Pekarová Adamová zmínila Schwarzenbergův příběh. Přebíráme štafetu, uvedl Rakušan

Z politiků promluvili na sobotním posledním rozloučení s Karlem Schwarzenbergem prezident Petr Pavel či exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Mnozí další využili prostoru, který poskytují sociální sítě. O své pocity se podělili například šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) či ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

"Milý Karle, byl jste pro mě jedním z motivů, proč jsem vstoupila do politiky. Váš příběh byl protkán poctivostí, pomocí druhým a láskou ke svému národu. Odpočívejte v pokoji," napsala Pekarová Adamová na sociální síti X.

Vicepremiér Rakušan tamtéž uvedl, že šlo o rozloučení s velkou postavou jedné éry. "A tak trochu i s celou tou érou. S polistopadovou dobou znovuvytváření demokratických hodnot, institucí a zvyklostí. Neloučíme se ale 'tlustou čarou', spíš převzetím štafety," konstatoval. 

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) připomněl, že se s knížetem osobně setkal díky své stranické příslušnosti. "Byl veselý, pevně ukotvený, otevřený dialogu a pokorný. Nikdy se nad nikoho nepovyšoval. Politika, i když byl člověk politický, jej nikdy nepohltila v tom negativním slova smyslu," podotkl.

Senátorka Miroslava Němcová (ODS) zmínila zpěv koledy Narodil se Kristus pán na závěr obřadu. "Bylo to silné a byla v tom ona radost, k níž nás vyzval," poznamenala. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) zdůraznil, že Schwarzenberg byl lesníkem s moudrým, konzervativním a neaktivistickým přístupem k péči o les a přírodu.

Zádušní mše ve svatovítské katedrále byla pro pozvané hosty, veřejnost ji mohla sledovat na velkoplošné obrazovce na Hradčanském náměstí. Mši odsloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, koncelebrovali kněží Tomáš Halík či Ladislav Heryán. Smuteční řeč pronesl prezident Petr Pavel, jednu z přímluv přečetl exministr financí Miroslav Kalousek. Rakev byla po obřadu ve svatovítské katedrále za doprovodu policejního vozu převezena na Orlík. 

Na smuteční obřad dorazili kromě českého prezidenta i jeho předchůdce Miloš Zeman či slovenská hlava státu Zuzana Čaputová. Další žijící exprezident Václav Klaus se omluvil, protože se zotavuje z covidu. Mezi přítomnými šlechtici nechyběli monacký kníže Albert, velkovévoda Jindřich Lucemburský a lichtenštejnský princ Alois. 

Související

Více souvisejících

pohřeb Karla Schwarzenberga (9.12.2023) Karel Schwarzenberg Markéta Pekarová Adamová Vít Rakušan (STAN) Vlastimil Válek (TOP 09) Miroslava Němcová Marek Výborný (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy