Nejsem rasista, vždyť jsem napůl z Asie, hájí se Okamura

Praha - Hnutí Úsvit získalo ve volbách 69 zastupitelských míst. Do druhého kola senátních voleb neprošel ani jeden z jeho kandidátů. Předseda Tomio Okamura je ale s výsledkem spokojený a vadí mu spíše přístup médií. Řekl to v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

"Existujeme rok. Hnutí ANO existuje čtyři roky a vzpomeňte si, když po dvou letech činnosti kandidovalo do Senátu, tak neuspěl ani jeden kandidát," vysvětluje volební výsledek svého hnutí Okamura. Srovnává ho se subjekty, které už podobnou cestu před Úsvitem absolvovaly.

Popularita Úsvitu klesá, v jednom průzkumu byla zaznamenána na šesti procentech, v dalším na dvou. "Byl od CVVM, který je spřízněný se sociální demokracií, jak mi kuloárně všichni říkají. Jinak všechny ostatní byly okolo pěti šesti procent. A znovu říkám – vzpomeňte si, jak po dvou letech vypadalo hnutí ANO, a to mělo miliardáře za zády," říká k dvouprocentnímu výsledku Okamura.

"Média nás poškozují"

Hlavní problém je podle Okamury v malém mediálním prostoru, který Úsvit dostává, a který prý ve veřejnoprávní televizi neodpovídá počtu hlasů, jež hnutí získalo ve volbách.

"Do pořadu Václava Moravce jsme byli pozváni jenom jednou za celý rok," kritizuje Okamura Českou televizi. Ta se prý vůbec nechová veřejnoprávně. "O Českém rozhlasu ani nemluvě," dodává.

Když už do ČT Okamura pozvaný je, vadí mu, že je prý stále přerušován. "Nemůžu ani doříct myšlenku, což je taky zvláštní. Na to jsem před vstupem do politiky nebyl zvyklý," říká.

"Nejsem rasista, sám jsem byl obětí"

Také mu vadí, když o něm média píší, že je rasista. "Vždyť já jsem napůl míšený z Asie a moje bývalá manželka je Japonka, takže mám tříčtvrtečního syna. Já jsem v životě nic rasistického neřekl," obhajuje se Okamura. Za rasistu byl prý označen, když v kampani do Evropského parlamentu Úsvit převzal plakát ze švýcarského referenda.

"Už v úvodní tiskové zprávě jsem vysvětlil, že ta černá ovce je jako černý pasažér, černá ovce v kolektivu, pořad Černá ovce v České televizi," vysvětluje Okamura. Význam byl pak podle něj překroucen. "Vždyť já naopak byl obětí rasismu, mně se celé dětství všichni posmívali," dodává.

"Ať to rozhodnou historici"

O rasismu se v souvislosti s Okamurou mluvilo i kvůli jeho výrokům o táboru v Letech. Řekl totiž, že "mýtus o romském koncentráku je podle dostupných informací lež", a že tam byl pouze pracovní tábor pro osoby, které se vyhýbaly řádné práci.

"Odpověď mi připravoval můj poradce, protože já nemám čas na tyto složitější odpovědi," vysvětluje situaci Okamura. "Mě ten problém vůbec nezajímá, se přiznám. Ať to rozhodnou historici a ať nám řeknou, jak se má tábor nazývat. A já to podle toho budu říkat. Pro mě není problém nějaký holocaust a tohle, to samozřejmě odsuzuji," dodává.

Úsvit prý nyní čeká budování regonálních struktur, předkládání návrhů v souladu s programem a snaha o změnu. "My jedeme podle programu, vyhodnotily to i nezávislé organizace," říká Okamura.

Související

Tomio Okamura

Okamura míří na na pracovní cestu do Číny. Může jednat o zadrženém občanovi

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) v neděli odpoledne odletěl na pracovní cestu do Číny. Před svým odletem v televizním diskusním pořadu CNN Prima News uvedl, že návštěvu předem konzultoval na koordinačních schůzkách s ministerstvem zahraničí a také s vedením českých tajných služeb kvůli vzájemné výměně informací.
Předseda SPD Tomio Okamura

Nepleťte do debaty o bezpečnosti neustále Rusko, perlil Okamura v televizi

V televizním pořadu Partie Terezie Tománkové se střetli předseda Pirátů Zdeněk Hřib a lídr hnutí SPD Tomio Okamura. Předmětem jejich ostré diskuse byla energetická bezpečnost České republiky. Politici se zásadně neshodli na tom, jakým směrem by se měla česká energetika v budoucnu ubírat.

Více souvisejících

Tomio Okamura Hnutí Úsvit přímé demokracie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Vedra a sucho dál sužují zemi. Stát se snaží pomoci se zadržováním vody v krajině

Hydrologické sucho na našem území dál výrazně zesiluje. Vedra, nedostatek srážek a rekordně nízké stavy vodních toků i podzemních vod potvrzují závažnost současné situace. Ministerstvo životního prostředí dlouhodobě podporuje opatření, která pomáhají vodu v krajině zadržovat, zpomalovat její odtok a zvyšovat odolnost přírodních ekosystémů i obcí a měst vůči dopadům změny klimatu. 

před 3 hodinami

Dagmar Havlová s bustou exprezidenta Václava Havla. (17.11.2021)

Knihovna bez Havla. Začne nová éra, dohoda s Havlovou nevyšla

Je rozhodnuto. Knihovna Václava Havla se definitivně nedohodla s bývalou první dámou Dagmar Havlovou, takže bude pokračovat pod novým jménem. Chce však zachovat co nejvíce projektů a pokračovat ve vzdělávacích, badatelských a osvětových aktivitách. Informovala o tom na webu. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/

EU prověřuje podezřelé IT dotace na Slovensku. Sousedům hrozí sankce

Evropská komise potvrdila, že ví o možných nesrovnalostech u projektů digitalizace financovaných ze slovenského plánu obnovy. Slovensko bude muset u závěrečné deváté žádosti o platbu prokázat, že sporné investice splnily stanovené cíle, přičemž Brusel zohlední i výsledky auditů. Pokud se potvrdí podvod, korupce nebo střet zájmů, které slovenské úřady nenapraví, může Komise krátit evropskou podporu a požadovat vrácení peněz. 

před 7 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví

Maximum možného. Do lékáren míří tisíce balení léku na rakovinu prsu

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv pokračuje v intenzivním řešení omezené dostupnosti léčivých přípravků s účinnou látkou tamoxifen. Díky mimořádným opatřením se podařilo zajistit téměř 6 000 balení, která jsou nyní postupně distribuována do lékáren po celé České republice. Další dodávky jsou již na cestě a budou do distribuční sítě uvolňovány v průběhu příštího týdne.

před 9 hodinami

Ministerstvo zemědělství

Česko hodlá investovat stovky milionů korun do vodních nádrží

Obce mohou již od 7. září začít podávat žádosti o dotaci na výstavbu, rekonstrukci a odbahnění vodních nádrží. Žádosti o dotace se budou přijímat do 7. října. Ministr zemědělství Martin Šebestyán podepsal výzvu, podle které si obce mezi sebou rozdělí 300 miliónů korun v rámci programu Podpora opatření na malých vodních nádržích a drobných vodních tocích – 3. etapa. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. 

před 10 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kde se v Česku vykoupat? Dejte si pozor. Na několika místech platí zákaz

Koupací sezóna pokračuje za příznivých podmínek a většina sledovaných přírodních koupacích lokalit v České republice vykazuje vyhovující kvalitu vody ke koupání. Přírodní koupací vody nadále představují oblíbené místo letní rekreace a v uplynulém týdnu se na jejich zvýšené návštěvnosti podílelo také velmi teplé počasí s teplotami často přesahujícími 30 °C.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Letní počasí

Padl středoevropský teplotní rekord. Má ho Slovensko

Počasí psalo tento týden v prostoru střední Evropy, kam patří i Česká republika, historii. Nový slovenský národní teplotní rekord je totiž zároveň i historicky nejvyšší hodnotou naměřenou ve středoevropském regionu. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

včera

včera

Andy Burnham

Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování

Bývalému princi Andrewovi mohou po nástupu nového britského premiéra Andyho Burnhama do Downing Street hrozit další problémy. Burnham by totiž podle zástupkyně obětí sexuálního násilí mohl souhlasit s veřejným vyšetřováním aktivit amerického finančníka Jeffreyho Epsteina ve Velké Británii. 

včera

včera

Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně

Šéf Světové zdravotnické organizace WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zavítal do africké Demokratické republiky Kongo, kde řádí epidemie smrtelně nebezpečné eboly. Podle Ghebreyesuse se nemoc šíří rychleji, než se zdravotníkům daří zintenzivňovat boj s chorobou. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy