Nejvyšší správní soud už zamítl desítky stížností na prezidentské volby

Nejvyšší správní soud (NSS) ve čtvrtek vyřídil první část stížností na prezidentské volby, podněty zhruba 35 pisatelů zamítl či odmítl. Usnesení průběžně zveřejňuje na úřední desce. Celkem soud v zákonné lhůtě obdržel 400 stížnosti, většinu tvoří "formulářové" návrhy, podobné obsahem i formou. O všech musí být rozhodnuto nejpozději do 22. února. Před pěti lety soud řešil zhruba 70 podnětů a nevyhověl žádnému.

Někteří pisatelé se vracejí k registrační fázi voleb, poukazují na údajné chyby ministerstva vnitra při ověřování podpisů a kontrolách petičních archů. Postupem vnitra se však soud zabýval už koncem loňského roku, tedy před prvním kolem voleb, kdy vyřadil uchazečku o Hrad Denisu Rohanovou, a naopak vrátil do hry Karla Diviše. Po volbách se už k registrační fázi nevrací.

Objevily se také návrhy na odklad voleb. "Podání návrhu na odklad volby, která již proběhla, samo o sobě vyvolává pochybnosti o tom, zda je takový návrh míněn vážně," reagovali soudci v jednom z usnesení.

Někteří pisatelé se domáhají náhrady škody. Tvrdí, že si vsadili na vítězství Pavla Zítka, jenž se voleb nakonec neúčastnil, podle vnitra nepředložil dost podpisů občanských podporovatelů. "K projednání těchto návrhů však NSS nemá pravomoc. Obecné nároky na náhradu škody projednávají soudy rozhodující v občanském soudním řízení," konstatovali soudci volebního senátu.

NSS zároveň znovu upozornil na podobnost některých návrhů. "Návrhy jsou obsahově totožné, některé se odlišují jen nepodstatnými doplňky či úpravami," stojí v jednom z usnesení. Předseda volebního senátu Tomáš Langášek už dříve uvedl, že na sériová podání bude soud reagovat stejně sériovými usneseními.

Další stížnosti soud odmítl kvůli tomu, že je pisatelé odeslali z firemních datových schránek, avšak právnické osoby nejsou oprávněné domáhat se neplatnosti volby prezidenta. Stovky stížností soud už dříve odmítl pro předčasnost, protože je obdržel před zákonnou lhůtou. Objevují se také opožděně podané stížnosti, které čeká podobný osud.

V příštích dnech by se měl soud zabývat například stížností muže, který tvrdí, že "spoustě voličů" nebyl včas doručen voličský průkaz, a nemohli proto odevzdat svůj hlas. Několik podání se týká předvolební kampaně. Soud obdržel též návrh týkající se okrsku v Praze Bohnicích, kde volební komise patrně omylem přičetla hlasy pro pozdějšího vítěze volby Petra Pavla jeho soupeři Andreji Babišovi.

Jeden návrh podal muž ve výkonu trestu, jenž si přál volit, ale podle svých slov "přes urgence nebyl k volbě prezidenta přizván". Na soud se obrátil také podnikatel Karel Janeček, jenž chtěl kandidovat na prezidenta, avšak ministerstvo vnitra mu neuznalo dost podpisů a už před volbami se neúspěšně obracel na NSS i Ústavní soud. V novém podnětu uvádí, že mu soudy znemožnily podílet se na správě veřejných záležitostí.

Související

Více souvisejících

Nejvyšší správní soud prezidentské volby 2023

Aktuálně se děje

včera

Petr Nečas

Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou

Definitivní tečku za vztahem, jenž sehrál důležitou roli i ve vrcholné české politice, napsali bývalý premiér Petr Nečas a jeho druhá manželka Jana Nagyová. Někdejší životní partneři se rozvedli. Již loni se Česko dozvědělo, že už netvoří pár. 

včera

včera

včera

včera

Princ Andrew

Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa

V Británii se po nedávném zadržení bývalého prince Andrewa začíná intenzivněji řešit, co se dělo, když mladší bratr současného panovníka byl v roli zvláštního zástupce pro mezinárodní obchod. Podle tvrzení bývalého státního úředníka mu platili daňoví poplatníci za masáže a drahé zahraniční cesty. 

včera

Jaro, ilustrační fotografie

Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů

Česko má sice před sebou ještě jeden den meteorologické zimy, ale už na konci února u nás panuje jarní počasí. V pátek dokonce poprvé v letošním roce vyšplhala teplota alespoň na 20 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Nejasný pokrok v jednáních mezi USA a Íránem. Rozhovory mají pokračovat

Američtí a íránští zástupci dosáhli značného pokroku během rozhovorů o íránském jaderném programu. Podle BBC však není jasné, zda bude dosaženo dohody, která by odvrátila konflikt mezi oběma zeměmi. Jednání mají po konzultacích obou delegací v hlavních městech pokračovat příští týden ve Vídni. 

včera

včera

Hillary Clintonová

Clintonová prý Epsteina nikdy nepotkala. Vyzvala k výslechu Trumpa

Šest hodin ve čtvrtek vypovídala bývalá americká ministryně zahraničí a neúspěšná prezidentská kandidátka Hillary Clintonová před kongresovou komisí, která vyšetřuje zločiny sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Někdejší politička řekla, o zločinech nevěděla. Zákonodárce vyzvala, aby vyslechli také současného prezidenta Donalda Trumpa. 

včera

včera

Počasí

Počasí bude i o víkendu nadále jarní

Poslední únorový víkend přinese do České republiky velmi proměnlivé počasí, které bude zpočátku připomínat spíše jaro. V sobotu se očekává převážně polojasná až jasná obloha. První ranní hodiny však mohou řidičům i chodcům zkomplikovat místní mlhy nebo nízká oblačnost, které mohou být vlivem nízkých teplot i mrznoucí.

26. února 2026 21:28

Hillary Clintonová

Hillary Clintonová před sněmovním výborem vypovídá o aktivitách Epsteina

Hillary Clintonová dnes předstoupila před sněmovní výbor pro dohled, aby vypovídala v souvislosti s vyšetřováním kriminálních aktivit Jeffreyho Epsteina a Ghislaine Maxwellové. Ve svém úvodním prohlášení, které zveřejnila také na síti X, kategoricky popřela jakoukoli spojitost s touto dvojicí. Uvedla, že nikdy neletěla Epsteinovým letadlem, ani nenavštívila jeho ostrov, domovy nebo kanceláře.

26. února 2026 20:17

Babiš si zahrává. Česko se v očích NATO dostává na velmi tenký led

Česká republika se podle všeho dostává do pozice, kterou někteří spojenci v NATO vnímají velmi kriticky. Praha se totiž vydala cestou snižování výdajů na obranu, což ji staví do přímého střetu nejen s ostatními členy Aliance, ale především s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, uvedl server Politico. Nový návrh rozpočtu populistické koalice Andreje Babiše počítá s tím, že z obranné kapitoly zmizí 900 milionů eur oproti plánům předchozí vlády.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy