Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) oznámil, že po dohodě s premiérem Petrem Fialou podává demisi. Důvodem je kontroverzní přijetí daru v podobě bitcoinů v hodnotě 956,8 milionu korun, které ministerstvu věnoval bývalý trestanec Tomáš Jiřikovský. Blažek trvá na tom, že se ničeho nezákonného nedopustil, ale nechce nadále poškozovat pověst vlády.
„Nejsem si vědom žádného nezákonného jednání. Nechci ovšem poškozovat pověst vlády ani vládní koalice,“ uvedl Blažek na sociální síti X. Premiér Fiala jeho krok ocenil a vyjádřil přesvědčení, že Blažek při rozhodování o daru jednal v dobré víře. Vyzdvihl také jeho přínos v oblasti modernizace justice.
Předmětem kauzy je dar 30 % bitcoinového majetku z peněženky, která byla Jiřikovskému zabavena policií a později navrácena. Jiřikovský byl v roce 2017 odsouzen na devět let za zpronevěru, obchod s drogami a nelegální ozbrojování. Provozoval online tržiště, kde se obchodovalo s nelegálními látkami. Po podmínečném propuštění v roce 2021 se domohl vrácení části kryptoměny, z níž následně podaroval ministerstvo spravedlnosti.
Ministerstvo peníze plánovalo využít například na podporu obětí trestné činnosti, boj proti kyberzločinu nebo pomoc podfinancované Vězeňské službě. Podle Blažka šlo o snahu účelně využít mimořádné prostředky ve prospěch justice.
Celý případ nyní vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), dozor vykonává Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Podle šéfa olomouckých žalobců Radima Dragouna je předmětem vyšetřování podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby, legalizace výnosů z trestné činnosti a také z nedovolené výroby a nakládání s omamnými a psychotropními látkami.
Vicepremiér a předseda STAN Vít Rakušan rozhodnutí Blažka přivítal. „Demokracie stojí na důvěře lidí ve stát a jeho instituce. A tuhle důvěru nelze prodat ani za miliardu,“ uvedl.
Blažkova rezignace přichází v citlivém čase, kdy důvěra veřejnosti ve spravedlnost a politiku obecně čelí velkým tlakům. Přestože Blažek jakoukoliv nezákonnost odmítá, uznal, že reputační rizika spojená s kauzou by mohla poškodit nejen jeho samotného, ale i širší vládní uskupení. Jeho odchod z funkce tak má být gestem odpovědnosti.
Související
Policie obvinila exministra Pavla Blažka v bitcoinové kauze
Ať koná policie, vyzvala Decroix po konci koordinátora bitcoinové kauzy
Pavel Blažek , Ministerstvo spravedlnosti
Aktuálně se děje
před 41 minutami
USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti
před 1 hodinou
Stovky letadel, největší ohňostroj v historii. Trump na dnešek slibuje mohutné oslavy Dne nezávislosti
před 3 hodinami
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
před 4 hodinami
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
před 5 hodinami
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
před 6 hodinami
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
před 8 hodinami
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
včera
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
Světové oceány zaznamenaly v červnu rekordně nejvyšší teploty v historii měření, čímž překonaly i maxima z let 2023 až 2024. Průměrná teplota mořské hladiny v tropických a mírných oblastech se v současnosti pohybuje těsně pod hranicí 21 °C, přičemž před nástupem masivní industrializace kolem roku 1870 činila přibližně 19,6 °C. Tento nárůst představuje enormní množství akumulované energie, neboť oceány absorbují více než 90 procent dodatečného tepla zachyceného v atmosféře vlivem skleníkových plynů.
Zdroj: Libor Novák