Nemocnost v Česku je stále vysoká, ačkoliv infekcí mezi svátky ubylo

Počet lidí s respiračními infekcemi a chřipkami se v několika krajích na konci roku snížil, nemocnost je ale stále vysoká a epidemie pokračuje. Údaje o nižších počtech nemocných podle hygieniků ovlivnily vánoční svátky, kdy se mnozí lidé léčí doma a nevyhledají lékaře. Navíc díky školním prázdninám a častým dovoleným se zpomaluje přenos vzduchem přenášených infekcí. 

Po Novém roce a návratu dětí do škol a lidí do zaměstnání se nemocnost - podobně jako každý rok - znovu zvýší, odhadují hygienici. Vrcholu epidemie chřipky dosahuje většinou na přelomu ledna a února.

Na jihu Moravy nemocných s virózami a chřipkou sice během Vánoc ubylo, epidemie těchto chorob tam nicméně trvá čtvrtým týdnem. Krajská hygienická stanice uvedla, že k dnešnímu dni bylo mezi 1,2 milionu obyvatel v kraji 30.000 nemocných, před týdnem to bylo přes 40.000. "Oproti minulému týdnu došlo k poklesu celkové nemocnosti, avšak podíl chřipky výrazně vzrostl, a to z 16 procent v minulém týdnu na aktuálních 30 procent," uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Aktuálně je podle údajů hygieniků v kraji 2500 nemocných na 100.000 obyvatel. Nemocných je ale v kraji pravděpodobně více, řada lidí se léčí doma a k lékaři nejde.

Nemocných s akutními respiračními onemocněními ve Zlínském kraji ubylo proti minulému týdnu o 40 procent, momentálně je to 1471 lidí na 100.000 obyvatel, před týdnem jich bylo 2462. Celková nemocnost chřipkou je 121 nemocných na 100.000 obyvatel, což je o polovinu méně než před týdnem. "Hodnoty jsou zkreslené vánočními svátky, kdy došlo jako každoročně k výraznému poklesu nemocnosti. Předpokládáme, že v následujících týdnech bude nemocnost opět stoupat," řekla dnes ČTK zástupkyně Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Vendula Ševčíková. Nemocnost na akutní respirační onemocnění je podle ní stále vysoká a stoupá i podíl laboratorně prokázaných onemocnění chřipkou A. Již dříve podle hygieniků nemocnost v kraji překročila práh epidemie.

Také v Královéhradeckém kraji přes pokles nových případů trvá epidemie chřipky a akutních respiračních infekcí. V souvislosti s chřipkou zatím v kraji zemřeli dva lidé. Počet nemocných v kraji v tomto týdnu klesl o 28 procent na 1695 nemocných v přepočtu na 100.000 obyvatel. "I přes tradiční povánoční pokles nemocnosti evidujeme nyní výrazně více případů než ve stejném období v letech předcházejících," řekla ČTK mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Veronika Krejčí.

V Pardubickém kraji bylo minulý týden 3084 hlášených respiračních onemocnění na 100.000 obyvatel, v současném týdnu klesl počet potvrzených nákaz na 1976. Pořád se ale množství nakažených pohybuje na hranici epidemie. Snížení počtu nemocných podle hygieniků neznamená, že chřipek a dalších onemocnění je méně. Ve vánočním období lidé mají dovolenou, děti nechodí do školy, a proto méně chodí k lékaři. V lednu nakažených, kteří se dostanou do statistiky, nejspíš bude opět víc.

V Plzeňském kraji v uplynulém týdnu nemocnost klesla o 27 procent, ze sedmi okresů kraje stoupla jen na Domažlicku. Na 100.000 obyvatel nyní v kraji připadá 1054 nemocných, před týdnem to bylo 1448 nemocných. Lékaři i hygienici ale upozorňují, že údaje zřejmě ovlivnily vánoční svátky, kdy se mnozí lidé léči z infekce sami doma a nevyhledají lékaře.

I ve Středočeském kraji hlásí hygienici výrazný úbytek lidí s respiračním onemocněním, oproti předchozímu týdnu o více než třetinu. Na 100.000 obyvatel mají hygienici v regionu hlášeno 1488 nemocných. Nejvyšší nemocnost byla v okrese Mělník, nejnižší v okrese Mladá Boleslav. V porovnání s předchozím kalendářním týdnem hygienici neevidovali nárůst onemocnění s klinickým obrazem chřipky. Celková nemocnost chřipkou ve Středočeském kraji je 86 případů na 100.000 obyvatel, což je necelých šest procent z celkové nemocnosti akutními respiračními chorobami.

V Ústeckém kraji nyní připadá na 100.000 obyvatel 1236 případů infekcí dýchacích cest, minulý pátek to bylo 1830. Hygienici tento pokles přičítají zejména tomu, že řada praktických lékařů a pediatrů má zavřené ordinace a lidé s potížemi chodí ke specialistům. Nejvyšší nemocnost je aktuálně v okrese Louny, kde připadá 1701 nemocných na 100.000 lidí. V dalších okresech se počet lidí s nemocemi horních cest dýchacích pohybuje okolo 1100 až 1200 nemocných na 100.000 obyvatel. Z typů onemocnění převažují RS viry, chřipka, ale jsou i nové případy covidu. Vysoká nemocnost dělá nyní potíže například Dopravnímu podniku města Ústí nad Labem, který má nemocných okolo 50 řidičů. Kolegové, kteří by je mohli nahradit, mají podle ředitelky podniku Simony Mohasci vyčerpané hodiny přesčasů, které jim za rok povoluje zákoník práce. Podnik proto zavedl víkendový provoz linek, po Novém roce pojedou spoje už podle jízdních řádů.

V úterý po vánočních svátcích Hygienická služba ČR informovala o tom, že nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest je v celé republice zhruba stejně jako minulý týden, a to přibližně 2500 na 100.000 obyvatel. Nejvíce nemocných bylo k 27. prosinci v Jihomoravském, Pardubickém a Moravskoslezském kraji. Naopak nejméně případů v té době hlásila Praha.

Některé krajské hygienické stanice zveřejňují údaje o počtu akutních respiračních onemocnění v regionu v pátek, jiné začátkem týdne.

Související

Ilustrační foto

Chřipková sezóna končí. Vyžádal si desítky mrtvých

Nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest v minulém týdnu ubylo, podle odborníků Státního zdravotního ústavu postupně odchází i druhá vlna epidemie. Nemocných bylo 1347 na 100.000 obyvatel. Ve většině krajů ubývají, více pacientů než v předcházejícím týdnu nahlásili lékaři v Královéhradeckém, Jihočeském a Zlínském kraji, informoval SZÚ v tiskové zprávě. Podle dat ministerstva zdravotnictví ubylo mezi týdny i lidí, kteří měli pozitivní test na covid-19.
Světová zdravotnická organizace (WHO)

WHO: V Burundi se potvrdilo osm případů polioviru, nejvíce za 30 let

V Burundi se rozšířil takzvaný cirkulující poliovirus, nákaza se tam potvrdila u osmi lidí. To je nejvíce za 30 let, uvedla dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). K nákaze cirkulujícím poliovirem typu 2 podle ní může dojít, pokud oslabený kmen viru obsažený v orální vakcíně proti obrně dlouhodobě cirkuluje mezi nedostatečně imunizovanou populací.

Více souvisejících

nemoci chřipka Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Tornádo

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 24 lidí zemřelo

Tornáda a silné bouře, které se v noci na dnešek prohnaly americkými státy Mississippi a Alabama a zcela zpustošily několik obcí, připravily o život nejméně 24 lidí. Informovala o tom dnes mississippská agentura pro krizové řízení, podle níž desítky dalších lidí utrpěly zranění a čtyři osoby jsou nezvěstné. Stanice ABC s odvoláním na místní a federální úřady uvedla, že škody jsou hlášeny z pásu území o délce až 160 kilometrů.

před 33 minutami

Petr Fiala

Fiala: Nové spalovací motory se budou moci prodávat i po roce 2035

Za naplnění jednoho z výsledků českého předsednictví EU označil premiér Petr Fiala (ODS) páteční dohodu Německa s Evropskou komisí (EK), která se týká zachování aut se spalovacími motory i po roce 2035. Expremiér a předseda ANO Andrej Babiš naopak řekl, že takovým slibům nevěří a že je třeba "zelený fanatismus" revidovat. Uvedli to dnes v reakcích pro ČTK.

Aktualizováno před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Papež František

Papež přijal rezignaci německého bikupa spojenou s případy zneužívání

Papež František dnes přijal rezignaci německého biskupa Franze-Josefa Bodeho, který se rozhodl opustit svůj úřad kvůli chybám, jichž se dopustil při řešení případů sexuálního násilí ve své diecézi. Informovala o tom agentura DPA. Papež shodou okolností právě dnes rozhodl také o tom, že prodlouží platnost dekretu z roku 2019, kterým zavedl povinnost okamžitě hlásit případy sexuálního zneužívání nebo snahu o jejich krytí, a rozšíří jeho působnost.

před 2 hodinami

Vladimír Putin

Rusko rozmístí v Bělorusku jaderné zbraně, řekl Putin

Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně. Podle agentury TASS to oznámil ruský prezident Vladimir Putin s tím, že Moskva s Minskem uzavřela příslušnou dohodu. V Bělorusku by mělo být deset letadel schopných jaderné zbraně nést, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Češi hlasují v komunálních volbách

Lidé si dnes v některých obcích volí zastupitelstva, hlasovalo až 70 procent lidí

V některých obcích, v kterých si dnes lidé vybírají nová zastupitelstva, už volební účast dosáhla 70 procent. Vyplývá to ze zjištění zpravodajů ČTK. V obci Křenovice na Písecku odvolilo před 17:00 zhruba 75 procent ze 150 oprávněných voličů, v Senince na Vsetínsku a Horní Myslové na Jihlavsku odevzdalo svůj hlas kolem 70 procent lidí. Nové zastupitele mohou lidé vybírat až do dnešních 22:00, výsledky poté budou zveřejněny na volebním webu.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Svět se kvůli krachujícím bankám znovu děsí finanční krize. Je důvod k obavám?

Dalo by se říct, že nejen finanční euro-atlantický svět zažívá po desítce let znovu finanční déjà vu. Určitě si to pamatujete. Na přelomu let 2008 a 2009 tu nejdřív byly nějaké ty zaoceánské krachy bank, pro připomenutí, kvůli problémům zastavila svou činnost jedna snad z nejtradičnějších amerických bank, Lehman Brothers, založená v roce 1850 a pak přišlo rychle hodně problémů nejen na finančních trzích, ale hlavně v ekonomikách zemí světa. Pro dobro věci asi nemá cenu znovu otevírat staré rány (a s ironií dodávám, že odpůrci splácení řeckých dluhů, jistě budou dobře vědět, o čem je řeč…). A teď je to tu znova. Otázkou je, zda i přes ujišťování nejrůznějších finančních, dohledových a já nevím ještě jakých autorit, se skutečně nebude opakovat finanční krize z let 2008/2009. 

Aktualizováno před 3 hodinami

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19

Na 19 stoupl počet obětí pátečního odvetného náletu Spojených států proti skupinám napojeným na Írán v Sýrii. Ty Američané viní z útoku dronem, při němž ve čtvrtek jeden člověk zemřel a šest bylo zraněno. O aktuální bilanci informovala agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle televize Al-Džazíra proíránské skupiny v Sýrii varovaly Američany, že mají dostatek sil na to, aby na další případné nálety USA na své pozice mohly reagovat.

před 3 hodinami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Úřad práce přišel o šéfa dle zákona? Jurečka reaguje na nahrávky

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Jurečka to dnes řekl novinářům. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

před 4 hodinami

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Zničilo Nord Stream samo Rusko? Server zveřejnil informace tajných služeb

V místech, kde na dně Baltského moře loni v září explodovalo potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2, se několik dní před výbuchy pohybovaly ruské válečné lodě. S odkazem na informace tajných služeb a vlastní analýzy to napsal německý zpravodajský server t-online. Podle něj šlo o plavidla, která měla potřebné vybavení na to, aby případně mohla umístit na mořské dno nálože s trhavinou.

před 4 hodinami

Brigádní generál Emil Boček usedl za knipl legendární stíhačky po dlouhých 71 letech.

Hrdina. Legenda. Vzor. Politici i vojáci vzpomínají na Bočka s úctou

Válečný veterán Emil Boček, který dnes ve 100 letech zemřel, byl podle náčelníka generálního štábu armády Karla Řehky nejen hrdinou československého letectva druhé světové války a inspirací pro vojenské piloty. "Byl to především nesmírně vřelý a do poslední chvíle vitální člověk," uvedl Řehka na armádním twitteru. Zpráva o Bočkově smrti jej hluboce zasáhla. Úctu i vděk vyjadřují Bočkovi mnozí čeští politici, jeho rodině pak sdělují upřímnou soustrast.

před 5 hodinami

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

Proč se lidstvo 50 let nevrátilo na Měsíc a dodnes tam nemá základnu?

Hrstka astronautů, kteří vstoupili na povrch Měsíce, strávila na přirozené družici Země ne více než pár dní. Jak máme tedy vybudovat kolonii, která vydrží roky? Pokud se dá věřit desítky let starým futuristickým knihám, měli na začátku 21. století - spolu s plochými televizemi, elektrickými auty a telefony s obrazovkou - astronauti žít a pracovat ve městě na Měsíci, píše server BBC.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Rusko omilostnilo přes 5000 vězňů naverbovaných do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny

Rusko omilostnilo přes 5000 odsouzených, kteří se nechali naverbovat do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny a na základě kontraktu bojovali společně s ruskou armádou na Ukrajině. V audionahrávce zveřejněné na sociální síti to řekl šéf tohoto uskupení Jevgenij Prigožin. Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) skupina do svých řad hojně přijímá trestance, které láká právě příslibem odpuštění zbytku trestu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan Putinovi poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svému ruskému protějšku Vladimirovi Putinovi po telefonu poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod. S odkazem na dnešní prohlášení turecké prezidentské kanceláře o tom informovala agentura Reuters. Prezidenti spolu hovořili také o zlepšení vztahů mezi Ankarou a Moskvou a Erdogan apeloval na co nejrychlejší ukončení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou diplomatickou cestou.

před 7 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Situaci u Bachmutu se podle Ukrajiny daří stabilizovat

Ukrajinským obráncům se daří stabilizovat situaci u Bachmutu, uvedl dnes náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj. Označil ji však za nadále složitou. Město Bachmut je jedním z hlavních cílů současné ruské ofenzivy v Donbasu, ukrajinským obráncům v tomto městě hrozí obklíčení v důsledku ruského postupu severně i jižně od města. Podle Londýna ruská ofenziva u Bachmutu z velké části ustala, americký Institut pro studium války (ISW) nicméně hovoří o drobných územích ziscích ruských sil.

před 7 hodinami

Kyjev

Jak se žije v Kyjevě rok po začátku války? Lidé nemají problémy s elektřinou, na ulicích je poměrně živo

V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je poměrně živo, řekla v rozhovoru s ČTK ředitelka Českého centra v Kyjevě Tereza Soušková. Situace v hlavním ukrajinském městě se podle ní oproti podzimu, kdy Rusko podnikalo na Ukrajinu masivní vzdušné útoky, zlepšila. Válka je ale všudypřítomná, prostupuje jakýmkoli hovorem Ukrajinců a i v hospodě se běžně připíjí na ukrajinské vojáky.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Vědci objevili klíč ke šťastnému vztahu. Stačí přitom velmi málo

Vytáhněte svatební album, poslechněte si písničku, která vám hrála k prvnímu tanci nebo znovu navštivte místa, kam jste dřív chodívali na schůzky a zavzpomínejte na váš první polibek. Podle vědců je totiž nostalgie klíčem ke šťastnému vztahu, napsal list The Times.

Zdroj: ČTK

Další zprávy