Zemanovy kontroverzní momenty: K Vlkovi a Grossovi necítil úctu, pohřeb Perese vyměnil za účast na ruské konferenci

Praha - Prezident Miloš Zeman byl v minulosti kritizován za to, že se nezúčastnil pohřbů některých významných českých i zahraničích osobností. A pokud už se na poslední rozloučení vydal, přiletěl pozdě - jako v případě někdejšího slovenského prezidenta Michala Kováče. připomeňte si s námi kontroverzní a hojně diskutované okamžiky.

Nelson Mandela

Velkou pozornost vyvolaly v roce 2013 dohady o tom, který český zástupce poletí na pohřeb nositele Nobelovy ceny za mír a někdejšího prezidenta Jihoafrické republiky Nelsona Mandely. Mikrofony u řečnického pultíku ve Sněmovně tehdy zachytily konverzaci tehdejšího premiéra Jiřího Rusnoka s ministrem obrany Vlastimilem Pickem. „Ty vole, teď ještě zase zemřel Mandela," řekl Rusnok. „Kdo tam pojede?" zachytily mikrofony odpověď ministra obrany Picka.

„Ty vole, já doufám, že prezident,“ opáčil mu Rusnok. „Já mám ještě nějakej oběd, pak máme večeři. Já jsem ve strachu, abych ještě nemusel jet tam. To je navíc dálka jako prase. To bych tam musel nějakou linkou," popisoval premiér strasti cesty do Jihoafrické republiky. „Ne, speciálem," uklidňoval ho ministr obrany. Na otázku, kdo to zaplatí, ministr dodal: „No, já to zaplatím.“

„Já doufám, že Miloš je nažhavenej, že chce někam jet a že pojede," pokračoval Rusnok. „Oni mu to určitě doktoři budou říkat, ať tam nejede," dodává. „Můžeš mi říct, jak vyleze do těch schodů do toho letadla?" namítl minitr obrany. Pak se do debaty se vkládá i ministr financí Jan Fischer. "To je úplná blbost, ještě tam bude nějakej p*ůser," poukazuje na prezidentovo nedávné zranění kolene. „Tak asi nepoletí, tak je to v p*deli," dodal Rusnok.

Zeman si v té době léčil zraněné koleno a jeho zahraniční cesty byly až do konce roku zrušeny. Ani on proto na poslední rozloučení s Mandelou neodletěl.

Stanislav Gross

Zeman se neúčastnil ani pohřbu někdejšího českého premiéra Stanislava Grosse v roce 2015. Argumentoval tím, že ve svého někdejšího politického chráněnce ztratil důvěru poté, co Gross po odchodu z politiky „zázračně zbohatl“. Rozhodl se, že ani nepošle věnec. „Já nejsem pokrytec. Já posílám věnce na pohřby těch, kterých si vážím. A je pravda, že Stanislava Grosse jsem si přestal vážit,“ uvedl tehdy Zeman v rozhovoru pro Blesk.

Šimon Peres

V roce 2016 Zeman vynechal také pohřeb bývalého izraelského prezidenta Šimona Perese. Česká hlava státu místo do Izraele zamířila na řecký ostrov Rhodos, kde probíhala konference Dialog civilizací, kterou pořádal kontroverzní ruský podnikatel Vladimir Jakunin. Tento blízký přítel ruského prezidenta Vladimira Putina přitom figuruje po ruské anexi Krymu na sankčním seznamu Spojených států amerických.

Michal Kováč

Na poslední rozloučení s bývalým slovenským prezidentem Michalem Kováčem sice Zeman dorazil, ale pro změnu bylo pozdě. Na místo kvůli zpoždění letadla Zeman dorazil až na závěr kondolencí a rakvi se podle portálu sme.sk poklonil na nádvoří. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka to zavinily komplikace při letu způsobené počasím. Jenže bratislavské letiště i české Řízení letového provozu posléze uvedly, že o žádných zvláštních meteorologických podmínkách, které by let ovlivnily, neví.

Miloslav Vlk

Zeman se nezúčastnil ani pohřbu kardinála Miloslava Vlka, který zemřel v březnu 2017. Odůvodňoval to tím, že není pokrytec. Dodal, že k němu necítí žádnou úctu a označil ho za „radikálního církevního preláta“. Na rozdíl od Grossova pohřbu na tento poslal alespoň věnec, „Myslím si, že instituce si mají vyjádřit úctu. Smutečním věncem instituce prezidenta republiky vyjádřila úctu instituci kardinála. Lidé si mají vyjádřit úctu pouze tehdy, pokud k sobě tuto úctu cítí,“ vysvětloval Zeman.

Helmut Kohl

Ve stejném roce pak Zeman neojel ani na pohřeb  bývalého německého kancléře Helmuta Kohla. Přestože pozvánka přišla šéfovi vlády Bohuslavu Sobotkovi, kritizovali někteří politici fakt, že ani Sobotka, ani Zeman na pietu nedorazili. Ve stejnou dobu se konal i summit 12 zemí iniciativy tzv. Trojmoří, na kterém tehdy vystoupil i americký prezident Donald Trump. Ani toho se prezident k nelibosti některých českých politiků nezúčastnil. Zeman byl v té době na dovolené na Vysočině.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Stanislav Gross Miloslav Vlk Simon Peres Michal Kováč Helmut Kohl Nelson Mandela

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy