Počet volných míst je víc, než nezaměstnaných. Míra lidí bez práce se nemění

V listopadu dosáhla nezaměstnanost v Česku 3,5 procenta, což je stejná úroveň jako v říjnu a shodná s hodnotou předchozího roku. Podle informací zveřejněných Úřadem práce ČR se od října zvýšil počet nezaměstnaných a ubylo volných pracovních míst.

Statistiky ukazují, že stále přetrvává situace, kdy je více neobsazených pozic než nezaměstnaných. Ekonomická stagnace na trhu práce tak zatím není patrná, předpokládá se ale mírný růst nezaměstnanosti z důvodu sezonních faktorů.

Na konci listopadu bylo registrováno 263 226 lidí bez práce, což představuje nárůst o 2 585 osob oproti říjnu. Počet volných pracovních míst meziměsíčně poklesl o 1 788 na 278 708.

V průměru připadalo na jedno volné pracovní místo 0,9 uchazeče o zaměstnání. Největší nadbytek na pracovním trhu byl zaznamenán na Karvinsku s 9,8 uchazeče na jedno pracovní místo.

Naopak nejnižší poměr nezaměstnaných k nabídce pracovních míst byl na Mladoboleslavsku a v okrese Praha-západ, kde připadalo 0,2 uchazeče na jedno místo.

Nejvyšší nezaměstnanost byla zaznamenána v Ústeckém kraji s 5,4 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost, a to 2,6 procenta, byla ve Zlínském kraji a na Vysočině. Podle prognóz Úřadu práce lze očekávat mírný nárůst nezaměstnanosti v následujících měsících v důsledku útlumu sezonních prací.
 
 
 
 

Související

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Nezaměstnanost je nejvyšší za poslední roky. Nejnižší zůstává v Praze a okolí

V lednu letošního roku vzrostla nezaměstnanost v Česku na čtyři procenta, oproti prosincovým 3,7 procenta. Tato úroveň je nejvyšší za téměř tři roky, od dubna 2021. Údaje zveřejněné dnes Úřadem práce ČR naznačují, že na konci ledna bylo více uchazečů o práci než volných pracovních míst, což je výrazný obrat oproti situaci předchozího měsíce. 
Ilustrační foto

Nezaměstnanost v Česku mírně stoupla. Firmy stále hledají statisíce lidí

V prosinci minulého roku vzrostla nezaměstnanost v České republice na 3,7 procenta, oproti listopadovým 3,5 procenta. Počet uchazečů o práci se zvýšil o 16 000 na 279 227, zatímco volná pracovní místa poklesla o 7 000 na 271 789. Poprvé od ledna 2023 tak bylo více registrovaných uchazečů o zaměstnání než volných pracovních míst. Tato data zveřejnil Úřad práce ČR (ÚP ČR).

Více souvisejících

nezaměstnanost / nezaměstnaní

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy