PŮVODNÍ ZPRÁVA | Platba v hotovosti má zůstat zachována, shodují se politické strany a ČNB. Její odmítání je problém

SPD chce zavést platbu v hotovosti mezi ústavní práva, přestože je odmítání tohoto druhu plateb nelegální. EuroZprávy.cz proto oslovily všechny parlamentní strany s tím, co si o předloženém návrhu myslí. Vyjádření zaznělo i z České národní banky. Odmítání hotovosti je stále častější problém, proti tomuto trendu prý bojuje i Evropská centrální banka. 

Opoziční strana SPD předložila do Poslanecké sněmovny návrh ústavního zákona na zakotvení práva na platbu v hotovosti. „Zakotvení práva na platbu v hotovosti je podle názoru SPD potřebné za účelem zajištění práva na ochranu soukromí našich občanů, které je samo o sobě základním lidským právem zakotveným v Listině základních práv a svobod,“ píše strana na svém facebooku

SPD také zmiňuje riziko zneužívání velkého množství informací související s nárůstem bezhotovostních plateb. „Návrh ústavní změny z pera SPD reaguje na oprávněnou obavu občanů ze snah postupně omezit a následně zrušit možnost hotovostních plateb. Hotovostní platby jsou významným nástrojem nejen ekonomickým, ale i způsobem zajištění soukromí a svobody občanů před absolutní možností kontroly jejich plateb za různé zboží a služby.“

Pro EuroZprávy.cz k tomuto návrhu promluvil ekonomický expert KDU-ČSL Michael Kohajda. „Nechceme lidem určovat, jakým způsobem mají platit. Kdo chce platit v hotovosti, může tak bez problémů činit i za současných podmínek,“ uvedl.

„Právo na platbu v hotovosti obsahuje zákon o oběhu bankovek a mincí a náš právní systém zná i trestný čin odmítání hotovostních plateb. Zavádět duplicitní legislativu do ústavy tedy považujeme za nadbytečné,“ komentuje Kohajda úsilí SPD. 

Otevřenou diskuzi ve Sněmovně je ochoten vést její místopředseda Jan Skopeček (ODS). „Podporuji právo na hotovost, podporuji soukromí. Představa bezhotovostní společnosti, tedy státu, který má stoprocentní kontrolu nad penězi občanů, je pro mě nepřijatelná. Nechme lidem svobodu a neberme jim právo se rozhodnout, jakým způsobem budou platit,“ zdůraznil pro EuroZprávy.cz. 

Redakce kontaktovala rovněž tisková oddělení opozičního ANO a vládních stran TOP09, Pirátů a STAN, nikdo z nich ale dosud svůj komentář k tématu nezaslal. 

Obrátili jsme se na také Československou obchodní banku s dotazy, jestli používání platebních karet skutečně ohrožuje soukromí lidí na základě množství shromažďovaných údajů, nebo co by teoretické zrušení plateb v hotovosti znamenalo a jestli nejde jen o zbytečně strašení ze strany SPD. „Jakékoliv legislativní návrhy nikterak nekomentujeme. S komentářem počkáme až na případné schválení zákona,“ uvedl pro EuroZprávy.cz tiskový mluvčí ČSOB Patrik Madle. 

Serveru EuroZprávy.cz se podařilo oslovit ředitele odboru peněžního oběhu a ochrany platidel České národní banky Jana Mayera. ČNB podle něj vítá snahy o potvrzení stávajícího právního stavu upravující povinnost přijímat hotovost v zákoně o oběhu bankovek a mincí. 

„Je ke zvážení, zda jít cestou ústavního zákona, nebo zda zvolit cestu zpřísnění stávající právní úpravy, například uložením sankce za neoprávněné odmítnutí hotovosti,“ přiblížil. 

Zdůraznil, že odmítání plateb v hotovosti je čím dál častější problém. „ČNB eviduje stále častěji problémy s nepřijímáním či odmítáním hotovosti. K upřesňování legislativy v oblasti dosažitelnosti a přijímání hotovosti dochází i v jiných evropských státech, aktivní v této oblasti začíná být i Evropská centrální banka,“ doplnil Mayer. 

Související

Více souvisejících

peníze Jan Skopeček (ODS) Svoboda a přímá demokracie (SPD) KDU - ČSL Poslanecká sněmovna ČSOB ČNB Evropská centrální banka platební karty

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Andrzej Duda, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Zelenskyj chce od summitu návrh míru, který se představí Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu na probíhajícím mírovém summitu ve Švýcarsku řekl, že Rusku předloží návrh na ukončení války, na němž se shodne mezinárodní společenství. Neprozradil však, zdali by sám jednal s ruským protějškem Vladimirem Putinem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy