Lyžař na Šumavě utrhl lavinu, zasahovala horská služba

Lyžař v pátek utrhl na Šumavě lavinu na místě, kde neměl co dělat. K události došlo v oblasti Černého jezera, mladík se pokusil o sjezd karu. Masa sněhu jej zasypala, po zásahu záchranářů ale vyvázl bez zranění. 

O incidentu informovala Horská služba. Lavina se utrhla v pátek kolem 13. hodiny. Podle záchranářů nebyla příliš velká, přesto mladíka zasypala a sebrala mu lyže. Navzdory tomu si muž dokázal sám zavolat o pomoc.

"Na místě bylo kolem metru sněhu, v návějích ještě více. Terén jako takový je velmi nepřístupný a nebezpečný. Muž byl v dobrém zdravotním stavu, ale bez lyží nebyl schopen se z prostoru dostat," uvedl jeden ze zasahujících záchranářů.

K události došlo v tzv. no go zóně v přísně chráněné přírodní rezervaci v CHKO Šumava. Přestože je toto pohoří obecně vnímáno jako nelavinové, každoročně se uvolní několik lavin. Horská služba má proto v lavinových katastrech Černého, Čertova a Plešného jezera dva preventisty, kteří situaci pravidelně monitorují. 

"Pro kvalitní zásah Horské služby v těchto zónách je rozhodující terén perfektně znát. Je velmi složitě přístupný a profil je velmi členitý. Bez jeho znalosti je tam pohyb nejen pro turisty, ale i pro záchranáře nebezpečný. Proto je pro nás klíčové se v tomto terénu pravidelně pohybovat, cvičit, provádět lavinové měření, chodit na kontroly, zkrátka být v rajónu fyzicky přítomni," řekl  náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura.

"Turisté by se samozřejmě neměli pohybovat tam, kde nemají, ale když už se to stane, Horská služba musí zasahovat rychle, profesionálně a bezpečně i pro zasahující záchranáře," dodal. 

Související

Alpy, ilustrační fotografie.

Ze Šumavy jsou díky inverznímu počasí vidět Alpy

Inverzní počasí způsobilo, že z některých šumavských vrcholků je vidět na Alpy. Meteorologové tuto situaci zaznamenali v sobotu a očekávají ji i dnes. Alpy jsou viditelné například z nejvyšší šumavské hory Velký Javor. ČTK to řekla Eva Plášilová z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu.

Více souvisejících

šumava Laviny horská služba

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy