Na přelomu března a dubna vyjde bezpečnostní zpráva, na základě které by mohla být zrušena či zmírněna některá bezpečnostní opatření na Pražském hradě. Serveru Deník.cz to dnes řekl prezident Petr Pavel. V minulosti opakovaně kritizoval stávající bezpečnostní kontroly při vstupu na Hrad.
"Myslím si, že bezpečnostní opatření by se měla vždy buď zřizovat nebo rušit na základě konkrétní bezpečnostní situace," řekl Pavel. Ta podle něj v době, kdy byla opatření zaváděna, byla závažná a byla tedy na místě. Od té doby se ale situace změnila, opatření ale zůstala.
S policejním prezidentem Martinem Vondráškem a ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) se domluvil, že na přelomu března a dubna vyjde nová bezpečnostní zpráva. "Na základě této zprávy budeme moct přistoupit k úpravě bezpečnostních opatření," poznamenal. Předpokládá, že závěry zprávy, u kterých to bude možné, budou zveřejněny. "Na základě toho dáme jasně najevo, která z těch bezpečnostních opatření můžou být zrušena," doplnil.
Věnovat se chce na Hradě také jeho technické ostraze, jejíž projekt předchozí vedení Hradu chystalo několik let. Čím lepší podle něj bude technické zabezpečení, tím menší budou viditelné kontroly. Chce si proto nechat předložit revizi projektu, aby zjistil, v jakém je stadiu.
Kontroly na vstupech do Pražského hradu byly zavedeny v roce 2016. Podle kritiků byla opatření zbytečná. Hrad je tehdy hájil potřebou zajistit bezpečí turistů. Rakušan nedávno řekl, že bezpečnostní rámy by mohly být případně pouze na vybraných místech uvnitř areálu a prostor Hradu by byl monitorován.
O zrušení kontrol se začalo mluvit před něco více než jedním rokem. Tehdy byly bezpečnostní složky podle ministra změnám nakloněny. Situace se však změnila v momentě, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu a rozpoutalo válku.
Související
Prezident Pavel udělil čtyři milosti
Pavel chce počkat na závěry vyšetřování podezřelého požáru v Pardubicích
Aktuálně se děje
včera
První jméno pro letošní StarDance. Tančit bude Marta Jandová
včera
Zemřel Jaroslav Feyereisl. Dlouhá léta šéfoval Ústavu pro péči o matku a dítě
včera
Kongresmani poslali dopis do Británie. Jde o vyšetřování Epsteinových zločinů
včera
Připravuje se úprava valorizace důchodů. Systém nezatíží, tvrdí ministerstvo
včera
Počasí bude proměnlivé. Na horách připadne sníh, na víkend se má oteplit
včera
Po boji a nervech sen o MS stále žije. Češi při Koubkově premiéře porazili Iry na penalty
včera
Už je jich pět. Policie potvrdila zadržení dalších osob kvůli požáru v Pardubicích
včera
Vláda jednala o cenách pohonných hmot. Chystá zastropování marží, pokud se s pumpaři nedohodne
včera
Trumpovi došla trpělivost: Pokud Írán nepřistoupí na naše podmínky, vyhodíme do vzduchu jeho infrastrukturu
včera
Inspekce varuje před bramborovým salátem způsobujícím listeriózu. Prodával jej i Globus
včera
Start mise Artemis II se blíží. Svět za pár dní zažije milník v novodobém dobývání vesmíru
včera
Prezident Pavel udělil čtyři milosti
včera
Babiš se kvůli vysokým cenám paliv sešel s pumpaři. Popírají umělé zvyšování cen
včera
Budeš donášet, nebo jdeš sedět. Jak funguje ruská špionáž v Evropě?
včera
Průlom v blokádě: Trump naznačil, že umožní ruskému ropnému tankeru doplout na Kubu
včera
Složitá operace, která Hormuzský průliv nevyřeší. Obsazení ostrova Charg je Trumpův celoživotní sen
včera
Írán převáží uran v kontejnerech z Česka. Trump chce vyslat vojáky, aby jej zabavili
včera
Trump chce převzít kontrolu nad ostrovem Charg
včera
Počasí se o Velikonocích výrazně oteplí. Naměříme až 17 stupňů
29. března 2026 21:22
Uvolnění obřích zásob ropy nepomohlo. Svět zažil měsíc, jaký moderní historie nepamatuje
Březen roku 2026 se zapíše do historie finančních trhů černým písmem. Válka mezi Íránem na jedné straně a USA s Izraelem na straně druhé uvrhla světové trhy do naprostého chaosu. Cena ropy Brent, která je mezinárodním měřítkem, směřuje k rekordnímu měsíčnímu nárůstu, jaký moderní historie nepamatuje.
Zdroj: Libor Novák