Lidé si dnes v některých obcích volí zastupitelstva, hlasovalo až 70 procent lidí

V některých obcích, v kterých si dnes lidé vybírají nová zastupitelstva, už volební účast dosáhla 70 procent. Vyplývá to ze zjištění zpravodajů ČTK. V obci Křenovice na Písecku odvolilo před 17:00 zhruba 75 procent ze 150 oprávněných voličů, v Senince na Vsetínsku a Horní Myslové na Jihlavsku odevzdalo svůj hlas kolem 70 procent lidí. Nové zastupitele mohou lidé vybírat až do dnešních 22:00, výsledky poté budou zveřejněny na volebním webu.

Lidé si volí nová zastupitelstva tam, kde se od loňských zářijových voleb rozpadla. Tyto volby jsou jedny z nejrozsáhlejších mimo řádný podzimní termín, konají se ve 33 obcích.

V obci Lhánice na Třebíčsku přišlo k urnám do pozdního odpoledne 43 ze 128 oprávněných voličů. Ve Skleném nad Oslavou na Žďársku měli účast 55 procent. Zapisovatelka volební komise Veronika Hallerová před 17:00 odhadovala, že ke konci dne by účast mohla činil asi 75 procent.

V obci Kamenná Horka na Svitavsku do 17:00 odevzdalo hlas přes 60 procent z 272 zapsaných voličů, řekla ČTK zapisovatelka volební komise Kamila Bílá. Při posledních volbách loni v září byla volební účast 66 procent. Nové zastupitelstvo v Kamenné Horce vybírají ze čtyřech kandidátek, loni kandidovala tři uskupení.

Podobná účast byla také v Přestavlkách na Přerovsku, kde přesáhla 61 procent. "Přišlo dosud 133 z 216 voličů a stále chodí, myslím, že dosáhneme 70 procent," uvedla členka volební komise. V Horních Nětčicích na Přerovsku je účast o něco menší, i tak tam k 17:00 byla nad polovinou.

Zájem o volby je i v sousedním Zlínském kraji. V Senince na Vsetínsku odevzdalo hlas 70 procent voličů. "Lidé stále chodí, už odvolilo přes 160 voličů z 252, které máme na volebním seznamu," uvedla členka komise. Ve Střížovicích na Kroměřížsku hlasovalo 51 procent voličů.

Volební lístek do urny v Radimovicích na Liberecku vhodilo do 16:30 celkem 151 osob, což je zhruba 53 procent voličů. Ve Valkeřicích na Děčínsku se účast pohybovala před 17:00 okolo 60 procent a v Býčkovicích na Litoměřicku podle volební komisařky byla mezi 50 a 55 procenty. Volby se konají také v Prackovicích nad Labem na Litoměřicku. Podle informací z volebních komisí, které jsou na obecních úřadech, hlasování je bez komplikací.

V Borovanech na Písecku přišlo k volbám do odpoledne asi sto voličů ze 174 oprávněných. "Asi 35 jich nepřijde. To jsou třeba lidé, kteří už jsou v domově důchodců, jednoho máme žijícího někde na Filipínách. V prezidentských volbách bylo asi 138 voličů, myslíme si, že to teď taky tak bude," řekla ČTK předsedkyně komise Lenka Slámová. Ve městě Rožmberk nad Vltavou přišlo do podvečera 185 ze 300 voličů.

Kolem 60 procent voličů dosud hlasovalo v obci Charvatce na Mladoboleslavsku a přes 50 procent v nedalekých Ujkovicích. V Bohdanči na Kutnohorsku si našla cestu k volbám polovina lidí a více než dvoupětinová účast je zatím v Podmokách na Nymbursku. "Dosud hlasovalo 70 ze 164 voličů," řekla ČTK členka komise.

Volební účast v Babicích u Rosic dosáhla dnes odpoledne 36 procent, uvedla před 17:00 Magda Procházková z rosického městského úřadu. V Babicích se o přízeň voličů ucházejí tři kandidátky.

Související

Češi hlasují v komunálních volbách

O sobotní komunální volby byl zájem, k urnám přišlo 70 procent voličů

K sobotním komunálním volbám, které se uskutečnily ve 33 obcích v Čechách a na Moravě, přišlo v průměru 70 procent voličů. Téměř stoprocentní byla jejich účast v Hradišti na Rokycansku, kde z 37 voličů nepřišel hlasovat pouze jeden. Naopak nejnižší účast byla ve Lhánicích na Třebíčsku, kde odvolilo 46,88 procenta ze 128 voličů, oznámil dnes mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar. Loni v září v celorepublikových obecních volbách dosáhla průměrná účast 46 procent
Volby, ilustrační foto

Ve třech desítkách obcí se 25. března uskuteční nové komunální volby

Ve třech desítkách obcí se 25. března uskuteční nové komunální volby. Podařilo se tam sestavit a včas podat kandidátní listiny, termín pro jejich předložení vypršel dnes v 16:00. Jde o obce, kde od zářijových komunálních voleb klesl počet zastupitelů pod zákonné minimum, nebo se po volbách nepodařilo zastupitelstvo vůbec ustavit.

Více souvisejících

Komunální volby Volby

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

včera

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

včera

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Globální oteplování

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Světová meteorologická organizace (WMO) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) varovala před klimatickým jevem zvaným El Niño, jehož příchod potvrdil i Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Po mnoha letech tak světu hrozí další vlny extrémních veder, které mohou podle expertů vyústit v nejteplejší roky, jaké kdy naše planeta zažila.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují

Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU postihován podobně. V pátek se na tom shodli ministři spravedlnosti. Konkrétně podpořili normu, kterou loni navrhla Evropská komise. Ve druhé polovině roku by se její finální podobou měli zabývat europoslanci. 

včera

včera

Orbán se rozčiluje kvůli migrační reformě EU. Maďarsko už ani není demokracie, míní europoslanci

Budapešť má opět problém s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy