Nezaměstnanost v Česku v březnu lehce poklesla

Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 3,7 procenta, v únoru byla o dvě desetiny procentního bodu vyšší. Na konci března bylo bez práce zhruba 273.500 lidí, o 9000 méně než v předchozím měsíci. Počet volných pracovních míst stoupl asi o 1400, zaměstnavatelé jich v březnu nabízeli kolem 284.500. 

Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v březnu byla nezaměstnanost v Česku 3,4 procenta.

Vývoj na trhu práce podle úřadu aktuálně odpovídá ročnímu období, kdy je nezaměstnanost v zimě vyšší a s příchodem jara klesá. Březen je podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) typickým měsícem, kdy roste zájem zaměstnavatelů o veřejně prospěšné práce, především při jarních úklidech veřejných prostranství. "Hlavní nástup těchto činností očekáváme v dubnu. Dobrou zprávou je, že v následujících měsících by mohla nezaměstnanost s velkou pravděpodobností ještě dále klesat," uvedl ministr.

Nejnižší nezaměstnanost, shodně 2,9 procenta, zaznamenaly v březnu úřady ve Zlínském, v Plzeňském a Pardubickém kraji. Naopak nejvyšší podíl nezaměstnaných byl nadále v Ústeckém kraji s 5,7 procenta. Nad pěti procenty se nezaměstnanost držela ještě Moravskoslezském kraji, kde dosáhla 5,1 procenta.

Mezi okresy byla nejnižší nezaměstnanost nadále v okrese Praha-východ, kde práci hledalo 1,6 procenta lidí, následovaly okresy Praha-západ s 1,7 procenta a Pelhřimov s 1,8 procenta. Naopak nejvyšší podíl nezaměstnaných, 8,3 procenta, hlásí okres Karviná. Na Mostecku dosáhla nezaměstnanost 7,1 procenta, na Bruntálsku 6,8 procenta.

Na jedno pracovní místo připadá v ČR průměrně jeden uchazeč. Nejvíce je to na Karvinsku, a to téměř 11 uchazečů. Zaměstnavatelé mají zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, montážní dělníky, řidiče nákladních automobilů a tahačů, kuchaře, zedníky kamnáře a dlaždiče nebo uklízeče. Nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je v Praze a ve Středočeském kraji, kde je v nabídce přes 78.000, respektive přes 58.000 míst.

V březnu byli bez práce nejčastěji uchazeči o zaměstnání s nižší kvalifikací, především s vyučením bez maturity a se základním vzděláním. Z celkového počtu evidovaných uchazečů tvořily 53,6 procenta ženy. Průměrný věk nezaměstnaných byl v březnu 43,3 roku, loni to bylo 43,9 roku. "Věková struktura uchazečů o zaměstnání se za posledních pět let výrazně nemění. A i v průběhu uplynulých 12 měsíců došlo pouze k mírným změnám," uvedl úřad.

V evidenci úřadu práce bylo ke konci března 17.720 občanů Ukrajiny s dočasnou ochranou, meziměsíčně o 530 víc, z celkového počtu uchazečů o zaměstnání tvořili šest procent. Podle dostupných zdrojů získalo v Česku od vypuknutí konfliktu do konce března práci přes 222.500 Ukrajinců s dočasnou ochranou, uvedl dnes úřad v tiskové zprávě. Někteří se už vrátili zpět domů nebo ze zaměstnání odešli. Ke konci března jich v Česku podle ÚP ČR pracovalo 97.120, z toho téměř 17.000 ve Středočeském kraji, 14.500 v Plzeňském kraji a přes 10.000 v Jihomoravském kraji. K 1. dubnu bylo v Česku podle údajů ministerstva vnitra zhruba 325.700 běženců z Ukrajiny s dočasnou ochranou, která umožňuje přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Téměř 30 procent tvoří děti. Dvě třetiny dospělých jsou ženy, část pak senioři.

Analytici: Březnový pokles nezaměstnanosti odráží náběh sezonních prací

Březnový pokles míry nezaměstnanosti odráží opětovný náběh sezonních prací. Potvrzuje, že recese v české ekonomice bude zřejmě jen mírná a krátkodobá, takže zaměstnavatelé se nechtějí zbavovat zaměstnanců. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. V dalších měsících by podle nich mohla nezaměstnanost dál mírně klesnout. V březnu se v Česku snížila na 3,7 procenta, v únoru byla o dvě desetiny bodu vyšší.

"Březnový pokles nezaměstnanosti je typický a souvisí s tradiční sezonností a příchodem teplejšího počasí. Letošní nadprůměrně teplý březen mohl tento vývoj dále mírně urychlit," uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Březnový podíl nezaměstnaných osob je tak podle něj v letošním roce navzdory řadě ekonomických problémů jen nepatrně nad hodnotou z března roku 2018, kdy trh práce již vykazoval akutní známky přehřívání.

Šéfové českých firem věří, že po krátkém poklesu ekonomiky se poptávka po jejich zboží a službách znovu více rozběhne, řekla ČTK expertka na řízení lidských zdrojů PwC ČR Andrea Linhartová Palánová. Na tento návrat k růstu chtějí být podle ní připraveni, proto se nebudou zbavovat zaměstnanců, které by za pár měsíců opět potřebovali. Právě nedostatek kvalitních zaměstnanců je totiž v dlouhodobém výhledu největším problémem českého pracovního trhu, dodala.

Důvodem poklesu míry nezaměstnanosti po devíti měsících je především postupně se lepšící ekonomická situace, díky níž dosud vyčkávající podniky znovu zahájily nábory, souhlasil generální ředitel společnosti Randstad ČR Martin Jánský. Podle průzkumu Randstad HR Trends 2023 plánuje 35 procent společností zvýšit počet pracovníků především do výrobních nebo technických oddělení, zaměstnance nabírají zvlášť ve strojírenství, logistice, prodeji a IT.

Volná pracovní místa ubývala od února 2022, ale letos nastal obrat a druhým měsícem se jejich počet zvyšuje, upozornil analytik Deloitte Václav Franče. Stav, kdy bylo více uchazečů o zaměstnání než volných pracovních míst, tak trval jen jeden měsíc. Opět se česká ekonomika vrátila do zajetých kolejí a volných pracovních míst je více než uchazečů o zaměstnání. Na nedostatku zaměstnanců v české ekonomice se tak nic nemění, podotkl.

Vzhledem k dalšímu otevírání sezonních pracovních pozic v zemědělství a ve službách bude nezaměstnanost po desetinkách klesat i v následujících měsících, odhadl analytik Banky Credita Petr Dufek. Pokud do března podniky nezačaly hromadně propouštět, stěží začnou v době, kdy se čeká pozvolné odeznívání recese, doplnil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Podíl nezaměstnaných bude tedy podle něj nejméně do května dále klesat a dostane se na 3,5 procenta.

Související

Ilustrační foto

Nezaměstnanost v Česku v srpnu mírně vzrostla

V srpnu vzrostla míra nezaměstnanosti v Česku o desetinu procentního bodu na 3,6 procenta ve srovnání s předchozím měsícem. Celkem 260.803 lidí bylo bez práce, což představuje nárůst o 1870 osob. Naopak počet dostupných pracovních pozic klesl, a to na 281.207, což je o přibližně 4400 míst méně než v červenci. Data zveřejnil Úřad práce České republiky.
Úřad práce, ilustrační fotografie.

Nezaměstnanost v Česku během léta stoupla, ale jen nepatrně

Nezaměstnanost v červenci mírně vzrostla, a to meziměsíčně o desetinu a meziročně o dvě desetiny na 3,5 procenta. V Česku je aktuálně téměř 259 tisíc uchazečů o zaměstnání, o 9141 více než v červnu a o 18 277 více než loni. Situace na pracovním trhu aktuálně odpovídá dlouhodobému vývoji i ročnímu období, konstatoval Úřad práce ČR v tiskové zprávě.

Více souvisejících

nezaměstnanost / nezaměstnaní práce

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 4 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 11 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Zdroj: David Holub

Další zprávy