Praha - Kardinál Miloslav Vlk se pustil na svém webu do kritiky předvolebních slibů. Vyzdvihl také jedno z uskupení, které v komunálních volbách kandiduje.
V Česku skončil první den voleb, kdy se k urnám zatím dostavila přibližně čtvrtina oprávněných voličů. To je oproti minulým letům mírný pokles. Podle kardinála Miloslava Vlka má trend snižující se volební účasti jasný důvod.
Jde o veliké volební sliby, které jsou podle Vlka mnohdy až úsměvné. "Minulost každého voliče však poučuje: kolik takových volebních výkřiků a velikášských hesel jsme už viděli a slyšeli a situace se od voleb k volbám nelepší. Sliby zůstávají pouze lákadly pro voliče, kteří mají krátkou paměť. To je také hlavní důvod, proč mnozí voliči k volbám stále méně chodí, protože uvažují jednoduše: ta naše účast na volbách pro prospěch čtvrti nebo prostě celku není nic platná, stejně se nic nemění," napsal.
Podle vlastních slov na něj tyto sliby působí negativně a odrazují ho: Mně například takové sliby spíše odrazují, protože jsou podezřelé a lze za nimi většinou až příliš silně vytušit snahu prostě získat post pro sebe. K tomu ještě leckde podvody s kandidátkami."
Důvěru v jeho očích budí spíše ti kandidáti, za kterými je vidět dobře odvedená práce. Tu prý vidí na Praze 1 v trojkoalici. Ta je složena v této městské části složena ze Starostů, lidovců a Iniciativy občanů - My, co tady žijeme.
Do volebního klání nepřímo vstoupil i pražský arcibiskup Dominik Duka. Ten otevřeně podpořil v boji o Senát v centru Prahy bývalého rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla.
Související
Zemanovy kontroverzní momenty: K Vlkovi a Grossovi necítil úctu, pohřeb Perese vyměnil za účast na ruské konferenci
Zeman dostal od lidí návrhy na téměř 200 vyznamenání, další osobnosti navrhli poslanci a senátoři
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Víkendové počasí. Největší teplo si užije jižní Morava
včera
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
včera
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
včera
Lepší penzijko. Vláda schválila změny ve spoření na důchod
včera
Tři děti utrpěly zranění při nehodě na D2. Policie apeluje na řidiče
včera
Jak se ledovec promění ve smrtící vlnu z bahna a vody? Odborník vysvětlil, co se stalo v Nepálu
včera
Z Ruska přišel nečekaný návrh: Udržujme s NATO dialog, abychom zabránili neúmyslné válce
včera
Počasí: Na Česko se ženou silné bouřky. V jednom kraji mohou být podle meteorologů extrémní
včera
Jsou v pasti a nemohou z ní ven. Cesta šéfa CIA do Kremlu ukázala, co mají Trump a Putin společného
včera
Může Trump svévolně přejmenovat jezero? Pro své vlastní potřeby ano, jinde se nic nemění
včera
Co způsobilo tragické záplavy v Nepálu? Vyšetřovatelé mají první teorii
včera
Počty mrtvých po katastrofálních záplavách dál rostou. Čína kvůli obavám z provalení jezera zastavuje záchranné práce
včera
Norský král Harald V. zemřel
včera
Trump nařídil změnit název jezera Ontario na Americké jezero. Zvažuje přejmenování Atlantského či Tichého oceánu
včera
Počasí dnes: V Česku hrozí velmi intenzivní bouřky
27. srpna 2026 22:03
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
27. srpna 2026 20:36
Babiš jednal s předsedou Evropské rady Costou. Řešili spolu peníze
27. srpna 2026 18:36
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
27. srpna 2026 17:20
Česko čeká zatmění Měsíce. Bude výrazné, lákají astronomové
27. srpna 2026 15:59
Írán pohrozil útokem na Bulharsko
V reakci na nejnovější hospodářská opatření ze strany Washingtonu pohrozil Írán rozsáhlou odvetou, která by mohla citelně zasáhnout regionální i globální stabilitu. Americký ministr financí Scott Bessent oznámil záměr zacílit na složitou síť, s jejííž pomocí se Teherán dlouhodobě vyhýbá sankcím. Tento krok přichází po měsících konfliktu vedeného Spojenými státy a Izraelem, který se ocitl v patové situaci kvůli chybějícímu diplomatickému řešení.
Zdroj: Libor Novák