Plaga už nechce radit Balašovi. S Gazdíkem rezignovali na funkce poradců

Někdejší ministři školství Robert Plaga (za ANO) a Petr Gazdík (STAN) dnes oznámili rezignaci na post poradce a člena politického kabinetu ministra školství Vladimíra Balaše (STAN). O rezignaci Plagy informoval server Seznam Zprávy , Gazdík to poté oznámil na twitteru

Plaga rezignaci odůvodnil kroky ministra Balaše týkajícími se vzdělávací politiky a právě Gazdíkovým angažmá v jeho poradním týmu. Ministr školství Balaš výtky bývalého ministra za ANO odmítl.

"Právě jsem rezignoval na člena kabinetu ministra školství a poradce. Nechci na rozdíl od Roberta Plagy diskreditovat poctivou snahu ministra o změny ve vzdělávání a děkuji všem ve školství, kteří mě v mé snaze něco skutečně změnit podpořili," uvedl Gazdík.

Před ním na post poradce ministra školství rezignoval Plaga, který mezi lety 2017 a 2021 zastával úřad ministra školství a nyní působí jako předseda rady Národního akreditačního úřadu (NAÚ) pro vysoké školství. Uvedl, že nabídku na funkci v ministrově týmu přijal, protože Balaš chtěl navázat na jeho práci a pokračovat v prosazování Strategie vzdělávací politiky 2030+, přidávání peněz na vzdělávání nebo v projektech na vzdělávání ředitelů. V rezignačním dopise Balašovi ale konstatoval, že ministrova mediální vyjádření ani reálné kroky neodpovídají jeho představě o kontinuitě a prioritě vzdělávání.

Za problém Plaga označil zvláště to, že Balaš nezískal pro rozpočet ministerstva školství dostatek peněz. To stávajícímu ministrovi vyčítají i učitelé, zástupci škol a školských organizací. Málo peněz mají podle předsedy Rady vysokých škol Milana Pospíšila na rok 2023 v návrhu rozpočtu, který schválila vláda, i vysoké školy. Na nedostatek peněz na pomůcky, výlety nebo na dopravu na školní plavání si stěžují představitelé Unie školských asociací CZESHA, spolku Pedagogická komora a školských odborů. Učitelům se rovněž nelíbí to, že vláda v příštím roce nenaplní svůj slib ze svého programového prohlášení držet platy na úrovni 130 procent průměrné mzdy. Letos by to podle propočtů MŠMT mělo být 113 procent a roce 2023 asi 110 procent průměru.

Kriticky se Plaga vyjádřil i k tomu, že místo poradce ministra získal Balašův předchůdce na postu ministra školství Gazdík. Působení v poradním orgánu tak podle něj vypadá jako trafika pro bývalé ministry. "Nechci, aby bylo na mou odbornou práci nahlíženo optikou 'trafiky' pro bývalé ministry," uvedl Plaga.

Ministr Balaš to dnes odmítl. "Odmítám výtky, které mi v mailu podsouvá. Už vůbec neberu zmínku o trafikách, o kontinuitě mluvím dlouhodobě. Pokud pan Plaga bral své angažmá v kabinetu ministra jako trafiku, divím se, že prozřel až nyní, respektive nechápu, proč toto angažmá vůbec chtěl," sdělil ministr v tiskové zprávě.

Podle nynějšího šéfa resortu školství souvisí Gazdíkova rezignace na pozici poradce s Plagovými vyjádřeními. Gazdík podle Balaše oznámil rezignaci s tím, že "chtěl pomáhat se změnami v českém školství, ale nesouhlasí s diskreditací pozice člena kabinetu ministra", sdělil Balaš.

Ministerstvo v druhé polovině října informovalo, že Balašovi bude se vzdělávací politikou pomáhat 16 poradců, mezi nimiž budou i bývalí ministři Plaga a Gazdík. Plaga byl ministrem školství ve vládě Andreje Babiše (ANO). Poté, co jej na postu ministra vystřídal Gazdík, působil jako jeho politický náměstek. V čele NAÚ je Plaga od září. Gazdík byl prvním ministrem školství ve vládě Petra Fialy (ODS). Pozici zastával od prosince 2021 do června 2022. Z funkce odešel kvůli kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku. Na místo v čele ministerstva poté nastoupil Gazdíkův spolustraník Balaš.

V Balašově poradním týmu nyní zůstává 14 lidí, které mu pomáhají se vzdělávací politikou. Jsou mezi nimi zakladatel společnosti Scio Ondřej Šteffl, předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání Lenka Felcmanová a první ředitel Cermatu Martin Chvál.

Související

Robert Plaga

Exministr Plaga bude řídit Národní akreditační úřad pro vysoké školy

V čele Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství stane bývalý ministr Robert Plaga. Od září skončí jako politický náměstek na ministerstvu školství. Ministr Petr Gazdík (STAN) ČTK řekl, že post v čele nezávislého akreditačního úřadu vnímá jako neslučitelný s funkcí náměstka. Nominace do vedení úřadu dnes schválila vláda.

Více souvisejících

Robert Plaga Vladimír Balaš Petr Gazdík

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

včera

včera

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

včera

včera

včera

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

včera

Aktualizováno 9. prosince 2023 22:12

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

9. prosince 2023 21:46

Historický okamžik. Von der Leyenová ocenila dohodu na pravidlech pro AI

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v sobotu uvítala dohodu na unijních pravidlech pro regulaci umělé inteligence. Podle agentury Reuters půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy