Předseda hnutí ANO Andrej Babiš ostře zaútočil na premiéra Petra Fialu kvůli rezignaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka, která souvisí s podezřelým prodejem bitcoinů. Podle Babiše se nejedná o obyčejnou aféru, ale o závažný skandál s možným trestněprávním přesahem. Na sociální síti X obvinil vládu z praní peněz pocházejících z drog.
„Děláte si z lidí legraci, pane premiére? Normálně jste prali peníze z drog!“ napsal Babiš a dodal, že o celé záležitosti musel vědět i ministr financí Zbyněk Stanjura, který by podle něj měl odejít spolu s Blažkem. „Je to na pád celé vlády,“ uzavřel Babiš ve svém ostrém vzkazu.
Pavel Blažek v pátek oznámil, že se vzdává ministerské funkce kvůli aféře, která se týká sporného prodeje bitcoinů. Přestože podrobnosti případu zatím nejsou plně známy, spekuluje se o praní peněz, a to v souvislosti s výnosy z nelegálních činností, což Babiš ve svém výroku dále rozvinul.
Premiér Petr Fiala již potvrdil, že má připraveného kandidáta na Blažkovo místo, konkrétní jméno ale zatím nesdělil. Uvedl pouze, že veřejnost bude o dalším postupu a harmonogramu informována na začátku příštího týdne. „Chceme jednat zodpovědně a věci řešit konstruktivně,“ řekl Fiala novinářům při návštěvě Kobeřic u Brna.
Podle informací serveru iDNES.cz by mezi kandidáty na nového ministra spravedlnosti mohla být poslankyně ODS Eva Decroix nebo někdo z řad současných úředníků ministerstva. Ve hře jsou také jména jako Marek Benda nebo Pavel Staněk, oba z ODS.
Předmětem kauzy je dar 30 % bitcoinového majetku z peněženky, která byla Jiřikovskému zabavena policií a později navrácena. Jiřikovský byl v roce 2017 odsouzen na devět let za zpronevěru, obchod s drogami a nelegální ozbrojování. Provozoval online tržiště, kde se obchodovalo s nelegálními látkami. Po podmínečném propuštění v roce 2021 se domohl vrácení části kryptoměny, z níž následně podaroval ministerstvo spravedlnosti.
Ministerstvo peníze plánovalo využít například na podporu obětí trestné činnosti, boj proti kyberzločinu nebo pomoc podfinancované Vězeňské službě. Podle Blažka šlo o snahu účelně využít mimořádné prostředky ve prospěch justice.
Celý případ nyní vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), dozor vykonává Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Podle šéfa olomouckých žalobců Radima Dragouna je předmětem vyšetřování podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby, legalizace výnosů z trestné činnosti a také z nedovolené výroby a nakládání s omamnými a psychotropními látkami.
Související
Ať koná policie, vyzvala Decroix po konci koordinátora bitcoinové kauzy
Eva Decroix se ujala funkce ministryně spravedlnosti. Nahradila Pavla Blažka po vypuknutí bitcoinové aféry
Ministerstvo spravedlnosti , Eva Decroix , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí bude nadále tropické, objeví se ale saharský prach
včera
Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
včera
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
včera
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
včera
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
včera
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
včera
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
včera
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
včera
Žádné podávání rukou ani pohřby, mrtvé odváželi v pytlích. Přeživší vzpomínají na dosud nejhorší epidemii eboly
včera
V Číně došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí za patnáct let. Po výbuchu více než 90 mrtvých
včera
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
včera
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
včera
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
včera
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
včera
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
včera
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
včera
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
22. května 2026 22:01
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
22. května 2026 21:07
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
22. května 2026 20:18
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
Policie uzavřela případ podzimní vraždy v Mírově na Šumpersku. Recidivista, který již v minulosti seděl za obdobný skutek, má být obžalován. V případě odsouzení mu hrozí až výjimečný trest.
Zdroj: Jan Hrabě