NKÚ: Česko není připraveno na krize a mimořádné události, obrana neumí účinně využívat peníze

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své výroční zprávě za loňský rok varuje, že Česko není dostatečně připravené na krize a mimořádné události. Podle NKÚ odpovědné instituce podcenily mnohé události, včetně pandemie covidu-19, a nedostatečně se z nich poučily. Často jen podnikly formální kroky bez zásadních výsledků, což může vést k vážným škodám, plýtvání penězi a ohrožení zdraví obyvatel.

Reálné změny, které by zlepšily připravenost na krize, podle kontrolorů přicházejí minimálně. Výroční zpráva NKÚ uvádí, že mnohé kontroly poukázaly na pouhé formální kroky bez významných výsledků.

NKÚ také konstatuje nedostatečně dotvořený systém ochrany měkkých cílů a opomíjený stav ochrany obyvatelstva. Systém ochrany obyvatelstva v ČR podle NKÚ má zásadní nedostatky, což zahrnuje nedostatečnou informovanost občanů a nedostatek potřebných zdrojů, jako jsou masky a stálé úkryty.

Ministerstvo obrany neumí účinně využívat poskytnuté peníze, ačkoliv jeho výdaje rostou. Ministerstvo též uzavírá smlouvy na dodávky zbraní bez soutěže přímo s vybranými zahraničními vládami či výrobci, což může vést k neefektivnímu vynaložení prostředků.

Ministerstvo obrany například loni na základě doporučení armády rozhodlo o koupi 24 amerických letounů F-35 za 150 miliard korun, což je nejdražší český armádní nákup. NKÚ zdůrazňuje nutnost posílení obranných schopností ČR, ale poukazuje na potřebu efektivního využití dostupných prostředků.

Výdaje ministerstva obrany se v posledních letech téměř zdvojnásobily, avšak úřad upozorňuje, že předchozí kontroly nedokládaly účelné a hospodárné využití těchto prostředků.

Ministerstvo nezajistilo plánovanou obnovu vojenské automobilové techniky ani materiální potřeby armády v oblasti radiační, chemické a biologické ochrany. Průměrné stáří armádních vozidel je téměř 21 let, přičemž některá jsou v provozu až 39 let. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) loni zdůraznila, že stáří vozidel je výsledkem šetření v posledních desetiletích. 

Související

Více souvisejících

nkú ministerstvo obrany

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy