Ministerstvo zdravotnictví vypsalo výběrové řízení na ředitele lékového ústavu

Ministerstvo zdravotnictví (MZd) vypsalo výběrové řízení na nového ředitele či ředitelku Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Vyplývá to z informací na webu ministerstva. Podle mluvčího MZd Ondřeje Jakoba musí být podle nového služebního zákona vypsána výběrová řízení u všech ředitelů, kteří působí ve své funkci déle než pět let.

V letošním roce jich bude pod MZd vypsáno 16. Ředitelka SÚKL Irena Storová nastoupila do funkce v roce 2018.

"Podle novely služebního zákona, která začala platit od ledna, musí nově vrchní ředitelé a ředitelé sekcí a odborů každých pět let o své pozice soutěžit ve výběrových řízeních. Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že jich v průběhu roku 2023 bude vyhlášeno šestnáct," sdělil dnes na dotaz ČTK Jakob. Bude to podle něj osm míst přímo na ministerstvu zdravotnictví a osm v podřízených úřadech, kromě SÚKL například na krajských hygienických stanicích (KHS). Již vypsaná byla minulý týden výběrová řízení na KHS v Jihomoravském a Zlínském kraji.

Lékový ústav je organizací zřizovanou MZd, má na starosti například povolování nových léků, stanovování jejich ceny a úhrady z veřejného zdravotního pojištění nebo povolování jejich klinických studií, kontroly fungování lékáren, evidování podezření na nežádoucí účinky léků a vakcín nebo provoz systému elektronických receptů.

Ředitel SÚKL je státním úředníkem podle služebního zákona. Zájemci se mají hlásit do 14. dubna, nový ředitel by měl nastoupit od července 2023. Pro tuto pozici MZd požaduje podle zákona o státní službě nejméně tříleté zkušenosti v obdobné vedoucí funkci v posledních 15 letech. Zájemce musí mít také minimálně magisterské vysokoškolské vzdělání, znalost cizích jazyků a bezpečnostní prověrku na stupeň Důvěrné.

Současná ředitelka Irena Storová vede ústav od roku 2018. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ji v posledních měsících opakovaně kritizoval v souvislosti s nedostatkem některých léčiv na českém trhu. Na konci loňského roku zřídilo MZd pracovní skupinu, která se schází každý týden a ve které zasedají zástupci ministerstva, SÚKL, České lékárnické komory a lékařských odborných společností. Má za úkol sledovat situaci na trhu s léky, předvídat výpadky léků a vydávat doporučení, jak je řešit. V minulých měsících chyběly zejména dětské sirupy na horečku nebo antibiotika.

SÚKL letos v lednu informoval o problematice reexportů léčiv, kdy byly některými českými lékárnami objednané a předprodané do zahraničí léky v hodnotě desítek milionů korun. Ty potom v zahraničí prodávají za vyšší částky než v tuzemsku, kde jsou stanovené maximální ceny. Podle ministra ale problém roky nikdo neřešil a chtěl od SÚKL podrobnou analýzu.

V roce 2017 odešel z čela SÚKL ředitel Zdeněk Blahuta, o odvolání požádal podle vyjádření tehdejšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) z osobních důvodů. Ministr tehdy SÚKL kritizoval za nepřipravený systém elektronických receptů, který v té době zaváděl. Řízením byla pověřená jeho tehdejší náměstkyně Storová.

Související

Více souvisejících

ministerstvo zdravotnictví súkl

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 1 hodinou

Robert Kennedy

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

před 1 hodinou

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Ukrajina mění plány? F-16 při protiofenzívě nepoužije

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl, že Ukrajina nepoužije stíhačky F-16 během nadcházející protiofenzívy. Před pár dny ale ministerstvo ještě uvádělo, že k osvobození Ukrajiny od ruských okupantů je zapotřebí 48 těchto stíhacích letounů.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Írán podle Sky News prodal Rusku munici pro válku na Ukrajině

Írán zřejmě opravdu prodává a dodává Rusku munici pro jeho invazi na Ukrajinu, která vypukla na konci loňského února. Ruská armáda podle nejnovějších informací odebírá od Teheránu dělostřelecké a tankové náboje. Ukrajinská města navíc už delší dobu terorizují drony íránské výroby. 

před 3 hodinami

Zelenina vypěstovaná ve skleníku

Češi našli způsob, jak ušetřit? Pěstují si vlastní zeleninu a ovoce

Více než polovina českých domácností si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu a pro pětinu z těchto domácností se jedná o důležitý zdroj, který je srovnatelný s nákupem těchto produktů. Vyplývá to z dat, která vědcům Národního institutu SYRI poskytuje Český sociálněvědní archiv ČR. Vědci jej prezentovali v tiskové zprávě.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati bude kvůli nehodě přerušen zřejmě až do brzkých odpoledních hodin. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Rusové tvrdí, že Ukrajinci o víkendu zahájili očekávanou protiofenzivu

Rusové tvrdí, že ukrajinská armáda v neděli ráno zahájila dlouho očekávanou protiofenzivu, jejímž cílem má být opětovné dobytí okupovaných území. Podle Moskvy se první pokusy o průlom nevydařily. Ukrajinská ofenziva by značila další fázi konfliktu, který vypukl na konci loňského února. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Počasí bude příští víkend svádět ke koupání

Počasí bude během příštího víkendu nejteplejší z celého týdne. Zatímco v nadcházejících dnech teploty se denní maxima budou pohybovat kolem 20 stupňů či lehce nad, ke konci týdne se bude oteplovat až na 27 stupňů. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy