výkonem přesčasové práce je individuální rozhodnutí. Zejména v situaci, kdy jsou informace, že ředitelé některých nemocnic hodlají po ukončení protestu opět zavádět nelegální formy zajištění provozu (DPČ), je možné, že některá pracoviště v protestu vytrvají," uvedly odbory.

V souvislosti s lékaři se spekulovalo také o možnosti výsluh. Podle Kubka ale šlo spíše o možný benefit, neboť žádné jiné povolání nemá tolik hodin přesčasů, navíc bez jediného benefitu. Podle něj není v tomto případě řešením předčasný důchod, protože Česko dlouhodobě trpí nedostatkem lékařů.

Související

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) lékaři

Aktuálně se děje

včera

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

včera

včera

včera

včera

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

včera

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

včera

včera

včera

včera

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy