Macura zůstane primátorem, věří předsedkyně ostravských zastupitelů ANO

Předsedkyně zastupitelského klubu ANO a náměstkyně primátora Kateřina Šebestová věří, že Tomáš Macura zůstane primátorem Ostravy i po odchodu z hnutí. Očekává, že mu zastupitelé na svém setkání příští úterý vyjádří podporu. Macura v pondělí oznámil odchod z hnutí ANO a uvedl, že na zastupitelském klubu nabídne k dispozici primátorskou funkci a nechá o svém dalším působení v čele města rozhodnout své kolegy. 

Macurovi už vyjádřili podporu někteří koaliční partneři. Situací se zřejmě bude zabývat i ostravská oblastní organizace.

"Pro mě osobně je pan Macura primátorem na svém místě, takže ho budu podporovat určitě a věřím, že i ostatní členové klubu. Když jsme se o tom nezávazně bavili už při širším setkání minulý týden, tak jednota tam byla. Nenašel se nikdo, kdo by pana primátora nepodpořil. Osobně si Tomáše Macury vážím jako člověka. Zavedl do ostravské politiky slušnost a férovost," řekla dnes ČTK Šebestová.

Dodala, že pokud by nastala opačná situace a Macura důvěru klubu nezískal, bude hnutí muset do funkce najít někoho jiného. "Ale nepředpokládám takovou situaci, věřím, že nenastane," řekla Šebestová. V případě, že Macura podporu klubu získá, není podle ní žádný důvod k tomu, aby se o jeho důvěře hlasovalo i na středečním jednání zastupitelstva. "Samozřejmě ale návrh na odvolání jakéhokoliv člena zastupitelstva může podat kdokoliv. Pokud to vyvolá opozice, má na to samozřejmě právo," uvedla Šebestová. Podle ní se dnes vedla debata i s koaličními partnery, kteří rovněž podporují setrvání primátora ve funkci. "Máme rozdělané spoustu práce, takže ono by to byla i škoda, kdybychom sami v klubu nebyli na stejné lodi. Cítím i podporu ze strany koaličních partnerů," dodala.

Primátora podpořil i starosta centrálního městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a ostravský zastupitel Petr Veselka (ANO). "Myslím si, že bez jakékoli stranické příslušnosti je to primátor na svém místě," uvedl Veselka. Primátora vnímá jako osobnost, která pro město udělala mnoho věcí. "Dělá toho hodně pro Ostravu, takže má moji podporu jako osobnost a je mi docela jedno, jestli je v hnutí nebo není. Rád bych připomněl, že dlouhou dobu nebyl v hnutí, ale byl zvoleným primátorem za hnutí ANO," připomněl Veselka. Macura je primátorem od listopadu 2014, do hnutí ANO vstoupil v roce 2017. Veselka se rovněž domnívá, že zastupitelský klub situaci vnímá podobně a primátor získá jeho podporu.

Kromě zastupitelského klubu se aktuální situací zřejmě bude zabývat i oblastní předsednictvo, řekl ČTK předseda ostravské oblastní organizace a starosta Slezské Ostravy Richard Vereš, který není městským zastupitelem. "Mohu potvrdit, že jsem včera (v pondělí) coby předseda ostravské organizace ANO od Tomáše Macury převzal oznámení o vystoupení z hnutí. Předpokládám, že v příštím týdnu se setká jak naše oblastní předsednictvo, tak zastupitelský klub města. Jejich rozhodnutí a další kroky nebudu v tuto chvíli predikovat," uvedl Vereš. Předpokládá, že další postup hnutí sdělí až po jednání těchto orgánů.

Pro setrvání Macury ve funkci primátora už se vyjádřili i někteří zástupci koaličních partnerů. Macura je primátorem třetí období a hnutí ANO v krajské metropoli spolupracuje s Koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Piráty. "Mám s panem primátorem výbornou spolupráci. Mám za to, že udělal pro Ostravu hodně dobrých věcí, a byli bychom rádi, kdyby primátorem zůstal a dál jsme mohli spolupracovat," řekla náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová (Piráti). Obdobně situaci hodnotí i náměstek primátora Zbyněk Pražák (KDU-ČSL). "Určitě bychom byli velice rádi, kdyby ta kontinuita pokračovala. S panem primátorem spolupracujeme devět let, je to člověk nesmírně pracovitý a schopný. Jsem vděčný za to, že je v roli primátora. Pevně věřím, že to (odchod z hnutí) nepovede k nějakým změnám a že i jejich klub to bude posuzovat pragmaticky," uvedl Pražák.

V pětapadesátičlenném zastupitelstvu má nynější koalice převahu 33 hlasů, hnutí ANO má v zastupitelstvu 21 mandátů. V opozici je hnutí Ostravak, SPD, Starostové pro Ostravu a Ostravské levice.

Primátor své rozhodnutí odejít z hnutí ANO zdůvodnil tím, že se nemůže smířit se směřováním hnutí, které je podle něj zcela odlišné od doby, kdy do něj vstupoval. Současně uvedl, že ztratil víru, že by na tom mohl ještě něco změnit, proto se rozhodl své členství v ANO ukončit. "Respektuji však, že jsem byl zvolen primátorem právě za ANO, proto na zastupitelském klubu nabídnu svoji funkci k dispozici a nechám své kolegyně a kolegy, ať rozhodnou, koho chtějí, aby je dále vedl," napsal v pondělí na twitter Macura.

Už delší dobu se v řadě názorů rozcházel s celostátním vedením strany. V lednové volbě prezidenta nepodpořil svého stranického šéfa Andreje Babiše. Oznámil, že volil jeho protikandidáta a pozdějšího vítěze Petra Pavla. Vysvětlil to tím, že Babiš podle něj nemá k prezidentské funkci předpoklady. Stejně se zachoval i moravskoslezský hejtman a tehdejší místopředseda ANO Ivo Vondrák, který minulý týden rezignoval na funkci ve vedení hnutí. Navrhl konání programové konference ANO o dalším směřování hnutí. Tehdy uvedl, že členem ANO, jímž je stejně jako Macura od roku 2017, zatím chce zůstat. Vondrák serveru Novinky.cz řekl, že rozhodnutí Macury nebude komentovat. "Je to rozhodnutí pana primátora, o kterém mě informoval. Shodli jsme se na tom, že to nebudu komentovat," uvedl Vondrák.

Související

Třetí celostátní sněm hnutí ANO

Macura si nedovede na úrovní rady představit koaliční spolupráci s ANO

Primátor Ostravy Tomáš Macura si nedovede na úrovní městské rady představit koaliční spolupráci s hnutím ANO, které před časem opustil. Následně ho vyloučil zastupitelský klub. Po Macurově vyloučení se klub rozštěpil. Včetně primátora přišel o sedm členů a koalice složená z ANO, Spolu a Pirátů o většinu v zastupitelstvu. 
Tomáš Macura

Ostrava by mohla mít nového primátora už v dubnu

Primátor Ostravy, který nahradí ve funkci Tomáše Macuru (dříve ANO), by měl být znám už v dubnu. Macuru, jenž v únoru opustil ANO, dnes vyloučil ze svých řad klub zastupitelů tohoto hnutí. Macura koncem února oznámil, že do půl roku z funkce primátora odejde. O vyloučení z klubu dnes rozhodli městští zastupitelé za ANO i v případě primátorovy náměstkyně Zuzaně Bajgarové (dříve ANO). Novinářům to řekla nová předsedkyně klubu a místostarostka části Ostrava-Jih Hana Tichánková.

Více souvisejících

Tomáš Macura (primátor Ostravy) Ostrava Moravskoslezský kraj

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Donald Trump

Trumpova administrativa zřídila téměř dvoumiliardový fond. Peníze půjdou jeho spojencům

Ministerstvo spravedlnosti USA v pondělí oznámilo zřízení fondu ve výši 1,776 miliardy dolarů, který má sloužit k odškodnění spojenců prezidenta Donalda Trumpa. Peníze jsou určeny pro ty, kteří tvrdí, že se stali terčem nespravedlivého pronásledování ze strany předchozí administrativy Joea Bidena. Tento bezprecedentní krok umožňuje Trumpově administrativě vyplácet vládní prostředky z peněz daňových poplatníků podporovatelům hlavy státu, a to prostřednictvím úřadu, který má prezident pod kontrolou.

před 1 hodinou

Ebola, ilustrační fotografie

Co je ebola a proč je tak těžké epidemii zastavit?

Světová zdravotnická organizace vyhlásila kvůli nové epidemii eboly v Demokratické republice Kongo stav veřejného ohrožení mezinárodního významu. Boj s touto nákazou je však mimořádně komplikovaný. Epidemii totiž způsobil vzácný kmen viru, na který neexistuje očkování, a ohniska se navíc nacházejí v oblastech zasažených válečným konfliktem. Riziko šíření mimo východní Afriku je nicméně minimální a lidstvo nečelí hrozbě globální pandemie.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Ebolou a hantavirem to neskončí. Infekční onemocnění jsou stále častější a ničivější, varují odborníci

Svět je stále méně odolný vůči epidemiím infekčních chorob. Ve své pondělní zprávě před tím varoval Nezávislý panel pro monitorování globální připravenosti (GPMB). Odborníci upozorňují, že s rostoucí frekvencí výskytu těchto onemocnění se zvyšují i škody, které způsobují. Riziko vzniku nové pandemie podle nich v současnosti roste rychleji než investice do připravenosti, kvůli čemuž svět stále není bezpečnějším místem.

před 3 hodinami

WHO

Ostře sledované Světové zdravotnické shromáždění začalo. Chce se stát historickým momentem pro lidstvo

V Ženevě začalo ostře sledované zasedání Světového zdravotnického shromáždění. Úvodního slova se ujal prezident shromáždění Victor Atallah Lajam, který ve svém projevu zdůraznil, že globální zdraví se neměří množstvím schválených dokumentů, ale počtem zachráněných lidských životů. Apeloval na přítomné delegáty, aby z tohoto zasedání udělali historický moment pro celé lidstvo. Po úvodních ceremoniích začali zástupci jednotlivých států projednávat oficiální program schůze.

před 4 hodinami

Miroslav Hlaváč

Vláda na pozici náčelníka Generálního štábu navrhne Miroslava Hlaváče

Vláda na pozici náčelníka Generálního štábu Armády České republiky navrhne generálporučíka Miroslava Hlaváče. Na pondělní tiskové konferenci to oznámil premiér Andrej Babiš, který Hlaváče označil za ideálního kandidáta a přirozeného zástupce i z hlediska armádní hierarchie. Nový náčelník by měl v letních měsících v čele armády vystřídat Karla Řehku.

před 5 hodinami

Světová zdravotnická organizace (WHO)

Svět mobilizuje síly ve snaze potlačit nové ohnisko eboly

Mezinárodní společenství mobilizuje síly k potlačení nového ohniska nákazy virem ebola v Demokratické republice Kongo a v sousední Ugandě. Epidemie infikovala stovky lidí a vyžádala si desítky podezřelých úmrtí, přičemž Spojené státy již podnikají kroky k evakuaci malé skupiny svých občanů, kterých se situace přímo dotkla.

před 6 hodinami

Angela Merkelová

Kallasová, Merkelová, Seagal nebo Depardieu? Evropa hledá vyjednavače pro Rusko

Vzhledem k tomu, že vyjednávací tým amerického prezidenta Donalda Trumpa je plně zaměstnán řešením krize v Íránu, ocitá se Evropa pod značným tlakem. Právě na ni nyní padá odpovědnost, aby jmenovala zvláštního vyslance pro mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou. Překvapivé přitom je, že k tomuto kroku vyjadřují otevřenost jak Kyjev, tak Moskva.

před 7 hodinami

Vladimir Putin

FP: Zprávy o hrozícím pádu Putina může vypouštět sám Kreml. Ve hře jsou tvrdší represe a čistky

Z Moskvy se s železnou pravidelností vynořují zprávy, které mají naznačovat, že ruský prezident Vladimir Putin začíná čelit vážným politickým hrozbám. Spekulace o trhlinách v režimu obvykle přiživují události, jako je zatčení loajálního funkcionáře, náhlé zmizení vysoce postaveného úředníka nebo zvěsti o rostoucí nespokojenosti moskevské elity. Pro vnější pozorovatele tyto střípky často vypadají jako první neklamné známky oslabení celého systému. Podle webu Foreign Policy ale vše může být úplně jinak a některé informace může vypouštět sám Kreml.

před 8 hodinami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj: Nastal čas, aby si Evropa vybrala vyjednavače pro jednání s Ruskem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj včera večer naznačil, že nastal čas, aby si Evropa vybrala svého hlavního vyjednavače pro případná budoucí mírová jednání s Ruskem. Po rozhovoru s předsedou Evropské rady Antóniem Costou ukrajinský lídr uvedl, že se oba shodli na nutnosti zapojení Evropy do těchto rozhovorů, kde musí mít silný hlas a jasnou přítomnost. Podle Zelenského je nyní klíčové přesně určit, kdo bude evropské zájmy v tomto procesu reprezentovat.

před 9 hodinami

Lodní doprava, ilustrační foto

„Došlo k obrovské chybě, soudruzi?“ Rusko omylem zaútočilo na čínskou posádku severokorejské lodi

Vojenské síly Ruské federace provedly v noci на 18. května útok na čínské obchodní plavidlo, které se nacházelo v ukrajinských územních vodách v Černém moři. Ruská armáda použila k tomuto úderu bezpilotní letoun typu Šáhid. O události informoval mluvčí ukrajinského námořnictva Dmytro Pletenčuk na svém facebookovém účtu s odvoláním na oficiální prohlášení.

před 9 hodinami

Jaderná elektrárna, ilustrační foto

SAE: Za útokem u jaderné elektrárny stojí Írán nebo jeho spojenci

Spojené arabské emiráty připsaly odpovědnost za útok poblíž své jaderné elektrárny dronu odpálenému z Íránu nebo některým z jeho regionálních spojenců. Abú Zabí celý incident označilo za nebezpečnou eskalaci. Požár, který po útoku vypukl těsně za areálem jaderné elektrárny Barakah, si nevyžádal žádná zranění ani nespustil radiační poplach. Úřad pro jadernou regulaci Spojených arabských emirátů potvrdil, že nedošlo k žádnému úniku radiace ani ohrožení veřejnosti.

před 10 hodinami

Ebola, ilustrační fotografie

Situace s ebolou je mimořádně závažná. Proti současné variantě neexistuje vakcína ani léky, varuje WHO

Světová zdravotnická organizace vyhlásila kvůli propuknutí eboly v Demokratické republice Kongo a v Ugandě stav veřejného ohrožení mezinárodního významu. K tomuto kroku přistoupil generální ředitel organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus ještě předtím, než svolal formální krizový výbor. Podle odborníků toto rychlé rozhodnutí odráží mimořádnou závažnost celé situace. Impulsem pro prohlášení bylo zaznamenání osmdesáti osmi úmrtí a více než tří set podezřelých případů.

před 11 hodinami

Donald Trump

Čas se krátí. Írán musí jednat, jinak z něj nic nezbyde, varoval Trump

Americký prezident Donald Trump poslal Íránu varování, že čas se neúprosně krátí. Tento krok přichází v momentě, kdy rozhovory zaměřené na ukončení válečného konfliktu uvízly na mrtvém bodě. Trump ve svém příspěvku na sociální síti Truth Social zdůraznil, že Teherán musí jednat velmi rychle, jinak z něj nic nezbude. Zároveň dodal, že čas je v této situaci naprosto klíčový factor.

před 13 hodinami

včera

Princezna Eugenie a Jack Brooksbank

Britové si posvítí na charitu jedné z princezen. Ve financích něco nesedí

Britská princezna Eugenie se sice nedávno pochlubila radostnou novinkou, když oznámila těhotenství, ale kolem její osoby zároveň panuje jisté napětí. Příslušná komise totiž zahájila vyšetřování její charitativní organizace Anti-Slavery Collective. Informovala o tom BBC. Důvodem jsou pochybnosti ohledně výdajů charity. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Švýcaři, Slováci i Finové mají šest bodů. Američané se trápili i s Brity, ale vyhráli

V sobotním programu hokejového světového šampionátu ve Švýcarsku se k radosti domácích fanoušků právě jejich hokejová reprezentace přidala k mužstvům, která mají po dvou zápasech plný počet bodů, tedy šest. V případě Švýcarska se tak stalo poté, co se mu v rámci skupiny A v Curychu podařilo porazit Lotyšsko 3:1. Slováci mají v tabulce skupiny B po úvodním víkendu také šest bodů, protože ve svém úvodním sobotním zápase udolali Nory a navázali nedělním vítězstvím 4:1 nad Italy. Ti před tím v sobotu taktéž prohráli s největším favoritem turnaje z Kanady 0:6. Šest bodů mají Finové poté, co si v sobotu poradili s Maďary. Stejně jako v neděli Američané s Brity a spravili si tak chuť po prohře se Švýcary.

Zdroj: David Holub

Další zprávy