Hygienici chtějí lépe komunikovat s veřejností, spustili vlastní twitterový účet

Hygienici chtějí lépe komunikovat s veřejností a více ji seznámit s širokou škálou činností, které se věnují. Úřad proto dnes spustil twitterový účet Hygienická služba ČR, na němž se budou objevovat příspěvky ze všech krajských hygienických stanic.

Novinářům to řekla náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová, která se v Novém Jičíně účastnila konference k 70 letům hygienické služby v ČR.

Podle Svrčinové jde rovněž o to přilákat k oboru více mladých lidí, kteří by se této profesi věnovali. "Samozřejmě, že mladí lidé se nehrnou do hygieny, ale musím říct, že je to trošku i naše chyba. Musíme více propagovat ten obor a více ho přibližovat lidem. Je to o tom jim to vysvětlit, zapálit je a trošku více i přiblížit lidem, co děláme. Proto hygienická služba spustila od 1. prosince twitterový účet, kde budeme prezentovat právě výsledky naší kontrolní činnosti, takto to dostaneme i k mladým lidem," uvedla Svrčinová.

Dodala, že veřejnost dostatečně neví, jak rozsáhlá je činnost hygieniků. "Nikdo neví, že kontrolujeme kosmetiku, hračky či dětské výrobky. Teď například probíhá velká kontrolní akce na ložní prádlo, kde máme stanovené limity chemických látek, které se mohou uvolňovat. Kontrolujeme běžně tábory, provozovny stravovacích služeb, ale i chemické látky a tak podobně, veřejnost to neví. Nemluvilo se o tom, neprezentovaly se výsledky. Budeme tam (na twitteru) prezentovat i to, co dělají krajské hygieny," upřesnila Svrčinová. Na hygienické stanice byla v uplynulé době upřena pozornost hlavně v souvislosti s pandemií koronaviru.

Svrčinová se domnívá, že zintenzivnit je nezbytné rovněž spolupráci s lékařskými fakultami, kde se obor ochrany veřejného zdraví vyučuje. "Kompletní magisterský program má zatím Ostravská univerzita, rozebíhá ho univerzita v Olomouci a měla by rozběhnout navazující magisterské studium i třetí lékařská fakulta v Praze," doplnila Svrčinová.

Fungování hygienických stanic by se v budoucnu mělo změnit, ministerstvo zdravotnictví nyní připravuje novelu o ochraně veřejného zdraví. "Novela by měla ještě více propojit fungování Státního zdravotního ústavu, krajských hygien a řekněme metodického vedení ministerstva zdravotnictví. Cílem novely není redukce nebo likvidace některých hygienických pracovišť, cílem jsou některá administrativní opatření, která musí vést k tomu, že se nám daleko lépe podaří čerpat peníze z Evropské unie na podporu hygien, nebo že se nám daleko lépe podaří standardizovat vybavení hygien tak, aby byly propojené. Chceme daleko lépe definovat tu vědeckou střechu, kterou by měl mít Státní zdravotní ústav nad sebou, nějakou vědeckou radu, která by se měla skládat z opravdu špičkových odborníků," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), který se konference rovněž účastnil.

Podle ministra má Česko v této oblasti řadu odborníků i mezinárodní renomé, ale chybí synchronizace a koordinace všech činností. "To bude v tom zákoně, a to se nám podaří předložit příští rok do Poslanecké sněmovny," uvedl Válek.

Související

Testování na koronavirus, ilustrační fotografie.

Covid jako chřipka? Stává se klasickou respirační infekcí, míní hygienička

Covid se stává běžnou respirační infekcí, prokazatelně ho měla laboratorními testy potvrzený minimálně polovina populace, řekla ČTK ředitelka protiepidemického oboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Dodala, že nyní je situace vcelku klidná. Na jižní Moravě bylo od počátku epidemie v březnu 2020 k dnešku potvrzeno přes 450.000 případů nákazy.

Více souvisejících

hygienici Twitter

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Univerzita Karlova

Univerzita Karlova utvořila komisi, která má řešit podezření na obtěžování studentek

Na Univerzitě Karlově z rozhodnutí rektorky Mileny Králíčkové vznikla podle mluvčího UK Václava Hájka komise, která má doporučit další postup ohledně podezření na obtěžování studentek Fakulty humanitních studií ze strany některých vyučujících. Rada Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR na webu uvedla, že se podezřením z nevhodného chování ředitele ústavu Miroslava Vaňka a jeho zástupce Pavla Mückeho vůči studentkám zabývala v pondělí a příští týden ho bude řešit s dozorčí radou ústavu. 

Aktualizováno před 19 minutami

Aktualizováno před 20 minutami

Aktualizováno před 22 minutami

Marian Jurečka

Jurečka diskutoval s odbory, zaměstnavateli a velvyslancem. Věří v posun v Nexenu

Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) věří tomu, že se dnes odpoledne posunou jednání o mzdách v továrně Nexen Tiren na Lounsku, kde od minulého týdne stávkuje část zaměstnanců. Napsal to na twitteru. Ráno telefonoval s vedením jihokorejské továrny, poté se setkal se zástupci odborů a také s korejským velvyslancem. 

před 24 minutami

Aktualizováno před 36 minutami

Jiří Pospíšil

Pražská TOP 09 schválila vznik magistrátní koalice Spolu, Pirátů a STAN

Krajský výbor pražské TOP 09 na svém zasedání v pondělí večer schválil vznik koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Pirátů a STAN na pražském magistrátu. Hlasování bylo jednomyslné. O návrhu koaliční smlouvy bude ještě jednat a hlasovat zastupitelský klub. ČTK to dnes řekl místopředseda pražské TOP 09 Michal Hroza. 

před 41 minutami

Zbraně, ilustrační fotografie (Foto: Jay Rembert)

V Česku loni stoupl počet majitelů zbrojních průkazů i zbraní

V Česku v loňském roce stoupl počet majitelů zbrojních průkazů i počet registrovaných a ohlášených zbraní. Zbrojní průkaz mělo loni 314.039 lidí, což je o 5049 více než v roce 2021. Počet nahlášených zbraní stoupl o 53.281 na 989.348. Údaje dnes ČTK poskytla mluvčí policejního prezidia Irena Pilařová.

před 45 minutami

Olympiáda, ilustrační fotografie.

ČUS je zásadně proti Rusům a Bělorusům na OH, vyzvala ČOV k tvrdému postupu

Česká unie sportu (ČUS) je zásadně proti startu sportovců z Ruska a Běloruska na olympijských hrách 2024 v Paříži. Apeluje na Český olympijský výbor (ČOV), aby se proti úvahám Mezinárodního olympijského výboru (MOV) jednoznačně vymezil. Vyplývá to z vyjádření Rady ČUS, které unie poskytla ČTK. ČOV už svůj nesouhlas vyjádřil.

před 1 hodinou

CZK

Kurz eura ke koruně: Česká měna oslabila i vůči dolaru

Koruna na začátku nového týdne oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Na euro ztratila proti pátečnímu podvečeru devět haléřů a v pondělí kolem 17:00 se prodávala za 23,85 Kč/EUR. Vůči dolaru oslabila česká měna o 33 haléřů na 22,22 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Letiště Václava Havla Praha

Na Ruzyni se loni řešilo o 42 procent méně porušení předpisů. Ubylo převozů drog

Celníci z pražského Letiště Václava Havla loni řešili zhruba o dvě pětiny méně porušení předpisů o vývozu a dovozu oproti roku 2021. Výrazně ubylo převozů drog nebo falšovaného zboží. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou dnes zveřejnili ruzyňští celníci. Právě drogy a falšované výrobky známých značek tvoří většinu nelegální přepravy zboží. K poklesu mohla přispět prevence a dosavadní důsledné kontroly, řekla ČTK mluvčí celníků Šárka Miškovská.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Tržby v malooobchodě loni klesly, v prosinci pokles zpomaloval

Maloobchodní tržby v Česku se loni meziročně snížily o 3,6 procenta, o rok dříve stouply o 4,4 procenta. V prosinci tržby obchodníků osmý měsíc za sebou v meziročním srovnání klesly, pokles ale zpomalil na 7,3 procenta z listopadových revidovaných 8,9 procenta.

před 2 hodinami

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakousko a dalších sedm zemí chce lepší ochranu vnějších hranic EU

Rakousko a dalších sedm zemí včetně Slovenska požaduje více unijních opatření na ochranu vnějších hranic EU, rychlejší vyhošťování migrantů a novou readmisní dohodu se třetími státy o vracení neúspěšných žadatelů a azyl. Informuje o tom dnes agentura APA, podle níž se vrcholní představitelé těchto zemí s požadavky obrátili dopisem na šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou a předsedu Evropské rady Charlese Michela. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čínský špionážní balón nad USA

USA vyzvedly z moře část trosek balónu. Čínu podezírají ze špionáže

Americká armáda vyzvedla část trosek čínského balonu, který v sobotu sestřelil americký stíhací letoun nad americkými teritoriálními vodami. Podle agentury AFP to v pondělí řekl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Spojené státy se budou snažit najít co nejvíce zbytků balonu, aby mohly určit jeho špionážní schopnosti. Vrátit trosky balonu Číně nemá Washington v úmyslu, dodal Kirby.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Masarykova univerzita, ilustrační fotografie.

Policie se zabývá děním na pedagogické fakultě v Brně. Vznikla i petice

Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně se dohodla na rozvázání pracovního poměru s jedním z učitelů podezřelých z nevhodného chování ke studentkám. Rektor Martin Bareš nařídil celouniverzitní kontrolu studentského hodnocení jednotlivých předmětů od roku 2019 do současnosti. Podle tiskové zprávy univerzity bude kontrola hotová do konce února. Hodnocení jsou anonymní a mohou ukázat na další případy nevhodného chování.

před 2 hodinami

Válka na Ukrajině: Rusové se přeskupují, soustředí se na pět obcí

Ruské invazní síly se na různých místech přeskupují a hlavní úsilí soustředí na útočné operace u Kupjansku, Lymanu, Bachmutu, Avdijivky a Novopavlivky na východě Ukrajiny, uvedl dnes ve své ranní operační svodce ukrajinský generální štáb. Ten zároveň hlásí za uplynulý den odražení ruských útoků u desítky obcí v Luhanské a Doněcké oblasti, včetně Bachmutu.

Zdroj: ČTK

Další zprávy