Negativní revers. Pacienti mohou léčbu doporučenou lékařem odmítnout

Lékař smí pacientovi poskytnout zdravotní služby v případě, že s nimi pacient souhlasí, jedná se o tzv. svobodný a informovaný souhlas. V případě, že pacient s léčbou nesouhlasí, má ze zákona právo ji odmítnout. Výjimku tvoří případy, kdy lze zdravotní služby poskytnout bez souhlasu. Za nezletilého pacienta rozhoduje zákonný zástupce a za pacienta s omezenou svéprávností soudem určená osoba (opatrovník). Upozornila na to VZP v tiskové zprávě.

Práva a povinnosti pacienta a poskytovatele zdravotních služeb stanovuje zákon o zdravotních službách (č. 372/2011 Sb.). Než se však pacient rozhodne, že chce léčbu odmítnout, musí ho lékař srozumitelně informovat o jeho zdravotním stavu a o navrženém individuálním léčebném postupu v rozsahu a způsobem, ze kterého je zřejmé, že neposkytnutí zdravotních služeb může vážně poškodit jeho zdraví nebo ohrozit život. Svobodný souhlas znamená, že ho pacient lékaři sdělil bez jakéhokoli nátlaku.

Negativní revers

V případě, že se pacient rozhodne léčbu odmítnout, jsou mu lékařem opakovaně podány informace o jeho zdravotním stavu a důsledcích takového rozhodnutí (viz výše). Pokud i nadále pacient odmítá vyslovit souhlas s léčbou (tzn. léčbu odmítá) a nejde o případ, kdy lze zdravotní služby poskytnout bez souhlasu, vyžádá si lékař písemné prohlášení, tzv. negativní revers. Toto prohlášení musí být vždy v písemné formě (nikdy v ústní) a stává se součástí zdravotnické dokumentace pacienta. Podepsáním negativního reversu pacient přijímá všechny následky, které vyplývají z odmítnutí léčby.

Odvolání souhlasu

Pacient může svůj souhlas s poskytnutím zdravotních služeb odvolat, a to kdykoli – tzn. i v průběhu léčby. Toto odvolání také musí být v písemné podobě a rovněž se stává součástí zdravotnické dokumentace. Odvolání souhlasu však není možné, pokud již bylo započato provádění zdravotního výkonu, jehož přerušení může způsobit vážné poškození zdraví nebo ohrožení života pacienta.

Nemožnost vyjádřit souhlas

Může také nastat situace, kdy pacientův zdravotní stav nedovoluje vyjádření souhlasu, odvolání souhlasu nebo vyslovení nesouhlasu s poskytnutím zdravotních služeb. V takovém případě zaznamená zdravotnický pracovník do zdravotnické dokumentace nepochybný projev vůle pacienta. Tzn. uvede způsob, jakým pacient svou vůli projevil, a zároveň zaznamená zdravotní důvody, které pacientovi brání ve vyjádření.
 

Související

Více souvisejících

nemocnice lékaři VZP

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 31 minutami

před 44 minutami

před 51 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Kennedy

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

před 2 hodinami

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Ukrajina mění plány? F-16 při protiofenzívě nepoužije

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl, že Ukrajina nepoužije stíhačky F-16 během nadcházející protiofenzívy. Před pár dny ale ministerstvo ještě uvádělo, že k osvobození Ukrajiny od ruských okupantů je zapotřebí 48 těchto stíhacích letounů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Írán podle Sky News prodal Rusku munici pro válku na Ukrajině

Írán zřejmě opravdu prodává a dodává Rusku munici pro jeho invazi na Ukrajinu, která vypukla na konci loňského února. Ruská armáda podle nejnovějších informací odebírá od Teheránu dělostřelecké a tankové náboje. Ukrajinská města navíc už delší dobu terorizují drony íránské výroby. 

před 4 hodinami

Zelenina vypěstovaná ve skleníku

Češi našli způsob, jak ušetřit? Pěstují si vlastní zeleninu a ovoce

Více než polovina českých domácností si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu a pro pětinu z těchto domácností se jedná o důležitý zdroj, který je srovnatelný s nákupem těchto produktů. Vyplývá to z dat, která vědcům Národního institutu SYRI poskytuje Český sociálněvědní archiv ČR. Vědci jej prezentovali v tiskové zprávě.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Rusko podniká masivní manévry v moři, flotila se „zdokonalovala“ už před několika týdny

Rusko odstartovalo vojenské cvičení v Japonském a Ochotském moři. Agentura Reuters uvedla, že potrvá do 20. června. „Do cvičení uskupení sil Tichomořské flotily je zapojeno více než 60 válečných lodí a podpůrných plavidel, asi 35 letadel námořního letectva, pobřežní jednotky a více než 11 tisíc vojáků,“ citovala agentura ruské ministerstvo obrany.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy