Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání.
Premiér zdůraznil, že Čuřín má velké zkušenosti v oblasti bezpečnosti, na NBÚ již v minulosti pracoval a dobře agendě úřadu rozumí. Národní bezpečnostní úřad je jednou z klíčových institucí v bezpečnostním systému ČR. Do jeho gesce spadá prioritně oblast ochrany utajovaných informací. Vyzrazení takových informací může způsobit újmu zájmům České republiky, proto je role NBÚ při prověřování osob či firem naprosto zásadní.
Mezi hlavní úkoly nového ředitele patří mimo jiné dokončení novely zákona o ochraně utajovaných informací. "Před novým panem ředitelem Čuřínem stojí řada úkolů a změn, které je potřeba udělat. Je třeba zefektivnit systém udělování prověrek, vytvořit podmínky pro zavádění a fungování inovací v oblasti elektronizace veřejné správy či dále rozvíjet mezinárodní spolupráci v oblasti ochrany utajovaných informací," dodal premiér.
Premiér také poděkoval generálmajorovi Jiřímu Langovi nejenom za jeho dosavadní působení ve funkci ředitele NBÚ, ale také za desetiletí trvající službu pro český stát. Lang v minulosti působil v letech 2003–2016 jako ředitel BIS a v letech 2006–2007 byl ředitelem ÚZSI.
Čuřín působil na NBÚ v letech 2010–2015, mimo jiné jako vedoucí Oddělení vnitřní bezpečnosti. Od roku 2015 do roku 2017 byl vedoucím Oddělení vnitřní bezpečnosti Úřadu vlády a od roku 2017 byl bezpečnostním ředitelem Úřadu vlády.
Související
Babiš a Macinka ztrapnili jen sebe, rýpl si expremiér Fiala
Trapné, nebezpečné, pomstychtivé. Opozice stojí na straně prezidenta Pavla
Petr Fiala (ODS) , NBÚ (Národní bezpečnostní úřad)
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Lidé demonstrují, vojáci se bouří. Ukrajinou mohutně otřásá konec Fedorova
před 1 hodinou
Jeřáb spadl v Praze na ulici. Zasahují hasiči, místem nejezdí trolejbusy
před 1 hodinou
Policie vykázala z domu poslance Foldynu. Je podezřelý z domácího násilí
před 2 hodinami
Trumpova administrativa zveřejňování Epsteinových spisů totálně zvorala, přiznal Vance
před 3 hodinami
CNN: Útok na školu, při němž zemřelo na 170 dětí, v USA prakticky nikdo nevyšetřuje
před 3 hodinami
Spojené státy oznámily nová, pětadvacetiprocentní cla
před 4 hodinami
Spojené státy provedly další vlnu leteckých úderů proti Íránu
před 6 hodinami
Počasí: Do Česka o víkendu dorazí přeháňky a ochlazení
včera
Francouzský parlament schválil asistovanou sebevraždu. Premiér se chce obrátit na ústavní soud
včera
Pentagon zavede screening testosteronu u vojáků, oznámil Hegseth
včera
Bouřky dorazily. Meteorologové upozornili na supercely na jižní Moravě
včera
Norsku se ulevilo. Korunní princeznu konečně pustili z nemocnice
včera
Prezident Pavel by Turkovu rezignaci považoval za správný postup
včera
Počasí se neodkloní od letního normálu, vyplývá z dlouhodobého výhledu
včera
Lidé mění práci jinak než před deseti lety. Nabídku dnes odmítají i kvůli šéfovi či atmosféře
včera
Kasparov: Putin nemá v úmyslu uzavřít s Ukrajinou mírovou dohodu
včera
EU se dohodla na prodloužení ochrany pro ukrajinské uprchlíky. Vyloučí z ní muže v branném věku
včera
Červen byl pro Ukrajinu nejtragičtějším měsícem od začátku války
včera
Rusko by mohlo plánovat cílené údery na kritickou infrastrukturu, varuje Litva
včera
Návrat EET dostal zelenou od poslanců. Spustit se má v lednu
Poslanci ve třetím čtení schválili vládní návrh zákona o evidenci tržeb a dalších souvisejících zákonů, takzvanou EET 2.0. Nová právní úprava představuje modernizovanou podobu elektronické evidence tržeb, jejímž cílem je podle ministerstva financí narovnat podnikatelské prostředí, omezit šedou ekonomiku, zajistit spravedlivější výběr daní a současně významně snížit administrativní zátěž podnikatelů. Vládní návrh nyní míří k projednání do Senátu.
Zdroj: Jan Hrabě