S kandidátem na ministra životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) bude prezident Miloš Zeman hovořit až v případě, že podá premiér Petr Fiala (ODS) návrh na jeho jmenování. Zvažovat bude průběh vyšetřování brněnské kauzy, řekl Zeman v dnešním rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál.
Bývalý náměstek brněnské primátorky Hladík by měl být podle předsedy lidovců a vicepremiéra Mariana Jurečky, který aktuálně ministerstvo životního prostředí dočasně vede, jmenován nejpozději v prvním lednovém týdnu. Na začátku prosince uvedl, že policie a státní zástupce od propuknutí kauzy kolem privatizace bytů v Brně nerozšířili obvinění. Proto nevidí ke změně nominace důvod.
"Premiér dosud tento návrh nepodal," řekl Zeman. S Hladíkem ještě nemluvil. "Budu s ním mluvit až v případě, když pan premiér tento návrh podá. Budu zvažovat další průběh policejního vyšetřování ve známé brněnské kauze," dodal prezident.
Fiala už dříve uvedl, že požádá Jurečku, aby funkci ministra životního prostředí vykonával až do konce roku. Pokud nenastanou žádné nepředvídatelné okolnosti, bude poté připraven Hladíka do funkce navrhnout, řekl koncem listopadu v České televizi. Premiér také poznamenal, že potřebuje víc času a že si chce být jistý, že budou vysvětleny všechny nejasnosti.
Jmenování Hladíka ministrem zkomplikovala kriminální kauza přidělování městských bytů v Brně. Policie zasahovala i v Hladíkově kanceláři, z ničeho jej ale neobvinila. Hladík několikrát uvedl, že s policisty spolupracoval.
Související
OBRAZEM: Fialova kampaň pokračovala v Brně. Premiér zde vede kandidátku
Počasí nenaplnilo předpoklady. Deště bylo méně, povodně už nehrozí
Petr Hladík (KDU-ČSL) , Miloš Zeman , Petr Fiala (ODS) , Ministerstvo životního prostředí , Vláda ČR
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
před 1 hodinou
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
před 2 hodinami
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
před 4 hodinami
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
před 5 hodinami
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
před 6 hodinami
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
před 7 hodinami
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
před 8 hodinami
Trump podepsal zavedení nových cel
před 9 hodinami
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
před 10 hodinami
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
před 11 hodinami
Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí
před 12 hodinami
Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům
před 14 hodinami
Bude až 34 stupňů. Meteorologové očekávají návrat tropického počasí
včera
České oscarové hlasování je v plném proudu. Šanci má pět filmů
včera
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
včera
Knížáka posmrtně rehabilitovali. Za minulého režimu strávil měsíce ve vazbě
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
V NATO nikdy nebudeme, míní bývalý šéf ukrajinské armády Zalužnyj
včera
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
včera
Policie objasnila pomníček. V případu vraždy z roku 2010 pomohly vzorky DNA
Pražská policie se pochlubila objasněním takzvaného pomníčku. Kriminalisté z hlavního města totiž dopadli podezřelého z vraždy, která se stala před patnácti lety. Zásadní roli sehrály stopy DNA. Pro muže si došla zásahová jednotka.
Zdroj: Jan Hrabě