ODS usiluje o zavedení možnosti výpovědi bez udání důvodu i přes odpor Jurečky

Občanští demokraté, navzdory odporu ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), nadále usilují o zavedení možnosti výpovědi bez udání důvodu do českého zákoníku práce. 

Tento návrh, známý jako flexibilní novela, bude ve středu projednáván vládou. Místopředseda Poslanecké sněmovny za ODS Jan Skopeček to dnes uvedl v diskusním pořadu televize CNN Prima News Partie Plus.

Skopeček oznámil, že poslanci ODS plánují předložit pozměňovací návrh, který by měl zahrnout výpověď bez udání důvodu, jakmile návrh projde do podrobné rozpravy v druhém čtení Sněmovny.

Podle Skopečka je český zákoník práce příliš rigidní, což vede zaměstnavatele k obcházecím praktikám, jako je například reorganizace k propuštění nežádoucích zaměstnanců. Navrhovaná změna by měla přinést zaměstnancům vyšší odstupné v takových případech, přičemž konkrétní výše by měla být projednána.

Skopeček odmítl jako „nesmysl“ tvrzení poslance Jana Hrnčíře z SPD, že ODS by tímto návrhem chtěla provést čistky ve státní správě před koncem volebního období. Hrnčíř tvrdí, že výpověď bez udání důvodu by zhoršila postavení zaměstnanců, přičemž podle současných pravidel mohou zaměstnavatelé uzavřít dohody o odstupném.

Navrhovaná novela počítá s tím, že výpovědní lhůta by začínala okamžikem doručení výpovědi, nikoli až od začátku dalšího měsíce. Při propuštění kvůli porušování pravidel by se výpovědní lhůta mohla zkrátit na měsíc. Ministerstvo práce tvrdí, že cílem novely je zvýšit flexibilitu na trhu práce a uvolnit „příliš rigidní“ nastavení zákoníku.  

Související

ODS

Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS

Českou politickou scénu na přelomu března a dubna zasáhla smutná zpráva. Ve věku 66 let v úterý zemřel Petr Pleva, někdejší politik ODS a bývalý poslanec. Věcem veřejným se věnoval i na komunální úrovni v Brně. 

Více souvisejících

ODS Jan Skopeček (ODS) zaměstnavatelé

Aktuálně se děje

včera

včera

Olympijský hokejový stadion v Miláně

Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu

Po nedávných zimních olympijských hrách v Miláně, na kterých s českými hokejovými reprezentantkami došla do čtvrtfinále, trenérka Carla MacLeodová ukončila úspěšnou spolupráci s Českým svazem ledního hokeje. Kromě toho v kanadsko-americké PWHL vedla také klub Ottawa Charge. Nyní si dává od trénování pauzu, aby se mohla věnovat léčbě rakoviny prsu, která ji byla diagnostikována loni v listopadu.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Oto Klempíř (ministr kultury)

Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj

Babišova vláda nadále plánuje změnu financování veřejnoprávních médií. Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) v úterý představil mediální novelu, která zruší poplatky. Česká televize i Český rozhlas by měly být od příštího roku financovány ze státního rozpočtu. Sněmovní opozice už ale avizuje, že bude bojovat proti schválení návrhu. 

včera

včera

Péter Magyar

Magyar prozradil, zda chce mluvit s Putinem či Trumpem

Příští maďarský premiér Péter Magyar už od nedělního volebního triumfu mluvil s deseti evropskými lídry. Zdůraznil, že sám od sebe rozhodně nebude volat ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, který je považován za blízkého spojence končícího premiéra Viktora Orbána. Magyar ale zmínil, že by zvedl telefon, pokud by mu Putin zavolal. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

13. dubna 2026 22:03

13. dubna 2026 20:19

13. dubna 2026 19:34

Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech

Premiér Andrej Babiš (ANO) po zasedání vlády informoval o dalších krocích jeho kabinetu k zachování konkurenceschopnosti českého a evropského průmyslu. Babiš se rozhodl napsat dopis do Bruselu. Vláda zároveň schválila návrh novel zákonů o cestovních dokladech a o občanských průkazech nebo novelu nařízení vlády o stanovení částek životního minima a existenčního minima.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy