Jihočeskému hejtmanovi Martinu Kubovi (ODS) vadí nedostatečné ambice občanských demokratů. Strana by podle něj měla mít ambice vyhrávat volby samostatně, nikoliv v rámci volebních koalic s lidovci a TOP 09.
Kuba konstatoval, že ODS podle něj musí mít ambice vyhrávat volby a řídit stát. "Jsem přesvědčený, že máme dosahovat kolem 30 procent hlasů a vyhrávat. Tohoto pocitu se neumím zbavit," řekl serveru aktuálně.cz. "Nechci se smířit s tím, že ODS už nemůže samostatně nic vyhrát a furt se musí s někým spojovat. To je pro mě mentálně trochu problém," vysvětlil.
Jihočeský politik přesto zvedl ruku pro volební koalici s KDU-ČSL a TOP 09 do evropských voleb v příštím roce. "Ale kolegům jsem řekl, že mi na naší debatě vadí, jak považujeme za volební strop ODS nějakých 13 procent hlasů a k tomu přičítáme nějaká tři čtyři procenta od dalších stran s tím, že ve výsledku to nějak vyjde," uvedl.
Občanští demokraté musí podle hejtmana přemýšlet nad tím, jak získat co nejvíce voličů, aby porazili opoziční hnutí ANO. "Čtyři roky vládnutí je nutné naplnit něčím smysluplným a pozitivním," konstatoval.
ODS šla do posledních sněmovních voleb na podzim 2021 v rámci koalice Spolu s KDU-ČSL a TOP 09. Trojice stran získala 27,79 procenta hlasů, nejvíce ze všech. Následně složila vládu s Piráty a hnutím Starostové a nezávislí.
Kuba je momentálně tři roky hejtmanem Jihočeského kraje a také předsedou Asociace krajů, v minulosti byl členem vlády Petra Nečase jako ministr průmyslu a obchodu. Mezi lety 2012 až 2014 byl místopředsedou ODS, přičemž od června 2013 do ledna následujícího roku byl úřadujícím předsedou strany.
Související
„Poprvé pořádně.“ Kuba oficiálně představil hnutí Naše Česko
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
Aktuálně se děje
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
včera
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
včera
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
včera
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
včera
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
včera
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
včera
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
včera
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
včera
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
včera
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
22. března 2026 21:51
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
22. března 2026 21:02
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
22. března 2026 19:54
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
22. března 2026 19:19
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
Česká výprava atletů se konečně dočkala medaile z halového světového šampionátu. V sobotu se o ni v polské Toruni postarala čtvrtkařka Lordes Gloria Manuel, která si navíc doběhla pro tu nejcennější z nich, když závod na 400 metrů ovládla osobním rekordem, tedy v čase 50,76 sekundy. Jedná se tak pro ni o první výrazný seniorský úspěch, kterým tak navázala na svůj titul juniorské mistryně světa.
Zdroj: David Holub