Pavel: Stát by měl začít s výstavbou nového jaderného bloku v Dukovanech a reaktoru Temelíně

Stát by měl začít s výstavbou nového jaderného bloku v Dukovanech a současně by měl stavět malý modulární reaktor v Temelíně. Dnes to řekl novinářům prezident Petr Pavel během své návštěvy Jihočeského kraje. Prezident zdůraznil, že budoucnost energetiky v Česku je jednoznačně spojena s jádrem. Zástupci společnosti ČEZ již dříve oznámili, že první reaktor v Temelíně bude dokončen v roce 2032.

"Již dlouhou dobu se věnuji problematice energetiky a energetické bezpečnosti České republiky. V průběhu kampaně jsem také konzultoval s řadou odborníků. Na základě těchto konzultací jsem přesvědčen, že budoucnost energetiky v Česku je neoddělitelně spjata s jadernou energií. Myslím si také, že v rámci jaderné energetiky je nezbytné mít správnou kombinaci, tedy jak velké reaktory, tak malé modulární reaktory. Proto by bylo vhodné, aby národní energetická strategie zahrnovala paralelní výstavbu jak velkého reaktoru v Dukovanech, tak malého reaktoru v Temelíně," uvedl prezident. Přes konečné rozhodnutí bude záležet na vládě, která musí situaci zhodnotit. Prezident však bude i nadále spolupracovat s odborníky na nalezení optimální cesty pro Českou republiku.

Malý modulární reaktor bude umístěn v Temelíně a jedná se o pilotní projekt v České republice. Společnost ČEZ již v loňském roce dokončila první fázi geologických průzkumů místa poblíž Jaderné elektrárny Temelín, které bylo vybráno pro umístění malého modulárního reaktoru. Stavba tohoto reaktoru by mohla být dokončena v období mezi lety 2032 až 2035. Přesná cena stavby reaktoru zatím není známa.

"Tyto technologie jsou inovativní a převratné. Jsou ideálním doplňkem k velkým tlakovodním reaktorům, zejména v lokalitách, kde se nacházely uhlířské elektrárny a které postupně končí, stejně jako v lokalitách, kde se nacházejí plynové elektrárny," uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš již dříve. Malé modulární reaktory jsou téměř stejně velké jako jaderné bloky v Dukovanech, ale staví se snadněji a rychleji než velké jaderné reaktory. Podle ČEZ by mohly být použity v Temelíně, Tušimicích, Prunéřově, Ledvicích, Poříčí, Dětmarovicích a Dukovanech.
 

Související

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.
Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

Více souvisejících

Petr Pavel Jaderná elektrárna Dukovany Jaderná elektrárna Temelín

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

Dlouho očekávaný rozsudek padl. Soud rozhodl o odvolání Juliana Assangeho

Zakladatel serveru WikiLeaks, Julian Assange, se může odvolat proti vydání do Spojených států, rozhodl v pondělí Vrchní soud v Londýně. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy