Babiš: Korupci nesnáším. ANO vyloučilo kvůli kauze Pardubice exprimátora Charváta i šéfa fondu rozvoje Drenka

Vedení hnutí ANO ve středu odpoledne vyloučilo bývalého primátora Martina Charváta a ředitele Rozvojového fondu Pardubice Michala Drenka ze "svých řad". Rozhodnutí oznámil předseda hnutí Andrej Babiš, který již předtím naznačil, že všichni lidé, kteří jsou zapojeni do kauzy na pardubickém magistrátu, budou z hnutí ANO muset odejít.

Andrej Babiš podle ČTK uvedl, že nepředpokládá rozpuštění pardubické buňky hnutí ANO, podobně jako se to stalo v minulosti u brněnské organizace. Věří však, že bývalí členové hnutí ANO Martin Charvát a Michal Drenko nyní rezignují na všechny své funkce.

Předseda hnutí ANO se ve spojitosti s bývalými členy Občanské demokracie, kteří později přešli do hnutí ANO, zmínil o Jiřím Švachulovi. Švachula, bývalý místostarosta a radní městské části Brno-střed, byl dříve nepravomocně odsouzen k 9,5 letům vězení v kauze Stoka, která se týkala manipulace s veřejnými zakázkami na radnici.

„ODS má korupci v DNA,“ řekl expremiér. Hnutí ANO ale podle něj své kauzy rázně řeší. „Korupci nesnáším,“ poznamenal.

Přesně 19 osob a dvě firmy čelí obvinění od policie kvůli podezření z manipulace s veřejnými zakázkami, které vyhlašoval pardubický magistrát a společnosti, jež jsou městem zřizovány. Mezi obviněnými je podle informací České televize i bývalý primátor Pardubic Martin Charvát. Podezřelí čelí obvinění z porušení povinnosti při správě cizího majetku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, přijetí úplatku, podplacení a zneužití pravomoci úřední osoby.

Mezi osobami, které byly zadrženy v souvislosti s pardubickou kauzou, figurovala bývalá náměstkyně primátora a členka dozorčí rady Rozvojového fondu Pardubice Helena Dvořáčková, která v současnosti zastupuje SPD. Mezi dalšími zadrženými byli ředitel Krajské hospodářské komory Josef Koprivňanský, místopředseda představenstva Služeb města Pardubic Aleš Kopecký a předseda představenstva fondu Pavel Nevečeřal. Firma Instal Hanousek, která podle Mf Dnes získala od města 87 zakázek za 64 milionů korun, je také součástí vyšetřování, spolu s kancelářemi stavební firmy Porr v Hradci Králové a Praze, která pracovala na rekonstrukci letního stadionu a stavbě parkovacího domu v Pardubicích.

Související

Více souvisejících

Hnutí ANO Andrej Babiš Martin Charvát (ANO) pardubice

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy