Pavel upozornil na reálné hrozby. Musíme pracovat na naši obraně, vyzval

Prezident Petr Pavel na středeční konferenci pořádané v rámci spolupráce akademické obce a české armády prohlásil, že je třeba vnímat reálné hrozby. Válka na Ukrajině podle hlavy státu jasně ukazuje, že obrana státu musí mít celospolečenský rozměr. 

Pavel ve svém úvodním proslovu uvedl, že existují reálné hrozby, které někteří rádi přehlížejí a dávají ostatním nálepky těch, kdo chtějí válku. Vzhledem ke konfliktu na Ukrajině se podle něj nemá na nic čekat.

"Nechceme-li jen čekat, musíme pracovat na naší obraně. A je zde prostor pro spolupráci Armády ČR s Českým vysokým učením technickým, ale i s dalšími univerzitami a také s průmyslem. Zúročení univerzitního výzkumu, využití synergií armádou a výsledky spolupráce akademické a vojenské sféry přinesou ve finále výsledky nejen nám, ale i naším spojencům. Zvýšíme tak obranyschopnost, prestiž a kredibilitu naší země," řekl Pavel. "Mám radost, že se tato konference koná, a jsem připraven pomáhat, například poukazovat na problémy administrativní, finanční a jiné," zdůraznil prezident.

Válka na Ukrajině podle hlavy státu jasně ukazuje, že obrana státu musí mít celospolečenský rozměr. "V součinnosti s ČVUT chceme proto prosadit, aby i obranný výzkum byl takto vnímán. Rezort obrany aktuálně vynakládá ročně téměř 450 milionů Kč na výzkum a vývoj," sdělil náčelník Generálního štábu AČR Karel Řehka.

Armáda podle něj velice dobře vnímá dynamický rozvoj technologií, které mají zásadní dopad na způsob vedení války. "Proto inovace a technologie řadíme mezi šest strategických cílů výstavby schopností armády na následujících deset let. Požadavek na technologický rozvoj rezonuje i v nové Obranné strategii České republiky a v aliančních dokumentech," dodal Řehka. Podle něj i prezidenta má posílení české obrany celoevropský význam.

Rektor ČVUT Vojtěch Petráček je pak přesvědčen, že připravenost české společnosti k obraně a odstrašení těch, kdo svých cílů chtějí dosáhnout násilím a válkou, nabývá na důležitosti. "Zde vidím velice důležitý úkol a cíl pro naši univerzitu a akademickou sféru obecně. Jde o to, abychom společně s našimi obrannými složkami vybudovali něco, co bych nazval inteligentní odstrašující silou, která dokáže odradit naše potenciální protivníky. Je přece součástí naší role a mise univerzit podporovat společnost, ve které univerzity existují," řekl Petráček a připomněl, že v diskusi tohoto zásadního tématu je dnes zastoupeno celkem 13 vysokých škol.

Shodu nalezli všichni řečníci v tom, že je třeba posílit investice do výzkumu, navyšovat konkurenceschopnost, snížit fragmentaci úsilí a spojovat jednotlivé segmenty, zavést inovační řešení i v podnicích v odvětví obrany. Významné je hledání finančních zdrojů a práce na zjednodušení akvizičních procesů. "Při výzkumu a zavádění inovací do práce nelze mít akviziční procesy armády nastavené na roky," uvedl prezident Pavel. "Je také třeba změnit mentální nastavení v pohledu na financování výzkumu, nebát se riskovat, pokud se chceme vymanit z průměrnosti," dodal.

Konference nazvaná O významu spolupráce akademické obce a obranných složek Armády ČR byla dalším počinem, navazujícím na Memorandum o spolupráci, jež ČVUT a Armáda České republiky uzavřely loni v dubnu. Kromě prezidenta Pavla se jí jako hlavní hosté a řečníci účastnili generálporučík Řehka či česká velvyslankyně při Evropské unii Edita Hrdá.

Související

Více souvisejících

Petr Pavel Armáda České Republiky Karel Řehka (generál) ČVUT

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno před 39 minutami

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

před 40 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

Ceny pohonných hmot rostou. Litr benzinu může stát přes 40 korun

V Česku během uplynulých sedmi dnů pokračoval růst cen pohonných hmot. Benzin zdražil o 68 haléřů na 39,77 Kč za litr, cena nafty stoupla o 52 haléřů na 39,12 Kč za litr. Experti očekávají, že zdražování pohonných hmot bude pokračovat. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy