SPD chce zavést platbu v hotovosti mezi ústavní práva, přestože je odmítání tohoto druhu plateb nelegální. EuroZprávy.cz proto oslovily všechny parlamentní strany s tím, co si o předloženém návrhu myslí. Vyjádření zaznělo i z České národní banky. Odmítání hotovosti je stále častější problém, proti tomuto trendu prý bojuje i Evropská centrální banka.
Opoziční strana SPD předložila do Poslanecké sněmovny návrh ústavního zákona na zakotvení práva na platbu v hotovosti. „Zakotvení práva na platbu v hotovosti je podle názoru SPD potřebné za účelem zajištění práva na ochranu soukromí našich občanů, které je samo o sobě základním lidským právem zakotveným v Listině základních práv a svobod,“ píše strana na svém facebooku.
SPD také zmiňuje riziko zneužívání velkého množství informací související s nárůstem bezhotovostních plateb. „Návrh ústavní změny z pera SPD reaguje na oprávněnou obavu občanů ze snah postupně omezit a následně zrušit možnost hotovostních plateb. Hotovostní platby jsou významným nástrojem nejen ekonomickým, ale i způsobem zajištění soukromí a svobody občanů před absolutní možností kontroly jejich plateb za různé zboží a služby.“
Pro EuroZprávy.cz k tomuto návrhu promluvil ekonomický expert KDU-ČSL Michael Kohajda. „Nechceme lidem určovat, jakým způsobem mají platit. Kdo chce platit v hotovosti, může tak bez problémů činit i za současných podmínek,“ uvedl.
„Právo na platbu v hotovosti obsahuje zákon o oběhu bankovek a mincí a náš právní systém zná i trestný čin odmítání hotovostních plateb. Zavádět duplicitní legislativu do ústavy tedy považujeme za nadbytečné,“ komentuje Kohajda úsilí SPD.
Otevřenou diskuzi ve Sněmovně je ochoten vést její místopředseda Jan Skopeček (ODS). „Podporuji právo na hotovost, podporuji soukromí. Představa bezhotovostní společnosti, tedy státu, který má stoprocentní kontrolu nad penězi občanů, je pro mě nepřijatelná. Nechme lidem svobodu a neberme jim právo se rozhodnout, jakým způsobem budou platit,“ zdůraznil pro EuroZprávy.cz.
Redakce kontaktovala rovněž tisková oddělení opozičního ANO a vládních stran TOP09, Pirátů a STAN, nikdo z nich ale dosud svůj komentář k tématu nezaslal.
Obrátili jsme se na také Československou obchodní banku s dotazy, jestli používání platebních karet skutečně ohrožuje soukromí lidí na základě množství shromažďovaných údajů, nebo co by teoretické zrušení plateb v hotovosti znamenalo a jestli nejde jen o zbytečně strašení ze strany SPD. „Jakékoliv legislativní návrhy nikterak nekomentujeme. S komentářem počkáme až na případné schválení zákona,“ uvedl pro EuroZprávy.cz tiskový mluvčí ČSOB Patrik Madle.
Serveru EuroZprávy.cz se podařilo oslovit ředitele odboru peněžního oběhu a ochrany platidel České národní banky Jana Mayera. ČNB podle něj vítá snahy o potvrzení stávajícího právního stavu upravující povinnost přijímat hotovost v zákoně o oběhu bankovek a mincí.
„Je ke zvážení, zda jít cestou ústavního zákona, nebo zda zvolit cestu zpřísnění stávající právní úpravy, například uložením sankce za neoprávněné odmítnutí hotovosti,“ přiblížil.
Zdůraznil, že odmítání plateb v hotovosti je čím dál častější problém. „ČNB eviduje stále častěji problémy s nepřijímáním či odmítáním hotovosti. K upřesňování legislativy v oblasti dosažitelnosti a přijímání hotovosti dochází i v jiných evropských státech, aktivní v této oblasti začíná být i Evropská centrální banka,“ doplnil Mayer.
Související
Pozor na padělky. V Česku meziročně přibylo množství nepravých peněz
Krásný příběh z Brna. Školačky vrátily peněženku, chválí je strážníci
peníze , Jan Skopeček (ODS) , Svoboda a přímá demokracie (SPD) , KDU - ČSL , Poslanecká sněmovna , ČSOB , ČNB , Evropská centrální banka , platební karty
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí příští týden: V noci může ještě mrznout, pak dorazí téměř letní teploty
včera
Můžou zavolat. Trump zrušil další jednání v Pákistánu o ukončení války s Íránem
včera
Izraelská armáda příměří nerespektuje. Dál likviduje bojovníky Hizballáhu
včera
Orbán poslancem nebude. Vzdal se svého mandátu
včera
Macron s politikou nadobro končí. Oznámil definitivní odchod
včera
40 let od Černobylu: Sarkofág potřebuje kvůli Rusku opravu za půl miliardy eur. Jinak hrozí další katastrofa
včera
Trump musí válku v Íránu ukončit do května. Co bude pak nikdo neví
včera
V jednom z pražských domů našli hasiči rtuť, kyanid a radioaktivní thorium
včera
Turek se omluvil úředníkům za slova o parazitech a deratizaci. Podle politologů je hlupák a Motoristé školka
včera
Přibyl přijal funkci arcibiskupa. Mezi hosty nechyběl prezident a politici
včera
Trump poslal k Íránu třetí letadlovou loď
včera
Trump poslal Witkoffa a Kushnera do Pákistánu, aby se pokusili obnovit jednání s Íránem
včera
Snad král Karel III. dokáže dětinského Trumpa přesvědčit, doufá veterán falklandské války
včera
Počasí se nakonec ochladí jen nepatrně, potvrzuje předpověď
24. dubna 2026 22:01
Obchody se připravují na květnové svátky. Zákon je opět omezí
24. dubna 2026 21:08
Bořil zná trest za výstup vůči sudímu. Slavii po zbytek sezóny nepomůže
24. dubna 2026 20:10
Václav Moravec si bude sám šéfovat. Po konci v ČT si založil firmu
24. dubna 2026 19:24
Českem se šíří další vlna podvodných esemesek, upozornila policie
24. dubna 2026 18:36
Trump uzemnil prince Harryho, snažil se radit Američanům
24. dubna 2026 17:52
Velké pátrání na Zlínsku bylo úspěšné. Pohřešovaný mladík je v pořádku
Velké pátrání probíhalo od pátečního rána na Zlínsku. Pohřešovaný byl sedmnáctiletý chlapec, jehož policisté a další lidé hledali v okolí Lukovečku. Do akce se zapojili strážci zákona na koních či se služebními psy. Odpoledne se hledaného mladíka podařilo najít.
Zdroj: Jan Hrabě