Němcová označila lidi na Vrabelově demonstraci za pátou kolonu. ÚS se jí zastal

Ani ústavní soudci nevidí důvod k trestnímu stíhání senátorky Miroslavy Němcová za výrok, v němž označila protivládní demonstranty za pátou kolonu. Soud odmítl stížnost advokáta Norberta Naxery, který neuspěl ani s podáním trestního oznámení. 

Němcová loni 28. října uvedla, že na Václavském náměstí se sešla ruská a "naše" pátá kolona. "Našinci plivli na státní svátek země, která vznikla s ideou svobody, suverenity a demokracie. Ruští parchanti žijící v ČR se oklepali a rozkládají naši společnost. Protože jsme je včas nevyhodili," napsala na Den vzniku samostatného československého státu na síti X.

Senátorka tak reagovala na protivládní demonstraci, která se téhož dne za účasti několika desítek lidí uskutečnila v Praze. Organizoval ji Ladislav Vrabel. Po akci došlo před budovou Národního muzea k potyčkám.

Ústavní soud zpřístupnil v databázi anonymizované usnesení, z něhož vyplývá, že výroky kritické k válečné agresi a lidem, kteří ji podporují, jsou chráněny Listinou základních práv a svobod, konkrétně právem na svobodu projevu. 

Naxera už dříve podal trestní oznámení pro podezření z hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, případně podněcování k nenávisti. Nejprve to byla policie, která neshledala důvod k zahájení trestního řízení. Neuspěly ani podněty k obvodnímu a městskému státnímu zastupitelství v Praze. 

V ústavní stížnosti pak advokát tvrdil, že došlo k porušení zákazu diskriminace národnostních menšin. "Obecně se lze ztotožnit se závěry městského státního zastupitelství, že obdobné výroky v reakci na předmětnou situaci mohou představovat kritiku válečné agrese a osob tuto agresi podporujících, požívající ochranu čl. 17 Listiny, v němž je zakotveno právo na svobodu projevu," konstatovali ústavní soudci v usnesení. 

Související

Více souvisejících

Miroslava Němcová Ústavní soud ČR demonstrace proti Fialově vládě (28.10.2022)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy