Pekarová Adamová vyzvala NATO k další pomoci Ukrajině. Řešila i prohloubení vztahů s USA

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se v rámci doprovodného programu k summitu NATO v americkém Washingtonu zúčastnila setkání čelných představitelů parlamentů členských zemí. Ve svém příspěvku apelovala za intenzivnější podporu bránící se Ukrajiny, vyplývá z tiskové zprávy. 

Pekarová Adamová se v čele parlamentní delegace zúčastnila setkání šéfů zákonodárných sborů Severoatlantické aliance. Jako zástupkyně Česka připomněla, že Praha stojí v čele muniční iniciativy, jejímž cílem je dodávka půl milionu dělostřeleckých granátů ukrajinské armádě.

"Evropské státy už od začátku války Ukrajině poskytly společnou pomoc ve výši takřka dva a půl bilionu korun. Všichni ale musíme udělat ještě mnohem více. Ukrajinská porážka by totiž pro celý náš kontinent znamenala naprostou katastrofu. Ruská agrese ovšem není jen evropským problémem. Jsem proto ráda, že americký Kongres chápe naléhavost situace, čehož nejpádnějším důkazem je nedávné přijetí balíku hospodářské a vojenské pomoci Kyjevu," řekla předsedkyně vládní TOP 09. 

Ve svém vystoupení také ostře odsoudila včerejší ruský raketový útok na dětskou nemocnici v ukrajinské metropoli, který si vyžádal řadu obětí, včetně dětí. "Barbarská, brutální agrese proti těm nejzranitelnějším odhaluje skutečnou podstatu dnešního ruského režimu," doplnila. 

V rámci pracovního programu pak šéfka Sněmovny jednala ve Washingtonu i se členy amerického Kongresu a absolvovala též pracovní schůzku s vlivným krajanským spolkem American Friends of the Czech Republic. Zhodnotila, že česko-americké vztahy jsou v řadě oblastí na jedné z nejlepších úrovní v našich moderních dějinách.

" Na jednání v Kongresu jsem proto otevřela i otázku získání obchodních víz typu E1, které by výrazně usnadnily přístup našim podnikatelům na perspektivní americký trh a tím ještě prohloubily naše vzájemné ekonomické vazby," dodala.

Českou parlamentní delegaci tvořili dále předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer a vedoucí stálé parlamentní delegace do parlamentního shromáždění NATO Jiří Horák. Setkání čelných zákonodárců se v hlavním městě USA uskutečnilo v předvečer summitu hlav států NATO. 

"Je doslova životně důležité, že v roce, kdy si naše země připomíná čtvrtstoletí od vstupu do nejsilnější obranné aliance na světě, plní naše vláda svůj dlouhodobý závazek a přispíváme na společnou obranu smluvená 2 procenta HDP," uzavřela předsedkyně Markéta Pekarová Adamová. 

Související

Více souvisejících

Markéta Pekarová Adamová Summit NATO USA (Spojené státy americké) Kongres USA

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 2 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 8 hodinami

Trump přežil atentát, aby nastolil mír na Ukrajině, tvrdí Orbán. Řekl, proč se střílelo na něj a Fica

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek prohlásil, že na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa i slovenského premiéra Roberta Fica byly spáchány atentáty kvůli jejich "protiválečným postojům". O tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy