Lidé si dnes v některých obcích volí zastupitelstva, hlasovalo až 70 procent lidí

V některých obcích, v kterých si dnes lidé vybírají nová zastupitelstva, už volební účast dosáhla 70 procent. Vyplývá to ze zjištění zpravodajů ČTK. V obci Křenovice na Písecku odvolilo před 17:00 zhruba 75 procent ze 150 oprávněných voličů, v Senince na Vsetínsku a Horní Myslové na Jihlavsku odevzdalo svůj hlas kolem 70 procent lidí. Nové zastupitele mohou lidé vybírat až do dnešních 22:00, výsledky poté budou zveřejněny na volebním webu.

Lidé si volí nová zastupitelstva tam, kde se od loňských zářijových voleb rozpadla. Tyto volby jsou jedny z nejrozsáhlejších mimo řádný podzimní termín, konají se ve 33 obcích.

V obci Lhánice na Třebíčsku přišlo k urnám do pozdního odpoledne 43 ze 128 oprávněných voličů. Ve Skleném nad Oslavou na Žďársku měli účast 55 procent. Zapisovatelka volební komise Veronika Hallerová před 17:00 odhadovala, že ke konci dne by účast mohla činil asi 75 procent.

V obci Kamenná Horka na Svitavsku do 17:00 odevzdalo hlas přes 60 procent z 272 zapsaných voličů, řekla ČTK zapisovatelka volební komise Kamila Bílá. Při posledních volbách loni v září byla volební účast 66 procent. Nové zastupitelstvo v Kamenné Horce vybírají ze čtyřech kandidátek, loni kandidovala tři uskupení.

Podobná účast byla také v Přestavlkách na Přerovsku, kde přesáhla 61 procent. "Přišlo dosud 133 z 216 voličů a stále chodí, myslím, že dosáhneme 70 procent," uvedla členka volební komise. V Horních Nětčicích na Přerovsku je účast o něco menší, i tak tam k 17:00 byla nad polovinou.

Zájem o volby je i v sousedním Zlínském kraji. V Senince na Vsetínsku odevzdalo hlas 70 procent voličů. "Lidé stále chodí, už odvolilo přes 160 voličů z 252, které máme na volebním seznamu," uvedla členka komise. Ve Střížovicích na Kroměřížsku hlasovalo 51 procent voličů.

Volební lístek do urny v Radimovicích na Liberecku vhodilo do 16:30 celkem 151 osob, což je zhruba 53 procent voličů. Ve Valkeřicích na Děčínsku se účast pohybovala před 17:00 okolo 60 procent a v Býčkovicích na Litoměřicku podle volební komisařky byla mezi 50 a 55 procenty. Volby se konají také v Prackovicích nad Labem na Litoměřicku. Podle informací z volebních komisí, které jsou na obecních úřadech, hlasování je bez komplikací.

V Borovanech na Písecku přišlo k volbám do odpoledne asi sto voličů ze 174 oprávněných. "Asi 35 jich nepřijde. To jsou třeba lidé, kteří už jsou v domově důchodců, jednoho máme žijícího někde na Filipínách. V prezidentských volbách bylo asi 138 voličů, myslíme si, že to teď taky tak bude," řekla ČTK předsedkyně komise Lenka Slámová. Ve městě Rožmberk nad Vltavou přišlo do podvečera 185 ze 300 voličů.

Kolem 60 procent voličů dosud hlasovalo v obci Charvatce na Mladoboleslavsku a přes 50 procent v nedalekých Ujkovicích. V Bohdanči na Kutnohorsku si našla cestu k volbám polovina lidí a více než dvoupětinová účast je zatím v Podmokách na Nymbursku. "Dosud hlasovalo 70 ze 164 voličů," řekla ČTK členka komise.

Volební účast v Babicích u Rosic dosáhla dnes odpoledne 36 procent, uvedla před 17:00 Magda Procházková z rosického městského úřadu. V Babicích se o přízeň voličů ucházejí tři kandidátky.

Související

Češi hlasují v komunálních volbách

O sobotní komunální volby byl zájem, k urnám přišlo 70 procent voličů

K sobotním komunálním volbám, které se uskutečnily ve 33 obcích v Čechách a na Moravě, přišlo v průměru 70 procent voličů. Téměř stoprocentní byla jejich účast v Hradišti na Rokycansku, kde z 37 voličů nepřišel hlasovat pouze jeden. Naopak nejnižší účast byla ve Lhánicích na Třebíčsku, kde odvolilo 46,88 procenta ze 128 voličů, oznámil dnes mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar. Loni v září v celorepublikových obecních volbách dosáhla průměrná účast 46 procent
Volby, ilustrační foto

Ve třech desítkách obcí se 25. března uskuteční nové komunální volby

Ve třech desítkách obcí se 25. března uskuteční nové komunální volby. Podařilo se tam sestavit a včas podat kandidátní listiny, termín pro jejich předložení vypršel dnes v 16:00. Jde o obce, kde od zářijových komunálních voleb klesl počet zastupitelů pod zákonné minimum, nebo se po volbách nepodařilo zastupitelstvo vůbec ustavit.

Více souvisejících

Komunální volby Volby

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

Řecko spaluje extrémní počasí. Země zažívá největší vedra v historii

V důsledku extrémně vysokých teplot byla ve čtvrtek již druhý den po sobě zavřena nejnavštěvovanější turistická atrakce v Řecku, Akropole v Aténách. V zemi probíhá nejčasnější vlna veder v historii, jak uvádí tamní média. Zavřeny byly rovněž školy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy