Politici komentují Zemanovo poselství: Ocenili výzvu k očkování, opozici vadí útoky

Především výzvu k občanům, aby se očkovali proti covidu-19, ocenili v dnešním vánočním poselství prezidenta Miloše Zemana další politici. Premiér Andrej Babiš (ANO) ČTK napsal, že je stejně jako hlava státu přesvědčen, že očkování je nadějí na návrat do normálního života. Nevládním politikům podle ankety ČTK vadily prezidentovy útoky na média či opozici, ale i nekritický postoj k činnosti vlády při pandemii.

"Jsem moc rád, že pan prezident vyzval všechny české občany k očkování. Stejně jako on jsem přesvědčen, že očkováni je svítání, které je na obzoru. Naděje na návrat do normálního života," napsal ČTK Babiš. Připomněl, že v neděli se v Česku začne s očkováním zdravotníků a seniorů. Vážím si také toho, že Zeman pochválil práci vlády, doplnil Babiš.

Zeman připsal zásluhu na zvládnutí první vlny covidu-19 bývalému ministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. "První vlnu jsme zvládli díky všem zdravotníkům, záchranářům, hygienikům, hasičům, policistům, vojákům a všem zodpovědným občanům, kteří za první vlny šili roušky. Nebylo to díky jedné osobě," uvedl Babiš. Stejní lidé podle něj zvládají i další vlny. "Patří jim za to obrovské poděkování, náš vděk, naše úcta a obdiv," uvedl. Největší poděkování patří zdravotníkům a dobrovolníkům, doplnil.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) také ocenil, že Zeman vyzvedl potřebu a přínos očkování. "Jsem rád, že podpořil ty, kteří stojí v první linii a podpořil i postup vlády. Potěšilo mě, že se jasně vymezil proti těm, kteří vládní opatření nedodržují," napsal ČTK Hamáček.

Šéf opoziční ODS Petr Fiala rovněž chválí Zemanův postoj k očkování i poděkování lidem, kteří bojují s pandemií a chovají se odpovědně. "Nespravedlivé a zbytečné útoky na opozici a média ponechám vzhledem k vánočnímu času bez komentáře," konstatoval Fiala.

Je dobře, že prezident Zeman vyzval k očkováni a poděkoval lidem, kteří bojují s pandemií a chovají se odpovědně. Nespravedlivé a zbytečné útoky na opozici a média ponechám vzhledem k vánočnímu času bez komentáře.

— Petr Fiala (@P_Fiala) December 26, 2020

SPD podle šéfa hnutí Tomia Okamury respektuje Zemanovy názory, ale nesdílí jeho nekritický pohled na činnost vlády. "Nemůžeme gratulovat vládě za odvahu se zadlužit. Když si stát půjčuje, nesmí hrát roli odvaha se zadlužit, ale zdravý rozum a ekonomická úvaha půjčit si jen na smysluplné a návratné investice," uvedl.

Za zajímavý podnět považuje návrh na legislativní ukotvení podpory dobrovolnictví. SPD by takový předpis podpořila, dodal Okamura. "A měl jsem lidskou radost, že pan prezident už nemá ortézu a že vypadá zdravotně dobře," konstatoval. Zeman na veřejnosti odložil dnes ortézu po zlomenině ruky poprvé od srpnové operace.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa se jednalo o pozitivní projev. "Za správnou považuji pochvalu jak zdravotníků v prvé linii, tak ostatních profesí, které jsou důležité pro boj s pandemií, tak poděkování dobrovolníkům a všem občanům, kteří nepodléhají falešným zprávám," uvedl. Za pozitivní označil i důvěru prezidenta v českou ekonomiku. "Po vyhasnutí ložiska pandemie se může rychle zotavit," míní. Důležité je podle něj respektovat pravidla pro boj s epidemií a nebát se očkování.

VÁNOČNÍ POSELSTVÍ ZEMANA:Vláda je skvělá!Opozice selhala!Novináři jsou nepřátelé lidstva! Já jsem nejlepší!Bonmot po stopadesáté první!Stačila mi jedna minuta... ?

— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) December 26, 2020

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová byla ráda za výzvu k očkování a nošení roušek. "Ve zbytku se měl řídit slovy svého tiskového mluvčího, že už prezident všechno podstatné řekl. Házení viny na opozici nepřekvapuje," uvedla.

Zeman podle ní není nadstranický, ale vládní prezident. "Vinu za to, že jsme se stali ve zvládání epidemie nejhorší zemí, však nese pouze vláda, která nejednala zodpovědně, ale na základě internetových anket," uvedla.

Předseda STAN Vít Rakušan ČTK napsal, že by uvítal v této době projev morální autority. "Která povzbudí, vlije naději a bude spojovat. Kázat, jak by se kdo měl chovat, s čím kandidovat a co dělat, může skutečná morální autorita, prezident s obecně uznávaným kreditem. Takovým byl pro mě Václav Havel," uvedl.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Petr Fiala (ODS) Markéta Pekarová Adamová Vít Rakušan (STAN) Tomio Okamura Andrej Babiš prezident čr očkování Jan Hamáček Vojtěch Filip (KSČM)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy