Po Poslanecké sněmovně také Senát posvětil na středeční schůzi důchodovou novelu, která umožní online žádost o důchod a také upraví jejich výplatní termíny. Fialova vláda ji schválila již na jednom ze svých dubnových zasedání. Předlohu ještě dostane k podpisu prezident Petr Pavel.
Vláda tehdy novelu zákona schválila se změnou, vyplývá z informací na webu Úřadu vlády. Nová úprava přináší změny ve zpracování a výplatě důchodů, především zavádí možnost podání žádosti o důchod online s účinností od 1. prosince 2023. Má také dojít ke zpřehlednění výplatních termínů, informuje ministerstvo práce a sociálních věcí.
Online půjde od prosince zažádat o všechny typy důchodů. Formulář bude dostupný na ePortálu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). K přihlášení bude sloužit elektronická identita. Zachována zůstane i možnost sepsat žádost na kterékoliv okresní správě sociálního zabezpečení.
"Jde o další významný krok, kterým zlepšujeme služby pro klienty ČSSZ. Lidé budou moci vyřídit celou žádost o důchod bez toho, aby museli osobně na úřad. Jsem rád, že se nám konečně daří digitalizovat státní správu a ulehčit tak život občanům," uvedl v dubnu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Novela také snižuje počet výplatních termínů důchodů, které jsou nyní vypláceny od 2. do 24. dne v měsíci. Během dvou let bude rozsah zúžen do jediného týdne. Podle Jurečky pominuly historické důvody rozložení výplatních termínů do celého měsíce.
Související
Neříkejte mu, co má dělat. Fiala na kongresu ODS promluvil o své budoucnosti
Pavel dostane návrhy na vyznamenání. Zapojili se poslanci i senátoři
Senát ČR , důchody , důchodci, senioři , Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ)
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Ropa má znovu proudit Družbou od konce dubna, oznámil Zelenskyj
před 1 hodinou
Havlíček už nebude ministrem průmyslu. Chystá se zajímavá změna
před 2 hodinami
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
před 3 hodinami
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
před 3 hodinami
Babiš usměrnil Turka. Motorista chtěl mluvit do účasti prezidenta na summitu NATO
před 4 hodinami
Neshody mezi Íránem a USA. Problém je v obohacování uranu
před 5 hodinami
Pokus o vraždu v plzeňské věznici. Případ řeší kriminálka
před 6 hodinami
Vance mluví o pokroku v jednáních s Íránem, obvinil ho ale z ekonomického terorismu
před 6 hodinami
Babiš nechápe, proč by prezident měl být členem delegace na summitu NATO
včera
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
včera
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
včera
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
včera
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
včera
Slovenské cíle se nemění. Fico reagoval na Orbánovu volební porážku
včera
Zemřel legendární kapelník Václav Hybš
včera
Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí
včera
Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky
včera
Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra
včera
Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak
včera
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
Vláda se na pondělním jednání opět zabývala situací na trhu s ropou, přičemž schválila návrh zákona o regulaci cen pohonných hmot. Cílem nové legislativy je zajistit státu stabilní a operativní nástroj pro řešení mimořádných tržních situací. Vzhledem k naléhavosti situace navrhuje vláda projednání v Poslanecké sněmovně ve stavu legislativní nouze.
Zdroj: Jan Hrabě