Policie na základě vlastních zjištění i prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření Kanceláře prezidenta republiky (KPR) a Lesní správy Lány v době mandátu prezidenta Miloše Zemana, uvedl dnes Deník N. Podle serveru se zajímají například o případ, kdy bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář lovil zvěř v Lánské oboře.
Dokumenty NKÚ si Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) vyžádala začátkem ledna, nyní prověřuje, zda se v některých případech nestal trestný čin. "Mohu v obecné rovině sdělit, že náš útvar kontrolní závěr NKÚ prověřuje a byly zahájeny úkony trestního řízení," řekl Deníku N mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Vedle zjištění NKÚ vychází policie i z vlastních poznatků.
Nynější prezident Petr Pavel začátkem února řekl, že kontroly hospodaření KPR a podřízených organizací zjistily řadu pochybení, nikoli však něco, co by mělo vést z pohledu prezidenta NKÚ Miloslava Kaly k trestnímu stíhání.
Podle zdrojů Deníku N se policisté zajímají třeba o případ, kdy Mynář zdarma lovil zvěř v Lánské oboře. Server Seznam Zprávy začátkem března napsal, že jde o odstřelení 11 kusů trofejní zvěře za 279.600 korun. V letech 2019 až 2021 se pak v lánské správě odehrály bezpoplatkové lovy za víc než 3,6 milionu korun.
Policisté se zajímají také o to, že v Lánech "nesedí" počty prodaných vánočních stromků, což také patří mezi výtky NKÚ, uvedl Deník N. Někdejšího šéf Lesní správy Lány Miloš Balák uvedl, že stromky s Mynářem neprodával, ale šlo o chyby v účetnictví. Další případy se pak týkají Mynáře a možného porušení povinností při správě cizího majetku.
Všechny případy dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze, odmítlo je však komentovat. "Ke konkrétním skutečnostem prověřování se vzhledem k jeho neveřejné povaze nelze vyjadřovat," řekl Deníku N státní zástupce Marek Bodlák.
Související
Pavel bude mít nového spolupracovníka. Mění se ředitel zahraničního odboru
Pavel chce, aby Česko i nadále bylo bezpečnou a prosperující zemí
Aktuálně se děje
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
včera
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
včera
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
včera
V Bulharsku vybuchl sklad munice. Exploze byla vidět na kilometry daleko
včera
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
včera
Zuckerbergova jachta odmítla pomoci plavidlu v nouzi
včera
Kanaďanům dochází trpělivost. Pochybují o kapacitách hasičů, požáry začínají hasit sami
včera
Ukrajinské drony zaútočily v Tatarstánu. Nálet prý trval hodiny
včera
Dostupná ložiska mizí. Severní moře se stává rájem robotů a dronů
včera
Čína kvůli mohutnému tajfunu evakuovala milion lidí
včera
Zemřel legendární spisovatel Vladimír Páral
včera
Tragédie v Praze. Při zkoušce prasklo potrubí, jeden člověk zemřel
včera
Ekonomické škody ani nespokojenost Rusů k zastavení bojů nestačí. Putin stál věří, že zvítězí
včera
Počasí aktuálně: Meteorologové varují před vedry a požáry na dalších místech
včera
Počasí láme jeden rekord za druhým. Historicky nejvyšší teploty hlásí oceány i celá Evropa
včera
Patová situace: Írán s USA mluvit nechce, trvá a podmínkách, na které Trump nepřistoupí
včera
Ztratí klíčového spojence? Netanjahu riskuje otevřený konflikt s Trumpem
včera
Teherán předložil seznam podmínek pro otevření Hormuzského průlivu. Ceny ropy rostou
včera
Netanjahu: Izrael odmítl Trumpův mírový plán pro Pásmo Gazy
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu otevřeně odmítl mírový plán pro Pásmo Gazy, který prosazuje americká administrativa. Tento krok představuje vzácný veřejný rozpor mezi židovským státem a Bílým domem, jenž se snaží urychleně dosáhnout urovnání blízkovýchodních konfliktů.
Zdroj: Libor Novák