Praha – Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček oznámil, že na Hrad přišly od lidí návrhy na udělení státních vyznamenání 195 osobnostem. Koho prezident vybere k udělení či propůjčení některého z řádů či některé z medailí, je zcela na jeho uvážení.
Návrhy podle Ovčáčka zahrnují osobnosti z celého společenského spektra. Zeman každoročně u příležitosti státního svátku 28. října vyznamenává tři až čtyři desítky lidí. „Bylo odesláno 178 dopisů s poděkováním za návrh," uvedl Ovčáček k počtu návrhů od občanů. Na další tři podle něj nebylo možné odpovědět, protože odesílatel byl neznámý. „Počet navržených osob je 195," dodal Ovčáček.
Zeman v uplynulých měsících veřejně řekl, že mezi oceněnými bude rychlobruslařka Martina Sáblíková. Naznačil také, že by mohl vyznamenat písničkáře Jaromíra Nohavicu. Při dubnovém předávání zlatých záchranářských křížů na Pražském hradě také řekl, že dostává od občanů dotazy, zda by neměl být medailí za hrdinství oceněn hasič Jan Odermatt, který v únoru zemřel při hašení požáru lakovny ve Zvoli u Prahy. Protože podle svých slov nezná podrobnosti, k podání návrhu na vyznamenání vyzval generálního ředitele hasičů Drahoslava Rybu.
Vybírat může prezident také ze sněmovních a senátních návrhů. Poslanci k vyznamenání doporučili mimo jiné kardinála Miloslava Vlka in memoriam. Zeman už však dříve uvedl, že jemu ocenění neudělí. Vlk podle něj udělal všechno pro to, aby spory mezi církví a státem byly co největší.
Mezi dalšími 36 sněmovními návrhy je kromě Sáblíkové například folklorní zpěvačka Jarmila Šuláková in memoriam, historik Petr Čornej nebo bývalý hokejový brankář Jiří Holeček i několik válečných veteránů. Senát doporučil 26 osobností. Jsou mezi nimi pěvkyně Eva Urbanová, cestovatel Miloslav Stingl, folklorní zpěvák Jožka Černý. Nominováni byli i neurochirurg Vladimír Beneš, neuroložka Soňa Nevšímalová či psycholog Jaroslav Šturma.
Kolem vyznamenávání osobností Zemanem se v minulých letech často vedly diskuse. Loni se řešily především okolnosti neudělení vyznamenání někdejšímu osvětimskému vězni Jiřímu Bradymu, příbuznému ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). V předchozích letech byl Zeman kritizován třeba za udělení medaile Za zásluhy režisérům Filipu Renčovi a Robertu Sedláčkovi. Negativní ohlasy Zeman vyvolal také udělením medailí Františku Čubovi, jenž vedl za bývalého režimu zemědělské družstvo Slušovice.
Nejvyšším státním vyznamenáním je Řád bílého lva, druhým je Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident uděluje také medaile Za hrdinství a Za zásluhy. Řádovými dny pro propůjčování či udělování státních vyznamenání českým občanům jsou 1. leden a 28. říjen, zvykem je předávat je především během slavnostního večera 28. října na Pražském hradě. Cizí státní příslušník je může dostat kdykoli.
Související
Poslanci připravují Pavlovi návrhy na vyznamenané. Nechybí exprezident Zeman
Kam se poděla národní hrdost? Ceremoniál na Hradě ukázal, jak se politici vzdálili od občanů – a užívají si to
státní vyznamenání , Miloš Zeman , Martina Sáblíková , Miloslav Vlk
Aktuálně se děje
včera
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
včera
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
včera
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
včera
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
včera
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
včera
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
včera
Policie vznesla obvinění z vraždy v případu čtvrtečního napadení v Pardubicích
včera
Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?
včera
Turecko a Austrálie odhalily ústřední téma letošního klimatického summitu COP31
včera
Projekt mucholapka: Jak americká armáda trénuje obranu před drony z Běloruska?
včera
NATO by se nakonec mohlo podílet na znovuotevření Hormuzského průlivu, připustilo Švédsko
včera
Trump je zklamaný. NATO čeká jeden z nejdůležitějších summitů v historii, varoval Rubio
včera
Ne znamená ne. Grónsko jasně vzkázalo Trumpovi, že není na prodej
včera
Elektřina je vzácnost, o seniory se nikdo nestará. Jak se žije lidem na Kubě pod americkou blokádou?
včera
Chlapec předškolního věku z Ostravy zemřel na záškrt. Nebyl očkovaný
včera
Rutte představil plán, jak udržet USA v NATO
včera
Chybí i rukavice nebo roušky. Na současné epidemii eboly má velký podíl Trump, shodují se experti
včera
Kuba představuje pro Spojené státy hrozbu, prohlásil Rubio. Podle odborníků se schyluje k válce
včera
Žena, která přežila hantavirus, promluvila o nesnesitelných bolestech. Nezvládla ani sáhnutí na vlasy
včera
Počasí rozdělí Česko. Místy hrozí tropy, jinde bude výrazně chladněji
Je před námi poslední pracovní den před víkendem, jenž může přinést jednu letošní premiéru. Potvrzuje to i nejnovější předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na nadcházející volné dny.
Zdroj: Jan Hrabě