Miloš Zeman pojmenoval svůj největší neúspěch a totální omyl. Týká se Ruska

Miloš Zeman pojmenoval největší neúspěch svého prezidentství, které skončilo po 10 letech na začátku letošního března, kdy se stal jeho nástupcem Petr Pavel. Zemana podle jeho slov zradil úsudek při hodnocení ruského prezidenta Vladimira Putina, který je zodpovědný za probíhající ruskou agresi na sousední Ukrajině. 

Invaze ruských vojsk na Ukrajinu začala na konci loňského února, kdy Zemanovi zbýval ještě rok z druhého prezidentského mandátu. Exprezident v diskuzním pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přiznal, že se v dlouholetém šéfovi Kremlu zmýlil.

"Největší můj neúspěch byl, že jsem se totálně zmýlil ve Vladimiru Putinovi, protože jen nesoudný člověk udělá tak tragickou chybu, jako bylo napadení Ukrajiny," uvedl jeden z nejvýraznějších politiků polistopadové éry. 

Bývalý prezident a premiér je přesvědčen, že útok nepoškodil jen napadenou Ukrajinu, ale také agresivní Rusko. "Lidé si to málo uvědomují. Putin je v podstatě ten, kdo poškodil svou vlastní zemi," konstatoval. 

Zeman v relaci okomentoval i další velký probíhající konflikt, v němž Izrael válčí s teroristickým hnutím Hamás, jehož příslušníci v sobotu 7. října vpadli z Pásma Gazy na izraelské území, kde vraždili civilisty a brali rukojmí. Někdejší hlava státu vyjádřila názor, že šlo o kiks tajných služeb. Izraelská armáda podle ní za nic nemůže. 

Exprezident vyjádřil i pochopení pro výroky ministryně obrany Jany Černochové, která na konci října navrhla odchod z OSN. "Řekl jsem, že plně chápu paní Černochovou. Je to gesto. Vystoupení by vytvořilo ještě větší prostor pro lidi, kteří prosazují tyto rezoluce. Proto je dobré tam zůstat a proti těmto osobám bojovat na půdě OSN," dodal. 

Související

Petr Pavel Glosa

Události Petra Nutila: Rok Petra Pavla, znovuzvolený Babiš a Debaty bez cenzury

Máme za sebou rok od chvíle, kdy se prezidentem stal Petr Pavel. Přes některá drobná škobrtnutí se dá s jistotou říct jedno – Petr Pavel naplnil očekávání pozitivní změny v nejvyšším úřadě, vrátil na Hrad důstojnost, slušnost a hodnotovou politiku. A to je přesně to, co po desetiletém kralování Miloše Zemana tahle země potřebovala jako sůl.  
Miloš Zeman

Miloš Zeman ve Sněmovně zepsul Fialovu vládu. Poslouchali ho poslanci SPD

Exprezident Miloš Zeman ve středu absolvoval jedno z mála veřejných vystoupení od loňského konce ve funkci hlavy státu. Konkrétně promluvil na sněmovní konferenci, kterou pořádali poslanci opozičního hnutí SPD. Ústředním tématem Zemanovy řeči byla kritika vlády premiéra Petra Fialy (ODS). 

Více souvisejících

Miloš Zeman Vladimír Putin Rusko válka na Ukrajině Ukrajina Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izrael Hamás Jana Černochová

Aktuálně se děje

včera

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

včera

včera

včera

včera

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

včera

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

včera

včera

včera

včera

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy