PŮVODNÍ ZPRÁVA | Okamura šíří strach v tématech spojených s Ukrajinou už od roku 2014

Předseda parlamentní strany Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura na facebookovém účtu své strany opakovaně šíří strach. Poslední dobou se věnuje především důchodové reformě a drahotě, nicméně v jednom z příspěvků se objevují vyloženě slova o tom, že se předseda vlády Petr Fiala spolu se svým kabinetem chystá na útočnou válku NATO proti Rusku. Navíc, Okamura se podílí na podpoře ruských činů dlouhodobě, jeho protiukrajinské výpady se datují až do roku 2014. 

Předseda SPD Tomio Okamura dlouhodobě záměrně pozměňuje informace. Nedávno na facebookovém profilu své politické strany komentoval nácvik odvodů Armády České republiky. „Podle mého názoru chystá Fialova vláda kroky na útočnou válku NATO proti Rusku, kterou jasně odmítáme! My chceme mír a normální život, ne válku a bídu!“  

Okamura ve svém prohlášení ještě pokračoval. „Navíc šéf České lékařské komory upozornil, že s nimi nikdo z generálního štábu nekomunikuje, což je jeden z moha důvodů, proč akci budou bojkotovat. Podle něho to nemá vůbec žádnou oporu v zákoně a lékaři nejsou povinní se něčeho takového účastnit,“ popsal. 

Na tyto informace reagoval například server iRozhlas ve svém projektu Ověřovna. Jeho reportéři připomněli slova organizátora protivládních demonstrací a předsedy strany PRO Jiřího Rajchla: „Osobně se domnívám, že je do další krok v jejich plánu … na semaforu se rozsvítila oranžová.“ 

Zástupce velitele teritoriálních sil AČR plukovník Jaroslav Hrabec má cvičení na starost. „Tak jako když vojáci cvičí úkoly na střelnici, neznamená to, že vyhlašují válku, tak ani odborná příprava odvodního řízení neznamená vyhlášení odvodů nebo mobilizace,“ vysvětlil pro iRozhlas. 

Souhlasil s ním náčelník generálního štábu Karel Řehka. „Lékařský personál se v některých krajích zapojil i v minulých letech, například hrál v odvodních komisích lékaře. V některých krajích ale dříve zapojený nebyl.“ Rozdílem oproti předešlým ročníkům takového cvičení je hlavně to, že cvičení letos zastřešuje nově zřízené velitelství teritoriálních sil, proto se bude konat ve všech krajích současně.  

Řehka doplnil, že v tomto roce probíhá i ověření součinnosti participujících subjektů samospráv a lékařů, kteří jsou v případě realizace odvodů v souladu se zákonem zapojení. „Zveme je, aby se podívali, jak se takové řízení vlastně provádí a jaké má náležitosti.“ 

Proti Ukrajině už od Krymu 

Předseda SPD šíří strach z války již delší dobu. Od začátku ruské invaze proti Ukrajině postupně směřuje opět k proruské notě.  

Okamura se proti Ukrajincům vymezuje přes osm let. „A když už hovoříme o invazi Rusů, bavme se nejen o dobrovolnících z Ruska na straně lidí, kteří brání své domovy, ale bavme se také vyváženě o invazi pravidelné ukrajinské armády, která plošně bombarduje a ostřeluje těžkými děly i raketami bezbranné civilisty,“ líčil v Parlamentu už roku 2014. Následně kritizoval plánování sankcí vůči ruskému energetickému gigantu Gazprom. „Kdyby chtěli být Rusové skutečně na nás opravdu zlí, tak prostě na podzim pod záminkou sankcí zavřou kohoutky s plynem a máme po legraci.“  

Předseda SPD tehdy odmítl odsoudit násilnou anexi Krymského poloostrova a také odmítl hlasovat pro společný postup v rámci Evropské unie a Severoatlantické aliance. Při hlasování ani nepovažoval za nezbytné diplomatické řešení tehdejší situace na Ukrajině založené na respektování svrchovanosti, územní celistvosti, jednoty a nezávislosti této země. 

Snaží se držet dvou proudů 

Po plnohodnotné invazi Ruska proti Ukrajině Okamura tvrdil, že ukončení odběru plynu od Ruska by ohrozilo české zájmy. „Mám příslib od maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa, že pokud bude SPD ve vládě, tak mi pomohou otevřít přímé dodávky plynu z Ruska po vzoru Maďarska,“ chlubil se v loňském rozhovoru pro Lidovky.cz.  

Podle zjištění Seznam zpráv však Maďarsko dostávalo levnější ruský plyn pouze do doby, kdy jeho cena rostla. Zatímco tedy prudký nárůst cen Budapešti peníze šetřil, jeho náhlý pokles udělal pravý opak. Maďarsko tak mohlo platit za ruský plyn až pětinásobek tržní ceny.  

Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty loni ve svém reportu však upozornilo na to, že právě Orbánovo Maďarsko je člen Evropské unie, který má přátelské vztahy s Ruskem a Čínou. Média napojená na maďarskou vládní stranu Fidesz opakovaně šíří prokremelské propagandistické narativy zaměřené proti Evropské unii a odmítá otevřít maďarské teritorium k převozu zbraní pro Ukrajinu. Podle Evropských hodnot premiér Viktor Orbán ve své předvolební kampani aktivně prosazoval kremelský příběh „něco mezi Ukrajinou a Ruskem“, který není evropským zájmem a tvrdil, že on sám je „zárukou míru a stability“. Sliboval, že zajistí, aby se Maďarsko nezapletlo do války, která „není naše“.  

Šéf SPD však sám sobě mnohdy odporuje. Web Manipulátoři.cz citoval jeho prohlášení z knihy Umění vládnout: „Rusové mají staletí pocit, že jsou vládci světa, a kdykoliv posilují a bohatnou, posilují se i jejich velmocenské choutky. Kupovat ruskou ropu a plyn znamená kromě závislosti také financovat si nebezpečného nepřítele.“ Část tohoto textu zveřejnil satirický facebookový účet Paralelní listy ve formě fotografie. Právě v tomto úryvku sám Okamura zmiňuje, že ropa a plyn jsou jednou z nejmocnějších zbraní Ruska a dnes a denně ji vůči svým bývalým i současným vazalům používá.  

Pobuřování v kauze Vrbětice 

Nekonzistentnost jeho výroků dosvědčuje Okamurovo vyjádření o kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. „Je zajímavé, že tato kauza se objevuje ve chvíli, kdy se jedná o dostavbě Dukovan, o ruské vakcíně Sputnik, ve chvíli, kdy eskaluje konflikt na Ukrajině či se jedná o dostavbě německo-ruského megaprojektu Nordstream II.,“ citoval jej server Forum24.  

Na facebookovém profilu SPD zaznělo také jeho prohlášení, že z Vrbětic soukromé firmy dodávaly munici do zakázaných míst s válečnými konflikty – mimo jiné také Islámskému státu. Podle něj ruská armáda v Sýrii ve skladech Islámského státu našla mnohé zbraně československé výroby, konkrétně Samopaly SA 58, raketomety či RPG-75. Vše z výzbroje Československé lidové armády. Armády, která na základě zákona zanikla po pádu komunistického režimu roku 1990 a nahradila ji Československá armáda.  

Bohužel, někdejší komunistické Československo má na dovozu různých zbraní do Sýrie opravdu podíl. Například chemické zbraně z této doby tam byly ještě v roce 2017. Vojáci z ČSLA před pádem režimu také syrské vojáky cvičili. Šlo však o Československou socialistickou republika z období před rokem 1990, nikoliv Českou a Slovenskou federativní republiku (1990-1992) nebo již samostatnou Českou republiku.  

Související

Předseda SPD Tomio Okamura

Nepleťte do debaty o bezpečnosti neustále Rusko, perlil Okamura v televizi

V televizním pořadu Partie Terezie Tománkové se střetli předseda Pirátů Zdeněk Hřib a lídr hnutí SPD Tomio Okamura. Předmětem jejich ostré diskuse byla energetická bezpečnost České republiky. Politici se zásadně neshodli na tom, jakým směrem by se měla česká energetika v budoucnu ubírat.

Více souvisejících

Tomio Okamura

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Pentagon zveřejnil první utajované dokumenty o UFO

Historický krok: Pentagon zveřejnil první sérii utajovaných dokumentů o UFO

Pentagon v pátek zveřejnil první soubor dříve utajovaných dokumentů, které mapují hlášení o neidentifikovaných létajících objektech (UFO). Tento krok, na který zastánci transparentnosti čekali celá desetiletí, představuje začátek nové éry v přístupu americké vlády k informacím o nevysvětlených jevech. Dokumenty byly zpřístupněny na nově zřízených webových stránkách ministerstva obrany.

před 2 hodinami

Marco Rubio

Rubio: Írán by se měl ještě dnes vyjádřit k mírovému návrhu USA

Spojené státy americké v současné době napjatě očekávají reakci Teheránu na nejnovější mírový návrh, který má za cíl ukončit probíhající válečný konflikt. Americký ministr zahraničí Marco Rubio v pátek dopoledne uvedl, že Washington předpokládá obdržení odpovědi ještě během dnešního dne. Rubio zdůraznil, že administrativa doufá v seriózní nabídku ze strany Íránu, která by umožnila posun v diplomatických jednáních.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Klid před bouří. Válka v Íránu zatím cenami v obchodech nezahýbala, experti řekli, kdy se to změní

Válka v Íránu sice trvá již více než dva měsíce, ale běžní evropští zákazníci zatím při pohledu na účtenky v supermarketech žádné dramatické změny nepociťují. Velké řetězce jako Carrefour nebo Aldi uvádějí, že ceny základních potravin zůstávají stabilní. Podle odborníků oslovených webem Politico však jde o pověstný klid před bouří, protože potravinový řetězec reaguje na geopolitické otřesy s výrazným zpožděním.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hantavirus

Je třeba se obávat hantaviru? Ročně se jím nakazí 100 tisíc lidí, současný kmen je ale extrémně vzácný

Světové zdravotnické úřady jsou v pohotovosti kvůli nečekanému ohnisku hantaviru, které se rozšířilo mezi lidmi spojenými s výletní lodí MV Hondius. Světová zdravotnická organizace (WHO) potvrdila pět případů nákazy, přičemž existuje podezření, že se virus mohl šířit přímo mezi lidmi na palubě. Od poloviny dubna již v souvislosti s touto lodí zemřeli tři lidé.

před 7 hodinami

Připomínka konce II. světové války na pražském Vítkově Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomíná konec války. Pavel varoval na Vítkově před rezignací

Páteční dopoledne na pražském Vítkově patřilo vzpomínce na jeden z nejdůležitějších milníků moderních dějin. Armáda České republiky zde uspořádala slavnostní nástup, aby si připomněla 81. výročí konce druhé světové války na evropském kontinentu. Tato tradiční pieta u Národního památníku je každoročně symbolem úcty k těm, kteří položili životy za svobodu a konec nacistické tyranie.

před 9 hodinami

MV Hondius

Lékař se těšil na vysněnou dovolenou. Teď na MV Hondius léčí nakažené hantavirem

Americký lékař Stephen Kornfeld z Oregonu se vydal na palubu lodi MV Hondius v naději, že prožije životní dobrodružství při zkoumání Antarktidy a pozorování velryb. Místo zasloužené dovolené se však nečekaně stal hlavním zdravotníkem plavidla, které zasáhla smrtící nákaza hantaviru. Epidemie, která se na lodi rozšířila, vyřadila z provozu i oficiálního lodního lékaře a vyžádala si již tři oběti.

před 10 hodinami

Petr Pavel a Andrej Babiš

Babiš dorazil na schůzku s Pavlem pozdě. Prezident na summit NATO pojede v každém případě

Páteční schůzka na Pražském hradě začala pro premiéra Andreje Babiše drobným napomenutím. Předseda vlády totiž na jednání s prezidentem Petrem Pavlem dorazil o patnáct minut později, než bylo domluveno. Prezident na zpoždění upozornil hned při přivítání, na což premiér reagoval pouze stručnou poznámkou, že mu to časově nevyšlo, aniž by se za pozdní příchod omluvil.

před 11 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

USA a Írán se střetly v Hormuzském průlivu, Příměří podle Trumpa stále platí

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že příměří s Íránem nadále trvá, přestože v Hormuzském průlivu došlo ke střetu mezi íránskými silami a americkými torpédoborci. Obě strany se z vyvolání incidentu vzájemně obviňují. Spojené státy označily akci za nevyprovokovaný útok, při kterém Írán použil rakety, drony a malé čluny proti třem americkým plavidlům. Trump v této souvislosti uvedl, že si s nimi Írán zahrává.

před 12 hodinami

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Čeští hokejisté přišli o trénink před Švédskými hokejovými hrami. Kvůli díře v ledu

Nepříjemný a zároveň nečekaný začátek přípravy na závěrečný turnaj před blížícím se mistrovstvím světa, tedy na Švédské hokejové hry, zažili čeští hokejisté. Nejprve v tréninkové hale Caratana Arena ve švédském Ängelholmu hledali někoho, aby v hale rozsvítil. Když se nakonec rozsvítit povedlo, byla odhalena díra v ledu. Nakonec byl tento původně naplánovaný trénink zrušen, aby mohl být nahrazen čtvrtečním ranním.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

WHO pátrá po původu hantaviru. Objevila pacienta nula

Představitelé Světové zdravotnické organizace (WHO) vnesli více světla do probíhajícího vyšetřování nákazy na palubě výletní lodi MV Hondius. Šéf organizace podrobně zrekapituloval dosud známé a potvrzené případy, které odstartovaly mezinárodní zdravotní pohotovost. Celý řetězec tragických událostí začal u muže, u něhož se první příznaky objevily již 6. dubna a který nemoci podlehl o pět dní později.

včera

Hantavirem se zřejmě nakazila i letuška. Na palubě letadla bylo téměř 400 lidí

Letecká společnost KLM potvrdila, že na palubě letu z jihoafrického Johannesburgu do Amsterdamu, kterým měla cestovat žena nakažená hantavirem, se nacházelo celkem 388 osob. Incident se odehrál 25. dubna a vyvolal rozsáhlá preventivní opatření ze strany nizozemských zdravotnických úřadů. Mezi lidmi na palubě bylo kromě cestujících také čtrnáct členů posádky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy