Markéta Řeháková končí i ve funkci prezidentovy mluvčí. Těžká atmosféra na Hradě?

Markéta Řeháková končí ve funkci mluvčí prezidenta Petra Pavla, informoval o tom na základě několika zdrojů z Hradu Deník N. Podle jednoho z lidí obeznámených se situací výpověď nepodala, ale ukončí své působení na Pražském hradě dohodou. Odchod Řehákové přišel necelý měsíc poté, co skončila ve funkci ředitelky hradního tiskového odboru.

Na začátku září vedoucí prezidentovy kanceláře Jana Vohralíková oznámila, že Řeháková končí ve funkci ředitelky hradního tiskového odboru a zůstává „jen“ prezidentovou mluvčí. 

Zdůvodňovala to tehdy množstvím agendy a vysokým pracovním vytížením. Již dříve se však objevovala řada spekulací o napjatých osobních vztazích mezi jednotlivými sekcemi na Pražském hradě. Podle informací Deníku N by nyní jen zhruba měsíc po předchozím personálním zemětřesení měla Řeháková skončit i v pozici Pavlovy mluvčí a z Hradu definitivně odejít.

Řeháková podle aktuálních informací serveru skončila na Hradě dohodou. „Markéta Řeháková končí, nepodala ale přímo výpověď, je to po dohodě,“ sdělil Deníku N zdroj z Hradu. Sama Řeháková nechtěla svůj odchod komentovat, zároveň jej ale nepopřela. „Zatím se k tomu nebudu vyjadřovat,“ sdělila stroze serveru. Tiskový odbor Hradu na dotazy zmíněného serveru nereagoval.

Řeháková zatím nekomentovala svůj odchod, ale nepopřela ho. Již po svém odvolání z pozice ředitelky tiskového odboru zmizela z veřejného prostoru. Prezidenta následně nedoprovázela ani na jeho cestě na summit OSN v New Yorku. „Já jsem přijel z dovolené těsně před cestou, ale pokud vím, Markéta byla také na dovolené a v době, kdy se vyřizovala víza (do Spojených států, pozn. redakce), byla ona i s pasem v Indii, takže to technicky nešlo,“ vysvětlil její absenci Pavel v rozhovoru pro deník. Pouze na svém účtu na platformě X (dříve Twitter) zveřejnila následující prohlášení:

Řeháková s Pavlem spolupracovala už v rámci předvolební kampaně. Po jeho zvolení si ji pak Pavel vzal na Hrad jako šéfku komunikace, a to i přesto, že čelila kritice svého projevu po ohlášení výsledků voleb. Na pozici ředitelky tiskového odboru ale dlouho nevydržela. Z postu, jak jsme již umínili, ji na začátku září odvolala prezidentova kancléřka Jana Vohralíková.

Prezident podle Deníku N přitom ještě před týdnem dával najevo, že s Řehákovou nadále počítá. „Markéta Řeháková nebyla nijak odsunuta z pozice tiskové mluvčí. Zastávala funkce šéfky tiskového odboru i tiskové mluvčí a ukázalo se, že to opravdu nejde moc dobře zvládat dohromady, tak jsme se rozhodli udělat to jinak,“ řekl tehdy Pavel. Na pozici ředitele odboru komunikace zatím nikdo vybrán nebyl.

Na Hradě to vře?

O odchod Řehákové údajně podle komentátora MF Dnes Petra Koláře dříve opakovaně usilovala Vohralíková, píše CNN Prima News. „Chodila za ní a s úsměvem jí říkala: ‚Markétko, víte, kampak teďka jdu? Já jdu za panem prezidentem domů navrhnout vaše odvolání. Už zase.‘ Řeháková tam zůstala prý sedět úplně zkoprnělá, a když se paní Vohralíková po čase vrátila, tak jí zas říká ‚Markétko, dneska máte hezký den, pan prezident vaši rezignaci nepřijal, ale já to zkusím příště znovu, tak se mějte,“ vylíčil ve vysílání CNN Prima NEWS údajně hustou atmosféru na Hradě.

Vohralíková se podle Koláře „tváří jako roztomilá teta, která se neustále usmívá, ale podle správců je docela sekernice“. V prezidentově okolí navíc podle jeho slov mají lidé strach.

V poslední době je to na Hradě těžké. Bylo oznámeno několik personálních změn. S platností k úterý 5. září byl zrušen kabinet prezidenta Petra Pavla, skončila jeho ředitelka Linda Jozwiak Kopecká. O den později byl zřízen sekretariát prezidenta, jehož vedoucí se stala Lucie Obdržálková. Ve funkci také skončí šéf Pavlova poradního týmu Tomáš Richter. Serveru Seznam Zprávy sdělil, že předpokládá, že jeho mise bude naplněna během podzimu. Podle webu se na Hradě vytvořily dvě skupiny, které mají odlišné představy o působení.

Související

Více souvisejících

Markéta Řeháková Petr Pavel Pražský Hrad prezident čr

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy