Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes ráno provedli zásah v pražské Fakultní nemocnici Motol. Akce, která se odehrála pod dozorem Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO), vedla k zadržení a obvinění několika významných osob, včetně ředitele nemocnice Miloslava Ludvíka. Podle informací Novinek je jeho kancelář nyní zapečetěná a pod ochranou policie.
Zásah probíhá v souvislosti s rozsáhlým vyšetřováním, které se týká uplácení a korupčních praktik, uvedl server Odkryto. Mezi obviněnými je kromě Ludvíka také Miroslav Jansta, předseda České unie sportu, a Pavel Budinský, provozně technický náměstek nemocnice. Jansta a Budinský jsou obviněni z různých trestných činů, včetně přijímání a nabídky úplatků.
Vyšetřovatelé se zaměřili na konkrétní případy, kde se podle jejich informací odehrávaly nezákonné transakce. Budinský měl od Ivana Havla, obchodního ředitele společnosti Geosan, požadovat úplatek ve výši 8 milionů korun. Z této částky mělo 5 milionů směřovat k Ludvíkovi, zatímco 3 miliony měly být určeny pro Budinského. Tento úplatek však nebyl nikdy vyplacen, protože měl být údajně později přidán do celkové ceny zakázky na rekonstrukci takzvaného Modrého pavilonu nemocnice.
Další součástí vyšetřování je případ týkající se Miroslava Jansty a nákupu pozemku v obci Chrustenice. Jansta s manželkou zakoupili pozemek za 13,5 milionu korun, nicméně detektivové odposlechy zjistili, že Pavel Budinský se svou manželkou se veřejně chlubili tím, že pozemek patří ve skutečnosti jim. V rámci vyšetřování bylo zjištěno, že Budinský předával Janstovi částku 5 milionů korun v hotovosti, přičemž existují důvodné podezření, že šlo o nelegálně získané peníze.
Tento zásah je jedním z mnoha kroků v širší snaze o boj s organizovaným zločinem a korupcí v České republice, která se v posledních měsících stala jedním z hlavních témat v politické i veřejné diskusi. Vyšetřovatelé se zaměřují nejen na konkrétní jednotlivce, ale i na širší souvislosti mezi korupcí a veřejnými zakázkami. Další podrobnosti o případu by měly být zveřejněny po skončení vyšetřování.
Související
Exprezident Zeman podal dobrou zprávu z nemocnice. Volal Okamurovi
Zemana opět hospitalizovali. Rodina se vyjádří k jeho zdraví
nemocnice Motol , Národní centrála proti organizovanému zločinu
Aktuálně se děje
včera
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
včera
Je nemocný a má nízké IQ. Trump se velmi ostře pustil do De Nira
včera
V kauze RP Invest utopili peníze i známí lidé. K poškozeným patří i Klempíř
včera
Okamura do Otázek Václava Moravce přijde, potvrdila mluvčí SPD
včera
Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa
včera
Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů
včera
Ministerstvo varovalo Čechy v Izraeli. Bezpečnostní situace se může zhoršit
včera
Záhadné úmrtí dvou lidí v Písku. Těla se našla v lodním kontejneru
včera
Fico se pře s Ukrajinci ohledně ropovodu Družba. Navrhuje inspekční cestu
včera
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
včera
Střelba v Krnově. Policisté našli mrtvého a dvě zbraně
včera
Chcete se dostat z Izraele? Musíte dnes, vyzval americký velvysanec podřízené
včera
Česko eviduje zemětřesení na Příbramsku. Ke škodám nedošlo
včera
Nejasný pokrok v jednáních mezi USA a Íránem. Rozhovory mají pokračovat
včera
Do Česka míří saharský prach. Na zem se nedostane, může ale ovlivnit teploty
včera
Clintonová prý Epsteina nikdy nepotkala. Vyzvala k výslechu Trumpa
včera
Okamura se po devíti letech může objevit v Otázkách Václava Moravce
včera
Počasí bude i o víkendu nadále jarní
26. února 2026 21:28
Hillary Clintonová před sněmovním výborem vypovídá o aktivitách Epsteina
26. února 2026 20:17
Babiš si zahrává. Česko se v očích NATO dostává na velmi tenký led
Česká republika se podle všeho dostává do pozice, kterou někteří spojenci v NATO vnímají velmi kriticky. Praha se totiž vydala cestou snižování výdajů na obranu, což ji staví do přímého střetu nejen s ostatními členy Aliance, ale především s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, uvedl server Politico. Nový návrh rozpočtu populistické koalice Andreje Babiše počítá s tím, že z obranné kapitoly zmizí 900 milionů eur oproti plánům předchozí vlády.
Zdroj: Libor Novák