Senátor Marek Hilšer hned v úvodu opustil dnešní debatu pětice prezidentských kandidátů na televizi Nova. Kritizoval přitom nerovný přístup k uchazečům o funkci hlavy státu, když trojice nejúspěšnějších kandidátů podle průzkumů bude od 20:00 ve stejné televizi diskutovat zvlášť. Ředitel zpravodajství televize Nova Kamil Houska ČTK sdělil, že kandidáti s konceptem debat, který jim dává větší prostor, věděli a souhlasili s účastí.
Hilšer dorazil na debatu od 17:00, které se účastnil ještě poslanec SPD Jaroslav Bašta, podnikatel Karel Diviš, senátor Pavel Fischer a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. O tři hodiny později začne debata bývalého premiéra Andreje Babiše, bývalé rektorky Mendelovy univerzity Danuše Nerudové a bývalého vysokého představitele armády Petra Pavla.
Televize v úvodu vysvětlila, že kandidáti v první diskusi se umístili po zprůměrování průzkumů na čtvrtém až osmém místě. Hilšer řekl, že takový postup je nefér hlavně kvůli voličům, kteří mají právo na to, aby jejich kandidáti vystupovali za rovných a spravedlivých podmínek. "Ne podle vůle mocných v této zemi," uvedl.
Svůj odchod vysvětlil tím, že prezident musí hrát fér hru a umět se postavit nepravostem. "Bohužel rovné podmínky tu dnes nevidím," konstatoval. Před odchodem ze studia si Hilšer potřásl rukou s přítomnými a na svůj stolek ve studiu umístil vlastní fotografii.
Houska ČTK sdělil, že všichni kandidáti byli předem o konceptu debaty informováni a s účastí souhlasili. "Rozdělení vychází z průměrování výsledků všech předvolebních průzkumů relevantních agentur za poslední týdny. Takto mají všichni kandidáti mnohem větší prostor se vyjádřit," uvedl. Připomněl, že stejný model zvolila televize i u parlamentních voleb a dostala pozitivní zpětnou vazbu. "Možnost odejít ze studia je taktéž volbou daného kandidáta," doplnil Houska.
Hilšer v následné tiskové zprávě dodal, že nefavorizovaní kandidáti mají "sloužit jen jako pozadí hlavního souboje". Ostatním kandidátům popřál do voleb hodně štěstí a požádal české občany, aby šli hlasovat a nenechali se znechutit. "Není to neúcta, ale je třeba bojovat," uzavřel před odchodem ze studia. Na dotaz televize Nova upřesnil, že jeho gesto neznamená odstoupení z voleb.
Politolog Jan Herzmann v on-line vysílání Novy uvedl, že Hilšer postupoval podle pravidla "odliš se, nebo zemřeš". "Pokusil se odlišit. Měl pocit, že mu to může přinést pozornost těch, kdo se považují za rebely, nechtějí dělat věci obvyklým způsobem," řekl. Odchod byl podle něj "pěkným divadlem", u potenciálních voličů pak Hilšerovi neuškodí, protože by pravděpodobně neřekl nic, co dosud neslyšeli.
Ostatní kandidáti po jeho odchodu debatovali o ekonomice, důchodové reformě, válce na Ukrajině či prezidentských pravomocích. Diviš v úvodu kritizoval Babiše, že se neúčastnil debat a přijal pozvání jen do dnešní pozdější debaty na Nově. "Kartářka vám správně doporučila, že byste se měl věnovat rodině, užít si důchodu," prohlásil. Šéfa ANO vyzval, ať z voleb odstoupí a občany požádá, ať místo Babiše volí Diviše.
První volební kolo se uskuteční v Česku tento pátek a v sobotu, kdy by výsledky měly být známy během odpoledne. Pokud žádný z kandidátů nezíská v úvodním kole nadpoloviční podporu, dva nejúspěšnější postoupí do finále, které se bude konat za dva týdny. Mezi prezidentské kandidáty původně patřil i odborářský předák Josef Středula, který však v neděli v přenosu České televize oznámil stažení nominace.
Související
Neuspěl Karel Janeček ani jiní stěžovatelé. ÚS ukončil přezkum prezidentských voleb
Senátor Fischer zaplatil pokutu za chyby v prezidentské kampani
prezidentské volby 2023 , Marek Hilšer
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Zelenskyj: Evropa mlčí a Putin dál vyrábí rakety. Neměla by spoléhat na NATO, místo aby jednala jen čeká
před 38 minutami
Trumpa k dohodě o Grónsku dotlačili poradci. Co je její náplní?
před 1 hodinou
Zelenskyj dorazil do Davosu, jednání s Trumpem začalo. Putin chce zaplatit členství v Radě míru zmrazenými aktivy
před 3 hodinami
Hraniční přechod Rafáh se příští týden otevře v obou směrech
před 3 hodinami
Jeden velký podvod na OSN? Rada míru popírá principy rovnosti, staví na bohatství a kultu uctívačů Trumpa
před 4 hodinami
V Radě míru chce být každý, prohlásil na zakládací ceremonii Trump. Na pódiu nebyl jediný západní spojenec
před 5 hodinami
Trump se dnes sejde se Zelenským
před 6 hodinami
Nový hit internetu: Nejstahovanější aplikace pomáhá bojkotovat americké zboží
před 6 hodinami
Babiš se chlubí, s kolika prezidenty a premiéry se setkal v Davosu. Nejsou to ani tři procenta lídrů
před 7 hodinami
Putin přijal pozvání do nově vznikající Rady míru, oznámil Trump
před 8 hodinami
Počasí: Zima si nevezme pauzu ani o víkendu, v noci teploty spadnou až na -8 stupňů
včera
Dosáhli jsme rámcové dohody o Grónsku, bude navždy, prohlásil Trump a zrušil cla
včera
Může americký Kongres zabránit Trumpovi v převzetí Grónska? Má k tomu hned několik nástrojů
včera
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
včera
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
včera
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
včera
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
včera
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
včera
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
včera
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
Bezpečnostní analytik Tomáš Řepa v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, co hodnotí jako reálné cíle americké intervence ve Venezuele a co očekává od budoucího vývoje. „Nejpravděpodobnější scénář je spjatý s alespoň částečnou energetickou obnovou. USA a partnerské firmy přinesou kapitál, servis a technologie, postupně zvednou produkci a exporty,“ říká. Scénář konsolidace venezuelské ekonomiky ale není jediný – existují i horší, které zahrnují drastické zhoršení bezpečnostní situace v Latinské Americe nebo zamrznutí konfliktu, sabotáže ropných zařízení či rozkvět černého trhu.
Zdroj: Jakub Jurek