Hygienici chtějí lépe komunikovat s veřejností, spustili vlastní twitterový účet

Hygienici chtějí lépe komunikovat s veřejností a více ji seznámit s širokou škálou činností, které se věnují. Úřad proto dnes spustil twitterový účet Hygienická služba ČR, na němž se budou objevovat příspěvky ze všech krajských hygienických stanic.

Novinářům to řekla náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová, která se v Novém Jičíně účastnila konference k 70 letům hygienické služby v ČR.

Podle Svrčinové jde rovněž o to přilákat k oboru více mladých lidí, kteří by se této profesi věnovali. "Samozřejmě, že mladí lidé se nehrnou do hygieny, ale musím říct, že je to trošku i naše chyba. Musíme více propagovat ten obor a více ho přibližovat lidem. Je to o tom jim to vysvětlit, zapálit je a trošku více i přiblížit lidem, co děláme. Proto hygienická služba spustila od 1. prosince twitterový účet, kde budeme prezentovat právě výsledky naší kontrolní činnosti, takto to dostaneme i k mladým lidem," uvedla Svrčinová.

Dodala, že veřejnost dostatečně neví, jak rozsáhlá je činnost hygieniků. "Nikdo neví, že kontrolujeme kosmetiku, hračky či dětské výrobky. Teď například probíhá velká kontrolní akce na ložní prádlo, kde máme stanovené limity chemických látek, které se mohou uvolňovat. Kontrolujeme běžně tábory, provozovny stravovacích služeb, ale i chemické látky a tak podobně, veřejnost to neví. Nemluvilo se o tom, neprezentovaly se výsledky. Budeme tam (na twitteru) prezentovat i to, co dělají krajské hygieny," upřesnila Svrčinová. Na hygienické stanice byla v uplynulé době upřena pozornost hlavně v souvislosti s pandemií koronaviru.

Svrčinová se domnívá, že zintenzivnit je nezbytné rovněž spolupráci s lékařskými fakultami, kde se obor ochrany veřejného zdraví vyučuje. "Kompletní magisterský program má zatím Ostravská univerzita, rozebíhá ho univerzita v Olomouci a měla by rozběhnout navazující magisterské studium i třetí lékařská fakulta v Praze," doplnila Svrčinová.

Fungování hygienických stanic by se v budoucnu mělo změnit, ministerstvo zdravotnictví nyní připravuje novelu o ochraně veřejného zdraví. "Novela by měla ještě více propojit fungování Státního zdravotního ústavu, krajských hygien a řekněme metodického vedení ministerstva zdravotnictví. Cílem novely není redukce nebo likvidace některých hygienických pracovišť, cílem jsou některá administrativní opatření, která musí vést k tomu, že se nám daleko lépe podaří čerpat peníze z Evropské unie na podporu hygien, nebo že se nám daleko lépe podaří standardizovat vybavení hygien tak, aby byly propojené. Chceme daleko lépe definovat tu vědeckou střechu, kterou by měl mít Státní zdravotní ústav nad sebou, nějakou vědeckou radu, která by se měla skládat z opravdu špičkových odborníků," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), který se konference rovněž účastnil.

Podle ministra má Česko v této oblasti řadu odborníků i mezinárodní renomé, ale chybí synchronizace a koordinace všech činností. "To bude v tom zákoně, a to se nám podaří předložit příští rok do Poslanecké sněmovny," uvedl Válek.

Související

Více souvisejících

hygienici Twitter

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy