Počet lidí s respiračními infekcemi a chřipkami se v několika krajích na konci roku snížil, nemocnost je ale stále vysoká a epidemie pokračuje. Údaje o nižších počtech nemocných podle hygieniků ovlivnily vánoční svátky, kdy se mnozí lidé léčí doma a nevyhledají lékaře. Navíc díky školním prázdninám a častým dovoleným se zpomaluje přenos vzduchem přenášených infekcí.
Po Novém roce a návratu dětí do škol a lidí do zaměstnání se nemocnost - podobně jako každý rok - znovu zvýší, odhadují hygienici. Vrcholu epidemie chřipky dosahuje většinou na přelomu ledna a února.
Na jihu Moravy nemocných s virózami a chřipkou sice během Vánoc ubylo, epidemie těchto chorob tam nicméně trvá čtvrtým týdnem. Krajská hygienická stanice uvedla, že k dnešnímu dni bylo mezi 1,2 milionu obyvatel v kraji 30.000 nemocných, před týdnem to bylo přes 40.000. "Oproti minulému týdnu došlo k poklesu celkové nemocnosti, avšak podíl chřipky výrazně vzrostl, a to z 16 procent v minulém týdnu na aktuálních 30 procent," uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Aktuálně je podle údajů hygieniků v kraji 2500 nemocných na 100.000 obyvatel. Nemocných je ale v kraji pravděpodobně více, řada lidí se léčí doma a k lékaři nejde.
Nemocných s akutními respiračními onemocněními ve Zlínském kraji ubylo proti minulému týdnu o 40 procent, momentálně je to 1471 lidí na 100.000 obyvatel, před týdnem jich bylo 2462. Celková nemocnost chřipkou je 121 nemocných na 100.000 obyvatel, což je o polovinu méně než před týdnem. "Hodnoty jsou zkreslené vánočními svátky, kdy došlo jako každoročně k výraznému poklesu nemocnosti. Předpokládáme, že v následujících týdnech bude nemocnost opět stoupat," řekla dnes ČTK zástupkyně Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Vendula Ševčíková. Nemocnost na akutní respirační onemocnění je podle ní stále vysoká a stoupá i podíl laboratorně prokázaných onemocnění chřipkou A. Již dříve podle hygieniků nemocnost v kraji překročila práh epidemie.
Také v Královéhradeckém kraji přes pokles nových případů trvá epidemie chřipky a akutních respiračních infekcí. V souvislosti s chřipkou zatím v kraji zemřeli dva lidé. Počet nemocných v kraji v tomto týdnu klesl o 28 procent na 1695 nemocných v přepočtu na 100.000 obyvatel. "I přes tradiční povánoční pokles nemocnosti evidujeme nyní výrazně více případů než ve stejném období v letech předcházejících," řekla ČTK mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Veronika Krejčí.
V Pardubickém kraji bylo minulý týden 3084 hlášených respiračních onemocnění na 100.000 obyvatel, v současném týdnu klesl počet potvrzených nákaz na 1976. Pořád se ale množství nakažených pohybuje na hranici epidemie. Snížení počtu nemocných podle hygieniků neznamená, že chřipek a dalších onemocnění je méně. Ve vánočním období lidé mají dovolenou, děti nechodí do školy, a proto méně chodí k lékaři. V lednu nakažených, kteří se dostanou do statistiky, nejspíš bude opět víc.
V Plzeňském kraji v uplynulém týdnu nemocnost klesla o 27 procent, ze sedmi okresů kraje stoupla jen na Domažlicku. Na 100.000 obyvatel nyní v kraji připadá 1054 nemocných, před týdnem to bylo 1448 nemocných. Lékaři i hygienici ale upozorňují, že údaje zřejmě ovlivnily vánoční svátky, kdy se mnozí lidé léči z infekce sami doma a nevyhledají lékaře.
I ve Středočeském kraji hlásí hygienici výrazný úbytek lidí s respiračním onemocněním, oproti předchozímu týdnu o více než třetinu. Na 100.000 obyvatel mají hygienici v regionu hlášeno 1488 nemocných. Nejvyšší nemocnost byla v okrese Mělník, nejnižší v okrese Mladá Boleslav. V porovnání s předchozím kalendářním týdnem hygienici neevidovali nárůst onemocnění s klinickým obrazem chřipky. Celková nemocnost chřipkou ve Středočeském kraji je 86 případů na 100.000 obyvatel, což je necelých šest procent z celkové nemocnosti akutními respiračními chorobami.
V Ústeckém kraji nyní připadá na 100.000 obyvatel 1236 případů infekcí dýchacích cest, minulý pátek to bylo 1830. Hygienici tento pokles přičítají zejména tomu, že řada praktických lékařů a pediatrů má zavřené ordinace a lidé s potížemi chodí ke specialistům. Nejvyšší nemocnost je aktuálně v okrese Louny, kde připadá 1701 nemocných na 100.000 lidí. V dalších okresech se počet lidí s nemocemi horních cest dýchacích pohybuje okolo 1100 až 1200 nemocných na 100.000 obyvatel. Z typů onemocnění převažují RS viry, chřipka, ale jsou i nové případy covidu. Vysoká nemocnost dělá nyní potíže například Dopravnímu podniku města Ústí nad Labem, který má nemocných okolo 50 řidičů. Kolegové, kteří by je mohli nahradit, mají podle ředitelky podniku Simony Mohasci vyčerpané hodiny přesčasů, které jim za rok povoluje zákoník práce. Podnik proto zavedl víkendový provoz linek, po Novém roce pojedou spoje už podle jízdních řádů.
V úterý po vánočních svátcích Hygienická služba ČR informovala o tom, že nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest je v celé republice zhruba stejně jako minulý týden, a to přibližně 2500 na 100.000 obyvatel. Nejvíce nemocných bylo k 27. prosinci v Jihomoravském, Pardubickém a Moravskoslezském kraji. Naopak nejméně případů v té době hlásila Praha.
Některé krajské hygienické stanice zveřejňují údaje o počtu akutních respiračních onemocnění v regionu v pátek, jiné začátkem týdne.
Související
Tropická nemoc způsobující nesnesitelné bolesti se nyní může šířit ve většině Evropy, odhalili vědci
V Česku nadále probíhá epidemické šíření chřipky
nemoci , chřipka , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
včera
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
včera
Kdo otrávil dětskou výživu? Podezřelým je rodák ze Slovenska, mohlo jít o osobní mstu
včera
CNN: Putin čelí rostoucí paranoie. Chorobně se bojí atentátu
včera
Tři mrtví, další mohou následovat. Co jsou hantaviry, které ohrožují cestující na výletní lodi?
včera
Carney: Evropa se nepodrobí brutálnímu světu, stane se základnou pro obnovu mezinárodního řádu
včera
Nagyová dostala za kauzu Čapí hnízdo podmínku. Selhání justice, opáčil Babiš
včera
Policie obvinila exministra Pavla Blažka v bitcoinové kauze
včera
Vláda schválila obnovení povinného EET. Vrací také školkovné
včera
Trump stupňuje tlak na OSN. Už tak čelí bezprostřednímu finančnímu kolapsu varuje Guterres
včera
Trumpův Projekt Svoboda vyvolává mezi experty řadu otázek. Íránu ale výrazně uškodí
včera
Babiš zpražil Turka: Kdyby měl podobnou rétoriku jako ministr, ve vládě by nezůstal
včera
Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani je v nemocnici v kritickém stavu
včera
Není kam utéct. Na palubě turistické lodi se šíří smrtelný virus
včera
Trump zahájil Projekt Svoboda. Armáda bude vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu
včera
Předčasné letní počasí definitivně ukončilo zimu v Česku
3. května 2026 21:53
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
3. května 2026 21:01
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
3. května 2026 20:06
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
3. května 2026 19:14
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
Opozice již kritizuje krok Babišovy vlády, která zřizuje další post zmocněnce. Někdejší český velvyslanec při NATO Jakub Landovský bude nově vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči Severoatlantické alianci. Do Babiše se kvůli tomu opřel šéf občanských demokratů Martin Kupka (ODS).
Zdroj: Jan Hrabě