Naše vláda už má větší přínos než dvě předchozí, prohlásil Fiala na konferenci ODS

Úsporný balíček, kterým chce vláda snížit prohlubující se zadlužení státu, bude mít podporu všech poslanců a senátorů ODS. Ačkoliv na dnešní ideové konferenci občanských demokratů zazněla dílčí kritika opatření, nikdo nezpochybnil, že kroky ke konsolidaci veřejných financí jsou správnou cestou, zdůraznil při jednání premiér a šéf ODS Petr Fiala. Občanští demokraté na celodenní konferenci v Praze probírali svůj program pro příští dva roky.

Kabinet ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Starostů a Pirátů představil úsporný balíček ve čtvrtek. Předpokládá mimo jiné, že stát zvýší daň z příjmu právnických osob, spotřební daň z tabáku a alkoholu, daň z hazardu i nemovitostí. Znovu zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance a zvedne odvody živnostníků. Snížit schodek veřejných financí mají ale především úspory, hlavně omezení státních dotací.

Byť desetihodinová konference ODS řešila program, aktuální téma úsporného balíčku se v debatě objevilo mnohokrát. Straníci většinou oceňovali, že kabinet k nepopulárním krokům našel odvahu. Místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) označil koaliční kompromis za krvavý, vadí mu hlavně růst daní. ODS za to ponese politické náklady, míní. "Je to kompromis, za kterým může celá ODS stát, někdo s více přivřenýma očima, někomu možná budou trochu skřípat zuby, ale všichni víme, že je to to nejlepší pro ČR," reagoval Fiala. Zazněly dílčí výhrady, ale za nutností úspor stojí všichni, podotkl.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vyzval stranu ke zlepšení komunikace. Lépe vysvětlovat kroky strany by měli představitelé vedení i řadoví členové, uvedl. Fiala připustil, že koaliční politici v posledních týdnech věnovali všechnu energii jednáním o balíčku a nebyli schopni reagovat na všechny úniky informací, které někdy vládu poškozovaly. Zdůraznil, že často šlo pouze o analytické materiály nebo přímo výmysly.

Ve svém úvodním projevu Fiala řekl, že i kdyby vláda už nic dalšího neprosadila, její přínos bude větší než v případě předchozích dvou kabinetů. Za budoucí priority kabinetu i občanských demokratů označil posílení české energetiky a bezpečnosti, rozvoj dopravní sítě, snížení byrokracie či reformu vzdělávání.

Na více než desetihodinové konferenci zaznívaly argumenty pro i proti zavedení eura v Česku, plány na výstavbu dopravní infrastruktury či ohledně budoucnosti obrany. Debatovalo se i o potřebných změnách ve zdravotnictví, kde je třeba zapojit soukromé financování, nebo školství, kde experti strany navrhují jedenáctiletou povinnou školní docházku a zkrácení základní školy na osm let. Padl i návrh na zrušení ministerstva pro místní rozvoj a zřízení ministerstva sportu. Mluvilo se i o možném zvýšení poplatku na pohotovosti ze současných 90 korun.

Konference navázala na práci resortních týmů, výsledkem dalších chystaných jednání pak má být vznik širšího programového dokumentu. Ten má definovat program ODS příští rok, kdy se konají volby do Evropského parlamentu či krajských zastupitelstev, ale i pro rok 2025, kdy se budou volit poslanci. Občanští demokraté dnes opakovali vyjádření z loňského kongresu, že nemíní po čtyřech letech opustit vládu, ale plánují alespoň osmiletý projekt.

Související

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) ODS Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 16 minutami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 33 minutami

před 55 minutami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy