Končící náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn nastoupí do Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Informaci dnes serveru Seznam Zprávy potvrdil Foltýn. Uvedl, že o jeho zařazení rozhodne náčelník vojenské kanceláře Hradu Radek Hasala.
Foltýn by měl ve funkci šéfa Vojenské policie (VP) skončit dnes, od 1. března ho má vystřídat Jiří Roček. Náčelníka VP podle zákona jmenuje a odvolává ministr obrany po projednání ve sněmovním branném výboru, ten záležitost projednal na dnešním dopoledním zasedání.
"Ano, potvrzuji. Jsem přeložen k Vojenské kanceláři prezidenta republiky, o mém zařazení rozhodne náčelník kanceláře," napsal Foltýn serveru.
Foltýn stál v čele Vojenské policie od začátku července. Jeho odchod podle informací, které dnes zazněly na jednání branného výboru, souvisí s obviněním šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče za nákup přístroje na ochranu proti odposlechu. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) Foltýnovi vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Domnívá se také, že měl Foltýn Voráče na základě rozkazu ministra obrany z minulosti postavit mimo službu.
Foltýn poslancům řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat. Kauzu nákupu zařízení považuje za marginální případ. Řekl, že mu proto nevěnoval pozornost a ministryni o obvinění neinformoval. Odmítl podezření, že šlo z jeho strany o zatajování.
Černochová Foltýnovi poděkovala za to, jak Vojenská policie splnila své povinnosti související s českým předsednictvím v Evropské unii. Vyzdvihla také, že posunul spolupráci s armádou nebo připravil mise Vojenské policie v Kosovu a na Ukrajině.
Foltýn do nástupu k Vojenské policii sloužil v analytickém oddělení velení armády. V minulosti pracoval u speciálních sil v odboru koncepcí a řízení nebo jako právník na inspektorátu náčelníka generálního štábu. Černochová dříve Foltýna označila za vynikajícího vojenského právníka s téměř dvacetiletou praxí. Jako právník působil ve třech zahraničních operacích v bývalé Jugoslávii a Afghánistánu.
Související
Vláda schválila definici domácího násilí a ustavila koordinátora strategické komunikace státu
Události Petra Nutila: To by se za Zemana nestalo. Skorozlatí Češi a probouzení vlády z anti-dezinfo spánku
Aktuálně se děje
včera
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
včera
Babiš jednal s předsedou Evropské rady Costou. Řešili spolu peníze
včera
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
včera
Česko čeká zatmění Měsíce. Bude výrazné, lákají astronomové
včera
Írán pohrozil útokem na Bulharsko
včera
Zemřel Ratko Mladić. "Bosenský řezník" byl jedním z největších válečných zločinců 20. století
včera
Norský král Harald je hospitalizován ve vážném stavu. Rodina se sjíždí do nemocnice, politici ruší program
včera
Soud v USA stanovil datum zahájení procesu se strůjci 11. září
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před silnými bouřkami
včera
Rusko kvůli střelám Storm Shadow vyhrožuje Británii údery na vojenské cíle
včera
Trump posílá k Íránu další letadlovou loď. Finanční síla USA vede zemi k velkému vítězství nad Íránem, tvrdí
včera
Po katastrofě v Nepálu se pohřešuje 1500 lidí. Počet mrtvých roste
včera
Politico: Šéf CIA letěl do Moskvy, aby Rusko varoval
včera
Počasí se první zářijový týden ochladí, místy i zaprší
26. srpna 2026 22:31
Írán zařadil na seznam nepřátelských vojenských cílů rádio sídlící v Praze
26. srpna 2026 21:46
Maďarsko poprvé oficiálně označilo Rusko za hrozbu. Vyjádřilo plnou podporu Ukrajině
26. srpna 2026 20:32
Spoj každých 15 minut? Eurotunel pod Lamanšským průlivem čeká vlaková revoluce
26. srpna 2026 19:19
Záběry, ze kterých mrazí. Lidé neměli šanci, voda brala mosty, domy i auta, mrtvých mohou být stovky
26. srpna 2026 18:05
Meta zaplatí pokutu 17 miliard dolarů. Facebook a Instagram čekají stěžejní změny
26. srpna 2026 16:56
"Je to běžné." Trump se poprvé vyjádřil k cestě šéfa CIA do Moskvy
Americký prezident Donald Trump poprvé okomentoval překvapivou návštěvu ředitele CIA Johna Ratcliffa v Moskvě, kterou označil za víceméně běžnou záležitost. Informace o cestě vyvolaly řadu spekulací, neboť americká administrativa ji předem oficiálně neoznámila.
Zdroj: Libor Novák