Pojďme společně zastavit socialisty a populisty, říká ODS

Praha - Dnes a zítra budou probíhat senátní a komunální volby. Kromě propagace vlastních stran se politici snaží přimět občany, aby k volbám dorazili a zvýšili účast. V pozvánkách k volbám narážejí na nevhodnost vlády ostatních stran a zdůrazňují zodpovědnost voličů.

ČSSD využívá své pozice vládnoucí strany a rekapituluje úspěchy, kterých dosáhla v posledních osmi měsících. "Snížili jsme nejen daně z přidané hodnoty u knih a léků, ale také daně pro pracující důchodce a rodiny s dětmi. Zrušili jsme poplatek u lékaře a za recept. Prosadili jsme, aby přibývalo míst ve školkách," říká premiér Bohuslav Sobotka na blogu strany.

Také zmiňuje, že ČSSD se zasadila o zvýšení platů policistů, hasičů, lidí v sociálních službách a učitelů, a stojí za zvýšením minimální mzdy a vyšší valorizací penzí. Roste prý i důvěra ve vládu, která je na 49 procentech. Sobotka upozorňuje, že všechny zmíněné body jsou ze strany ČSSD splněné předvolební sliby, a hodlá v plnění závazků pokračovat. "Naši zemi se nám po letech neúspěšné, nestabilní a chaotické vlády pravice daří měnit k lepšímu!" dodává.

ODS se ve své pozvánce též vydala cestou útoků na druhý konec spektra. "Rozhodujeme, jestli budeme mít svobodu, nebo socialismus, nízké daně, nebo rostoucí byrokracii, stát, který důvěřuje nám, našim rodinám a dětem, nebo stát, který nás kontroluje," píše předseda strany Petr Fiala. Ve volbách se podle něj rozhodne o tom, zda země půjde kupředu, či zda bude opakovat chyby socialistických vlád.

Strana chce podle něj bránit podnikatele a živnostníky, prosazovat nízké daně a jednoduché zákony, či pomáhat sociální podporou pouze těm, kteří si ji zaslouží. "Jedině společně narušíme většinu socialistů a populistů, kteří ovládají kraje, sněmovnu, senát, vládu i Pražský hrad," píše Fiala. "Pojďme společně už v pátek a v sobotu zastavit socialisty a populisty! Dejme vládě jasně najevo, jakou chceme Českou republiku! Volte ODS," dodává.

Jde o vaši budoucnost, zdůrazňují politici

ANO uveřejnilo na své Facebookové stránce krátké video, ve kterém zve lidi k volbám sám předseda hnutí Andrej Babiš. "Nadcházející volby budou soubojem občanů, občanských hnutí - a my jsme stále hnutí občanů - proti tradičním politickým stranám," říká Babiš. Volby podle něj hlavně v Praze rozhodnou o budoucnosti celé politické scény u nás.

Za TOP 09 zve k volbám předseda Karel Schwarzenberg. "Jeden moudrý muž pravil, že všechny volby jsou lokální. Je to do valné míry pravda, neboť voliči se rozhodují podle svých každodenních zkušeností a ty jsou největší právě s místní samosprávou," píše. Apeluje na voliče, aby rozhodovali podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. "Jde o vaši budoucnost a budoucnost vašich obcí – a to znamená také o budoucnost naší země," dodává.

"Jsme jasnou alternativou pro všechny, kteří si uvědomují, že oligarchická politicko-nepolitická hnutí nejsou pro Českou republiku řešením do budoucna," píše předseda Strany práv občanů Jan Veleba. Svou stranu vidí také jako alternativu vůči politických stranám, které podle něj nedrží slovo a kvůli udržení mocenských pozic zrazují své voliče.

Komunální volby a první kolo senátních voleb se konají 10. a 11. října. Dnes budou volební místnosti otevřeny od 14 do 22 hodin, zítra pak od 8 do 14 hodin.

Související

Češi hlasují v komunálních volbách

O sobotní komunální volby byl zájem, k urnám přišlo 70 procent voličů

K sobotním komunálním volbám, které se uskutečnily ve 33 obcích v Čechách a na Moravě, přišlo v průměru 70 procent voličů. Téměř stoprocentní byla jejich účast v Hradišti na Rokycansku, kde z 37 voličů nepřišel hlasovat pouze jeden. Naopak nejnižší účast byla ve Lhánicích na Třebíčsku, kde odvolilo 46,88 procenta ze 128 voličů, oznámil dnes mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar. Loni v září v celorepublikových obecních volbách dosáhla průměrná účast 46 procent
Češi hlasují v komunálních volbách

Lidé si dnes v některých obcích volí zastupitelstva, hlasovalo až 70 procent lidí

V některých obcích, v kterých si dnes lidé vybírají nová zastupitelstva, už volební účast dosáhla 70 procent. Vyplývá to ze zjištění zpravodajů ČTK. V obci Křenovice na Písecku odvolilo před 17:00 zhruba 75 procent ze 150 oprávněných voličů, v Senince na Vsetínsku a Horní Myslové na Jihlavsku odevzdalo svůj hlas kolem 70 procent lidí. Nové zastupitele mohou lidé vybírat až do dnešních 22:00, výsledky poté budou zveřejněny na volebním webu.

Více souvisejících

Komunální volby senát Volby

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Zaur Gurtsiev

V Rusku vyletěl do vzduchu armádní důstojník, ikona dobývání Mariupolu

V ruském městě Stavropol došlo k explozi, při které ve čtvrtek zahynul Zaur Alexandrovich Gurtsijev – místní místostarosta a známý veterán ruské války na Ukrajině. Podle ruských státních médií bylo Gurtsijevovi 34 let. Při výbuchu zemřel také další muž, jehož totožnost zatím nebyla oficiálně potvrzena.

před 2 hodinami

Mark Rutte

Česko podporuje Rutteho vizi 5% výdajů na obranu. Někteří spojenci stále nezvládají ani 2 % HDP

Generální tajemník NATO Mark Rutte vyvíjí tlak na členské státy, aby v nadcházejících letech dosáhly cílové hranice pěti procent HDP na obranu. České ministerstvo obrany pro EuroZprávy.cz potvrdilo, že tento cíl podporuje a hodlá jej následovat. Výzva přichází v situaci, kdy některé státy stále nedosahují ani původní dvouprocentní hranice, a na přímé cestě k pěti procentům je zatím jen několik málo spojenců.

před 2 hodinami

Pavel Blažek

Blažkovo ministerstvo přijalo bitcoin za miliardu od provozovatele drogového tržiště

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) čelí vážné kritice poté, co vyšlo najevo, že přijal dar v kryptoměně bitcoin v hodnotě jedné miliardy korun – peníze však podle zjištění Seznam Zpráv pocházejí přímo z peněženky, kterou experti spojují s bývalým nelegálním online tržištěm Nucleus, kde se obchodovalo se zbraněmi, drogami či kradenými identitami. Blažek se brání s tím, že původ bitcoinu nezkoumal a neviděl důvod se po něm pídit.

před 3 hodinami

Vražda, ilustrační foto

Evropa v číslech: Kde je nejbezpečněji a kde nejvíc hrozí, že vás zastřelí?

Evropa je dnes považována za jeden z nejbezpečnějších regionů světa — a to i navzdory občasným zprávám o tragických útocích a násilnostech. Statistiky ale mluví jasně: míra vražd na tomto kontinentu dlouhodobě klesá a mnohé evropské státy, včetně České republiky, se mohou pochlubit extrémně nízkou kriminalitou v oblasti násilných úmrtí. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Harvardova univerzita

Trump chystá další kroky proti Harvardu. Soud je dopředu zablokuje

Administrativa Donalda Trumpa naznačila, že zřejmě ustoupí od okamžitého odebrání certifikace Harvardově univerzitě, která jí umožňuje přijímat zahraniční studenty. Místo toho by se mohla uchýlit k delšímu administrativnímu procesu, a to kvůli obavám mimo jiné z údajného selhání školy v boji proti antisemitismu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Zdrogovaný řidič kamionu sestřelil v Ústí nad Labem autobus

Zdrogovaný řidič kamionu sestřelil v Ústí nad Labem autobus plný lidí a ujel. Zraněných jsou desítky

Ve čtvrtek odpoledne došlo v ústecké čtvrti Předlice k vážné dopravní nehodě, při níž kamion narazil do malého autobusu a z místa kolize ujel. Incident si vyžádal 25 zraněných, z toho tři lidé utrpěli středně těžká poranění. Řidiče kamionu se policii podařilo krátce poté vypátrat a zadržet. Test na alkohol byl negativní, ale zkouška na přítomnost drog vyšla pozitivně.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Ukrajina dostane od Německa miliardy eur. Rakety Taurus ale ne

Německý kancléř Friedrich Merz během televizního vystoupení na stanici ZDF uvedl, že dodávky střel dlouhého doletu Taurus Ukrajině „jsou ve hře“. Dodal však, že by jejich nasazení vyžadovalo několikaměsíční výcvik ukrajinských vojáků. Vyjádření přišlo jen den po návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Berlíně.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Euro, ilustrační fotografie.

Česko už předbíhají i Bulhaři. Ekonom pro EZ vysvětluje, zda by euro znamenalo zdražení

Bulhaři od příštího roku budou platit eurem, zelenou se mu k tomu chystá dát Evropská unie. Jeden z nejchudších států bloku se tak stane členem prestižní eurozóny, zatímco Česká republika stále zůstává u koruny. „Nemyslím, že by zavedení eura vedlo ke zdražování,“ podotkl pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity. Nevole veřejnosti k přijetí eura podle něj vede k tomu, že politická reprezentace země téma přijetí evropské měny příliš nezmiňuje. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Britská ponorka HMS Superb

Černé moře Rusům nenechá. EU začala jednat, spouští novou vojenskou strategii

Evropská unie představila ve středu novou strategii pro oblast Černého moře, jejímž cílem je výrazně posílit schopnost regionu přepravovat těžkou vojenskou techniku v kontextu narůstající hrozby ze strany Ruska. Klíčovou součástí plánu je investice do infrastruktury, která by mohla urychlit pohyb evropských jednotek v případě krize.

před 13 hodinami

před 15 hodinami

První letní předpověď počasí. Víkend potěší milovníky tepla

Pro meteorology začne o víkendu léto a podle nejnovější aktuální předpovědi tomu budou odpovídat nejvyšší teploty během volných dnů. Maxima totiž mají překročit třicítku. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy