Nezaměstnanost v Česku v březnu lehce poklesla

Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 3,7 procenta, v únoru byla o dvě desetiny procentního bodu vyšší. Na konci března bylo bez práce zhruba 273.500 lidí, o 9000 méně než v předchozím měsíci. Počet volných pracovních míst stoupl asi o 1400, zaměstnavatelé jich v březnu nabízeli kolem 284.500. 

Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v březnu byla nezaměstnanost v Česku 3,4 procenta.

Vývoj na trhu práce podle úřadu aktuálně odpovídá ročnímu období, kdy je nezaměstnanost v zimě vyšší a s příchodem jara klesá. Březen je podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) typickým měsícem, kdy roste zájem zaměstnavatelů o veřejně prospěšné práce, především při jarních úklidech veřejných prostranství. "Hlavní nástup těchto činností očekáváme v dubnu. Dobrou zprávou je, že v následujících měsících by mohla nezaměstnanost s velkou pravděpodobností ještě dále klesat," uvedl ministr.

Nejnižší nezaměstnanost, shodně 2,9 procenta, zaznamenaly v březnu úřady ve Zlínském, v Plzeňském a Pardubickém kraji. Naopak nejvyšší podíl nezaměstnaných byl nadále v Ústeckém kraji s 5,7 procenta. Nad pěti procenty se nezaměstnanost držela ještě Moravskoslezském kraji, kde dosáhla 5,1 procenta.

Mezi okresy byla nejnižší nezaměstnanost nadále v okrese Praha-východ, kde práci hledalo 1,6 procenta lidí, následovaly okresy Praha-západ s 1,7 procenta a Pelhřimov s 1,8 procenta. Naopak nejvyšší podíl nezaměstnaných, 8,3 procenta, hlásí okres Karviná. Na Mostecku dosáhla nezaměstnanost 7,1 procenta, na Bruntálsku 6,8 procenta.

Na jedno pracovní místo připadá v ČR průměrně jeden uchazeč. Nejvíce je to na Karvinsku, a to téměř 11 uchazečů. Zaměstnavatelé mají zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, montážní dělníky, řidiče nákladních automobilů a tahačů, kuchaře, zedníky kamnáře a dlaždiče nebo uklízeče. Nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je v Praze a ve Středočeském kraji, kde je v nabídce přes 78.000, respektive přes 58.000 míst.

V březnu byli bez práce nejčastěji uchazeči o zaměstnání s nižší kvalifikací, především s vyučením bez maturity a se základním vzděláním. Z celkového počtu evidovaných uchazečů tvořily 53,6 procenta ženy. Průměrný věk nezaměstnaných byl v březnu 43,3 roku, loni to bylo 43,9 roku. "Věková struktura uchazečů o zaměstnání se za posledních pět let výrazně nemění. A i v průběhu uplynulých 12 měsíců došlo pouze k mírným změnám," uvedl úřad.

V evidenci úřadu práce bylo ke konci března 17.720 občanů Ukrajiny s dočasnou ochranou, meziměsíčně o 530 víc, z celkového počtu uchazečů o zaměstnání tvořili šest procent. Podle dostupných zdrojů získalo v Česku od vypuknutí konfliktu do konce března práci přes 222.500 Ukrajinců s dočasnou ochranou, uvedl dnes úřad v tiskové zprávě. Někteří se už vrátili zpět domů nebo ze zaměstnání odešli. Ke konci března jich v Česku podle ÚP ČR pracovalo 97.120, z toho téměř 17.000 ve Středočeském kraji, 14.500 v Plzeňském kraji a přes 10.000 v Jihomoravském kraji. K 1. dubnu bylo v Česku podle údajů ministerstva vnitra zhruba 325.700 běženců z Ukrajiny s dočasnou ochranou, která umožňuje přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Téměř 30 procent tvoří děti. Dvě třetiny dospělých jsou ženy, část pak senioři.

Analytici: Březnový pokles nezaměstnanosti odráží náběh sezonních prací

Březnový pokles míry nezaměstnanosti odráží opětovný náběh sezonních prací. Potvrzuje, že recese v české ekonomice bude zřejmě jen mírná a krátkodobá, takže zaměstnavatelé se nechtějí zbavovat zaměstnanců. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. V dalších měsících by podle nich mohla nezaměstnanost dál mírně klesnout. V březnu se v Česku snížila na 3,7 procenta, v únoru byla o dvě desetiny bodu vyšší.

"Březnový pokles nezaměstnanosti je typický a souvisí s tradiční sezonností a příchodem teplejšího počasí. Letošní nadprůměrně teplý březen mohl tento vývoj dále mírně urychlit," uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Březnový podíl nezaměstnaných osob je tak podle něj v letošním roce navzdory řadě ekonomických problémů jen nepatrně nad hodnotou z března roku 2018, kdy trh práce již vykazoval akutní známky přehřívání.

Šéfové českých firem věří, že po krátkém poklesu ekonomiky se poptávka po jejich zboží a službách znovu více rozběhne, řekla ČTK expertka na řízení lidských zdrojů PwC ČR Andrea Linhartová Palánová. Na tento návrat k růstu chtějí být podle ní připraveni, proto se nebudou zbavovat zaměstnanců, které by za pár měsíců opět potřebovali. Právě nedostatek kvalitních zaměstnanců je totiž v dlouhodobém výhledu největším problémem českého pracovního trhu, dodala.

Důvodem poklesu míry nezaměstnanosti po devíti měsících je především postupně se lepšící ekonomická situace, díky níž dosud vyčkávající podniky znovu zahájily nábory, souhlasil generální ředitel společnosti Randstad ČR Martin Jánský. Podle průzkumu Randstad HR Trends 2023 plánuje 35 procent společností zvýšit počet pracovníků především do výrobních nebo technických oddělení, zaměstnance nabírají zvlášť ve strojírenství, logistice, prodeji a IT.

Volná pracovní místa ubývala od února 2022, ale letos nastal obrat a druhým měsícem se jejich počet zvyšuje, upozornil analytik Deloitte Václav Franče. Stav, kdy bylo více uchazečů o zaměstnání než volných pracovních míst, tak trval jen jeden měsíc. Opět se česká ekonomika vrátila do zajetých kolejí a volných pracovních míst je více než uchazečů o zaměstnání. Na nedostatku zaměstnanců v české ekonomice se tak nic nemění, podotkl.

Vzhledem k dalšímu otevírání sezonních pracovních pozic v zemědělství a ve službách bude nezaměstnanost po desetinkách klesat i v následujících měsících, odhadl analytik Banky Credita Petr Dufek. Pokud do března podniky nezačaly hromadně propouštět, stěží začnou v době, kdy se čeká pozvolné odeznívání recese, doplnil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Podíl nezaměstnaných bude tedy podle něj nejméně do května dále klesat a dostane se na 3,5 procenta.

Související

Více souvisejících

nezaměstnanost / nezaměstnaní práce

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Martin Kupka

ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura

Více než 300 delegátů z celé České republiky se v sobotu 13. června 2026 osobně zapojilo do ideové konference ODS. Dalších téměř 700 lidí sledovalo její průběh prostřednictvím online přenosu na webu strany a sociálních sítích. Konference se stala vyvrcholením několikaměsíční programové a ideové práce, do které se zapojily stovky členů, komunálních politiků, odborníků i podporovatelů strany.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší

Řidiči, kterým ještě letos skončí platnost řidičského průkazu, mohou k jeho výměně využít moderní digitální cestu přes Portál dopravy. Upozorňuje na to ministerstvo dopravy. Elektronické podání žádosti plně využívá propojenost státních registrů, je rychlé, bezpečné a levnější. Počet řidičů, kteří dávají přednost digitální formě před osobní návštěvou úřadu, roste.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vít Rakušan (STAN)

Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou

Stále nevyjasněná otázka účasti prezidenta Petra Pavla na červencovém summitu NATO v Turecku vyvolává vášnivé diskuze mezi sněmovními politiky. Podle exministra Víta Rakušana (STAN) není pochyb o tom, že prezident toho může na jednání vyjednat více než ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný

V době, kdy celý svět žije ve čtvrtek zahájeným fotbalovým světovým šampionátem, přišla pro český fotbal nesmírně bolestná a smutná zpráva. Ve věku 76 let totiž po dlouhé vážné nemoci zemřela tuzemská trenérská fotbalová legenda Petr Uličný, který jako trenér zaznamenal úspěchy s Brnem nebo Olomoucí. Tam zakončil i svou hráčskou kariéru, během které nastupoval i za Spartu a Plzeň.

před 11 hodinami

Zdena Mašínová

Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci

Česko v tomto týdnu zasáhla jedna velmi smutná zpráva, když ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, dcera odbojáře Josefa Mašína a sestra kontroverzně vnímaných bratří Mašínů. Od pátku je známo, kdy a kde se uskuteční poslední rozloučení s vyznamenanou dámou. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Alexus Grynkewich

Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony

Členské státy Severoatlantické aliance usilují o to, aby měl nejvyšší vojenský velitel NATO v Evropě větší pravomoci při sestřelování cizích bezpilotních letounů. Nový návrh by měl být schválen do nadcházejícího červencového summitu lídrů v Ankaře. Podle informací od aliančních diplomatů a představitelů by tak americký generál Alexus Grynkewich získal podstatně větší flexibilitu při operativním přesouvání prostředků protivzdušné obrany a určování stupňů bojové pohotovosti bez nutnosti zdlouhavého schvalování.

včera

Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě

Vstup vesmírné a technologické společnosti SpaceX na akciový trh zajistil Elonu Muskovi historické prvenství, neboť se stal vůbec prvním dolarovým trilionářem, resp. bilionářem na světě. Hodnota jeho majetku, který spočívá převážně v akciových podílech automobilky Tesla a právě SpaceX, se odhaduje na astronomických 1,11 bilionu dolarů. Takto obrovské jmění, představující milion milionů, se zcela vymyká běžnému lidskému chápání.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy