Kdo zaplatí metro D? Financování z Evropské investiční banky není ohroženo, tvrdí DPP

Dopravní podnik hlavního města Prahy se v úterý důrazně ohradil proti tvrzením, že je údajně ohroženo financování stavby metra D ze strany Evropské investiční banky. Městská firma označila informace za lživé. 

Podle předsedy představenstva Petra Witowského se nepravdivé informace rozšířily v rámci tvrdého konkurenčního boje během zadávacího řízení na zhotovitele druhého úseku metra D mezi stanicemi Olbrachtova a Nové Dvory. 

"Nepravdivost informací potvrzuje i skutečnost, že ani hlavní město Praha, které s EIB o financování jedná, nemá žádnou informaci o jeho zastavení. V tuto chvíli ostatně tyto finanční prostředky čerpány ani nejsou, protože se tato etapa zatím nestaví. Navíc hl. m. Praha zatím nemá s EIB uzavřenou smlouvu o čerpání financí, tudíž ani nemohlo být zastaveno," uvedl podnik na webu.

Firma se ohradila také proti tvrzení ředitele Skupiny Vinci Martina Borovky o netransparentnosti tendru. Podle DPP je v rozporu s postupem společností ze sdružení firem vedených společností PORR, která loni v září podala podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten jej však následně v listopadu zamítl. 

"Pokud obě firmy PORR i Vinci říkají, že je celý tendr na zhotovitele stavby druhého úseku metra D netransparentní, nerozumíme tomu, proč své podněty z ÚOHS stáhly a nepokračovaly v nich. S velkou pravděpodobností je důvodem skutečnost, že sdružení firem vedené společností PORR podalo společnou nabídku. Z uvedeného postupu tak lze vyčíst, že se podávání podnětů na ÚOHS zdá být v případě této veřejné zakázky naprosto účelové," sdělil Witowski.

Generální ředitel zdůraznil, že dopravní podnik při zadávání veřejných zakázek vždy postupuje v souladu se zákonem. Společnost připomněla, že námitky provázely i stavbu prvního úseku, přičemž došlo k posunu zahájení stavby z července 2020 až na duben 2022.

Metro D bude čtvrtou linkou pražského metra a povede z náměstí Míru, kde se bude křížit s trasou A, přes Pankrác, kde se bude přestupovat na linku C, do stanice Depo Písnice. 

Související

Metro

Na stavbě metra D zemřel dělník, spadl do šachty

Dnes ráno došlo na stavbě nové linky pražského metra D k tragické události, kdy jeden z dělníků zemřel poté, co spadl do šachty na staveništi na křižovatce ulic Na Strži a Budějovická. Dělník byl na místě nalezen mrtvý. Uvedl to server iDnes.cz.
Metro

DPP podal odvolání proti zrušení zadávacího řízení metra D

Pražský dopravní podnik (DPP) podal odvolání proti zrušení zadávacího řízení na druhou část trasy metra D. O odvolání bude rozhodovat předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), Petr Mlsna, uvedl Radiožurnál. ÚOHS zrušil zadávací řízení v první polovině července, neboť podmínky byly považovány za diskriminační. Dopravní podnik však s touto interpretací nesouhlasí.

Více souvisejících

Metro - trasa D Metro Dopravní podník Praha Praha

Aktuálně se děje

před 40 minutami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

Jeden neúspěch za druhým. Wildersovi se navzdory vítězství nedaří složit koalici

Geert Wilders nemá ani týden po volbách v Nizozemsku jasnou budoucí koalici. Při pokusu o sestavení vlády naopak utrpěl další neúspěch, když jeho krajně pravicovou Stranou svobody (PVV) odmítla i nová středopravicová strana Nová společenská smlouva (NSC). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy