Ivo Vondrák skončil jako místopředseda hnutí ANO. Chce programovou konferenci

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák rezignoval na funkci místopředsedy hnutí ANO. Zároveň na dnešním jednání předsednictva navrhl uspořádání programové konference hnutí, která by se podle něj mohla uskutečnit v Ostravě. Řekl to novinářům při svém odjezdu ze zasedání vedení ANO. Šéf hnutí Andrej Babiš nechtěl Vondrákovu rezignaci komentovat, dosavadní ideové konference podle něj nepřinesly nic. 

Podle prvního místopředsedy Karla Havlíčka zatím není jasné, zda bude chtít ANO vedení doplnit o nového místopředsedu. Řádný sněm se uskuteční příští rok.

Vondrák před prezidentskou volbou podpořil Petra Pavla, protikandidáta šéfa ANO a expremiéra Andreje Babiše. Vysloužil si za to kritiku například ostatních místopředsedů hnutí. Výhrady měl také ke směřování hnutí. Místopředsedou ANO se stal loni v únoru.

Dnešní diskuse byla podle Vondráka na úrovni. Zazněly vůči němu výtky, sám se snažil svá rozhodnutí vysvětlit. Babiš podle něj na jeho rozhodnutí nijak nereagoval. "Byl bych svým způsobem osamocený hráč v týmu předsednictva," řekl Vondrák k důvodu svého odstoupení. "Vnímám, že funkce má smysl pouze tehdy, pokud můžete své představy realizovat," doplnil.

"Pana Vondráka komentovat nebudu," uvedl na tiskové konferenci Babiš.

Havlíček ocenil slušnou diskusi a konstruktivní jednání, při kterém podle něj někteří členové předsednictva vznesli kritické názory. Netýkaly se dalšího směřování ANO. "Určitá míra kritiky byla dána nad určitou formou, jak byl prezentován ten (Vondrákův) názor," poznamenal.

K programové konferenci Vondrák uvedl, že je třeba si říci, kdo se kudy chce ubírat, jak se hnutí chce profilovat, aby se ukotvilo do budoucna pro voliče. "Je spousta lidí, kteří mají pocit, že bychom se měli vrátit k tomu, co jsme původně byli. Když jsem vstupoval do hnutí ANO, tak jsem vstupoval do středové strany, která byla liberální, byla tam celá řada osobností, které jsem vnímal ze svého akademického života," přiblížil Vondrák.

Hnutí tehdy vnímal jako způsob, jak vtáhnout do politiky lidi, kteří za sebou v životě něco mají. "Nicméně poslední dobou mám pocit, že se to naklání doleva," poznamenal Vondrák. Zapomíná se podle něj na skupiny voličů, které se v současnosti cítí trochu opomíjeny.

Členem ANO, jímž je od roku 2017, zatím chce zůstat. Budoucnost podle něj záleží na praktickém politickém směřování. Vyloučil, že by se chtěl aktuálně přesunout do jiné strany, nebo založit stranu novou. Chce tak setrvat v klubu ANO ve Sněmovně. "Je otázka, jak mě budou někteří mí kolegové dál tolerovat. Pevně věřím, že snad se trošku hrany obrousí. Ale mám prostě své názory, za kterými si stojím, které ne všichni vnímají stejně, ale tak to je v politice," dodal.

Související

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.
Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

Více souvisejících

Hnutí ANO Ivo Vondrák (hejtman)

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Stoltenberg: Ukrajina má v rámci sebeobrany právo útočit na cíle v Rusku

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil po zasedání Rady NATO-Ukrajina v Bruselu, že Ukrajina má v rámci sebeobrany právo útočit na legitimní vojenské cíle i mimo své území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy