Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

Premiér zdůraznil, že Čuřín má velké zkušenosti v oblasti bezpečnosti, na NBÚ již v minulosti pracoval a dobře agendě úřadu rozumí. Národní bezpečnostní úřad je jednou z klíčových institucí v bezpečnostním systému ČR. Do jeho gesce spadá prioritně oblast ochrany utajovaných informací. Vyzrazení takových informací může způsobit újmu zájmům České republiky, proto je role NBÚ při prověřování osob či firem naprosto zásadní.

Mezi hlavní úkoly nového ředitele patří mimo jiné dokončení novely zákona o ochraně utajovaných informací. "Před novým panem ředitelem Čuřínem stojí řada úkolů a změn, které je potřeba udělat. Je třeba zefektivnit systém udělování prověrek, vytvořit podmínky pro zavádění a fungování inovací v oblasti elektronizace veřejné správy či dále rozvíjet mezinárodní spolupráci v oblasti ochrany utajovaných informací," dodal premiér.

Premiér také poděkoval generálmajorovi Jiřímu Langovi nejenom za jeho dosavadní působení ve funkci ředitele NBÚ, ale také za desetiletí trvající službu pro český stát. Lang v minulosti působil v letech 2003–2016 jako ředitel BIS a v letech 2006–2007 byl ředitelem ÚZSI.

Čuřín působil na NBÚ v letech 2010–2015, mimo jiné jako vedoucí Oddělení vnitřní bezpečnosti. Od roku 2015 do roku 2017 byl vedoucím Oddělení vnitřní bezpečnosti Úřadu vlády a od roku 2017 byl bezpečnostním ředitelem Úřadu vlády.

Související

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) NBÚ (Národní bezpečnostní úřad)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy