Pavel se na Hradě sejde s nejvyššími ústavními činiteli. Dorazí i Lipavský

Další pravidelná schůzka nejvyšších ústavních představitelů k problematice zahraniční politiky České republiky se uskuteční dnes večer na Pražském hradě. Hrad o tom informoval na svém webu.

Kromě prezidenta Petra Pavla se setkání zúčastní premiér Petr Fiala (ODS), předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti).

První setkání nejvyšších ústavních činitelů po prezidentských volbách v lednu proběhlo v únoru, ještě před nástupem Petra Pavla do úřadu. Tehdy se politici dohodli na pravidelných čtvrtletních schůzkách s cílem koordinovat aktivity v rámci vnitřní i zahraniční politiky.

Na konci května se ústavní činitelé věnovali vztahům se sousedními zeměmi, Ukrajinou, ale také Čínou a Tchaj-wanem.

Co bude předmětem dnešního jednání není známo, diskuze by se ale mohla vést jak o pokračující válce Ruska proti Ukrajině, tak i o aktuální situaci na Blízkém východě, kde Izrael vyhásil válku palestinskému hnutí Hamás poté, co při útocích 7. října přišlo o život téměř 1400 lidí.

Izrael od té doby bombarduje Pásmo Gazy a celkový počet mrtvých překročil 10 tisíc. Zraněných je v enklávě více než 32 tisíc, uvádí tamní ministerstvo zdravotnictví.

Související

Více souvisejících

Petr Pavel Pražský Hrad Markéta Pekarová Adamová Petr Fiala Jan Lipavský Miloš Vystrčil (ODS)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 4 hodinami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 13 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy