Miloš Zeman hájí členství v NATO. Jinak by prý bylo možné opakování ruské okupace

Česko si dnes připomíná 25 let od vstupu do Severoatlantické aliance. Jako premiér u toho před čtvrtstoletím byl Miloš Zeman. Bývalý prezident i dnes hájí české členství v alianci, která by podle něj byla momentálně schopná čelit ruské agresi. 

Podle Zemana je od začátku války na Ukrajině, která trvá už dva roky, patrné, že dnešní ruská vedoucí garnitura v čele s prezidentem Vladimirem Putinem má v genech zakódované imperiální ambice.

"A útok na Ukrajinu – podotýkám na celou Ukrajinu, nikoli pouze na její ruskojazyčné části - ukázal, že opakování okupace z roku 1968 je reálně možné. A proto je třeba, abychom měli bezpečnostní garanci, která by tomuto riziku předešla," řekl bývalý prezident v rozhovoru pro Právo.

Zeman se domnívá, že NATO by v současnosti zvládlo čelit ruské agresi. "Samozřejmě že první výstřel by muselo vypálit Rusko, protože já nevěřím v preventivní akce tohoto typu. Kdyby k tomu prvnímu výstřelu došlo, věřím, že NATO bude reagovat ozbrojenou silou. A je to tak dobře," konstatoval. 

Česko vstoupilo do NATO 12. března 1999 společně s Polskem a Maďarskem. Zeman byl tehdy jako předseda sociální demokracie premiérem necelý rok. Prezidentský post před pětadvaceti lety zastával Václav Havel. 

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman NATO Rusko válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy