Martin Kuba vyčítá ODS nedostatečné ambice. Máme mířit na 30 procent, myslí si

Jihočeskému hejtmanovi Martinu Kubovi (ODS) vadí nedostatečné ambice občanských demokratů. Strana by podle něj měla mít ambice vyhrávat volby samostatně, nikoliv v rámci volebních koalic s lidovci a TOP 09. 

Kuba konstatoval, že ODS podle něj musí mít ambice vyhrávat volby a řídit stát. "Jsem přesvědčený, že máme dosahovat kolem 30 procent hlasů a vyhrávat. Tohoto pocitu se neumím zbavit," řekl serveru aktuálně.cz. "Nechci se smířit s tím, že ODS už nemůže samostatně nic vyhrát a furt se musí s někým spojovat. To je pro mě mentálně trochu problém," vysvětlil.

Jihočeský politik přesto zvedl ruku pro volební koalici s KDU-ČSL a TOP 09 do evropských voleb v příštím roce. "Ale kolegům jsem řekl, že mi na naší debatě vadí, jak považujeme za volební strop ODS nějakých 13 procent hlasů a k tomu přičítáme nějaká tři čtyři procenta od dalších stran s tím, že ve výsledku to nějak vyjde," uvedl.

Občanští demokraté musí podle hejtmana přemýšlet nad tím, jak získat co nejvíce voličů, aby porazili opoziční hnutí ANO. "Čtyři roky vládnutí je nutné naplnit něčím smysluplným a pozitivním," konstatoval.

ODS šla do posledních sněmovních voleb na podzim 2021 v rámci koalice Spolu s KDU-ČSL a TOP 09. Trojice stran získala 27,79 procenta hlasů, nejvíce ze všech. Následně složila vládu s Piráty a hnutím Starostové a nezávislí. 

Kuba je momentálně tři roky hejtmanem Jihočeského kraje a také předsedou Asociace krajů, v minulosti byl členem vlády Petra Nečase jako ministr průmyslu a obchodu. Mezi lety 2012 až 2014 byl místopředsedou ODS, přičemž od června 2013 do ledna následujícího roku byl úřadujícím předsedou strany. 

Související

Petr Fiala

Vláda bude s Asociací krajů jednat o daních, dopravě či zdravotnictví

O rozpočtovém určení daní, dopravě, zdravotnictví, obnovitelných zdrojích energie či školství bude ve čtvrtek jednat vláda s Asociací krajů. Strakova akademie o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Loni ve stejném formátu zasedli hejtmani s vládou dvakrát, v březnu i červenci byla klíčovým tématem vlna válečných uprchlíků z Ukrajiny.

Více souvisejících

Martin Kuba ODS

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 4 hodinami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 13 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy