Padne vláda? Babiš poslal Němečka na psychiatrii. Kalousek už glosuje

Praha - V koalice se rozhořel ostrý spor mezi ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD). Vše odstartoval článek serveru iDnes.cz. Do sporu se vložil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a samozřejmě opozice v čele s Miroslavem Kalouskem (TOP 09). Pravice dokonce zvažuje hlasování o (ne)důvěře vládě.

"Pokud noviny našeho koaličního partnera prosazovaly zájem tohoto hnutí o resort zdravotnictví, tak jsem mlčel. Pokud o mně psaly mnohé zkreslené informace se záměrem mě poškodit, také jsem mlčel. Ale v okamžiku, kdy noviny našeho koaličního partnera a server iDnes otevřeně lžou a jako rukojmí si berou pacienty, tak jako ministr zdravotnictví a lékař už mlčet nemohu," řekl ministr Němeček v reakci na dnešní zprávu deníku Mladá fronta Dnes a serveru iDnes.cz, která se týkala léčby kmenovými buňkami.

Na dotaz, zda za tím vidí útok hnutí ANO, řekl, že nebude spekulovat. "Tak já můžu spekulovat, já spekulovat raději nebudu, ale je to prostě shodou okolností náhod, že v médiích vlastněných koaličním partnerem je spuštěna taková kampaň," poznamenal.

Ministr popřel informace deníku a serveru, podle kterých by ministerstvo zdravotnictví prosazovalo léčbu diabetiků nepovolenými kmenový buňkami. Poslanci ANO pak nepřímo některé informace zveřejněné v Babišových médiích obhajovali. Tvrdili, že ministr od nepovolené léčby ustoupil až poté, co na to ANO upozornilo. Předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek odmítl, že by Babiš chtěl využít vlastnictví médií ke kritice Němečka.

"Němeček by měl urychleně nastoupit protialkoholickou a psychiatrickou léčbu," uvedl na twitteru Babiš. Ministra zdravotnictví zároveň zkritizoval za údajně nevýhodné nákupy v ostravské fakultní nemocnici, kterou Němeček v minulosti vedl. "Ale rozumím tomu, že stavět dům v Čeladné je drahá záležitost," dodal Babiš s odkazem na Němečkovo bydliště. Faltýnek v návaznosti na to uvedl, že pokud by se některá podezření spojená s ministrem Němečkem potvrdila, Němeček by měl ve vládě skončit.

Podle Sobotky by měl Babiš svá slova vysvětlit, klidně i před Sněmovnou. Osobní útoky nejsou na místě, ministři musí spolupracovat, řekl ČTK. Na otázku, zda jsou útoky Babišových médií cílené, odvětil, že na to je třeba se zeptat ministra financí.

Pravicová opozice hovoří kvůli sporu o mimořádné schůzi Sněmovny. Uvažuje dokonce o hlasování o nedůvěře vládě. Podle předsedy poslanců TOP 09 a Starostů Miroslava Kalouska takovou věc český Parlament v posledním čtvrtstoletí nezná. "Vaši ministři buď lžou, nebo kradou," řekl. Podle Kalouska by měli odejít Němeček, Babiš nebo oba.

"Myslíte si, že si česká politická kultura může dovolit, aby se jeden člen vlády takto vyjadřovat o druhém," tázal se předseda ODS Petr Fiala. Rovněž podle šéfa Úsvitu Tomia Okamury není možné záležitost zamést pod koberec.

Reakce hnutí ANO: Bráníme pacienty, stále chceme transparentní financování zdravotnictví

Hnutí ANO reagovalo na dopolední emocionální tiskovou konferenci ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, na níž se snažil prostřednictvím napadání médií zastřít skutečnost, že jeho resort prosazoval vyhláškou nepovolenou léčbu kmenovými buňkami pro diabetiky.

"My máme dlouhodobě velké pochybnosti o transparentnosti financování zdravotnictví, ministerstvo nekomunikuje, neplní legislativní plán a sliby dané koaličním partnerům," řekl na tiskové konferenci předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. "Na své tiskové konferenci ministr neřekl celou pravdu, sám prosazoval do vyhlášky předraženou léčbu, která je experimentální. Až nyní tyto body, které považujeme za další plánované vyvádění prostředků z veřejného zdravotnictví, na náš nátlak, nátlak našich lékařů ze zdravotního výboru a správní rady VZP a na nátlak odborné veřejnosti vyřadil."

Poslanec ANO a člen podvýboru pro ekonomiku ve zdravotnictví Miloslav Janulík připomněl, že současný ministr Němeček byl šéfem společnosti, která se právě oblastí kmenových buněk zabývá. Ta byla založena v roce 2009 ve dnech, kdy končila vláda Mirka Topolánka a z veřejných rozpočtů do ní natekly stovky milionů korun.

Podle předsedy zdravotnického výboru Rostislava Vyzuly Němeček nespolupracuje s zdravotnickým výborem, nedochází na zasedání a neplní legislativní plán a výtky na kroky ministerstva v podstatě ignoruje. Do poslední chvíle tedy ignoroval i protesty proti začleňování léčby kmenovými buňkami do vyhlášky.

Další lékař a člen zdravotnického výboru Igor Nykl připomněl, že na Slovensku před pár dny odstoupila ministryně zdravotnictví za to, že jedna z tamních nemocnic nakoupila předražený přístroj. "Pan Němeček jako šéf ostravské nemocnice nakoupil nejdražší cyber nůž v Evropě za 200 milionů, těch 200 milionů bylo schváleno rovněž v den, kdy Topolánkova vláda rozhodla o státních dotacích pro jeho firmu," konstatoval Igor Nykl.

Miloslav Janulík reagoval na Němečkova slova s tím, že to není hnutí ANO, kdo si bere pacienty jako rukojmí. "My naopak pacienty chráníme před nelegálními léčebnými metodami a před tunelováním veřejných prostředků, které pak ve zdravotnictví chybějí."

"Chtěl bych jen připomenout, že právě proto jsme do politiky šli," dodal předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Související

Nová česká vláda premiéra Petra Fialy.

Od Fialovy vlády očekáváme lepší komunikaci, ochranu před drahotou a svobodu podnikání, žádají šéfové oborů i experti

Vkládají do ní velké naděje. Zároveň však šéfové jednotlivých oborů i experti, které EuroZprávy.cz oslovily, upozorňují, že pokud se jim počínání nové vlády Petra Fialy (ODS) nebude líbit, ozvou se a jsou připraveni se proti kabinetu důrazně vymezit. Viceprezident Hospodářského komory Tomáš Prouza, předseda odborů Josef Středula, předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek, exministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a restauratér Luboš Kastner shodně od jmenované exekutivy očekávají především lepší komunikaci, než jakou se prezentovala předchozí Babišova vlády. „Do všech oborů stále zasahuje covid-19, proto by bylo dobré, aby se nová vláda odhodlala k povinnému očkování,“ říká Svatopluk Němeček.
Svatopluk Němeček, bývalý ministr zdravotnictví. Rozhovor

Babišova vláda podcenila v létě očkování třetí dávkou. Nemocnice jsou zahlceny a personál je na limitu, říká Němeček

Šéf Bohumínské městské nemocnice a bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) se domnívá, že za opětovným zahlcením zdravotnických zařízení a rekordním nárůstu nakažených na covid-19 stojí liknavost a podcenění končící Babišovy vlády, která měla v létě iniciovat, aby se třetí dávkou očkovalo co nejvíce lidí. „Už jsme snad všichni zjistili, že koronavirus není žádná vyšší moc, s níž se nedá nic dělat a jedinou cestou je vakcinace. Současný resort zdravotnictví zase situaci nezvládl, pokračuje ve svém chaosu. Přitom kdyby na silnicích denně umíralo dvě stě lidí, jsem si jistý, že by se proti tak zneklidňující statistice bojovalo, například varujícími spoty. Mám pocit, že narůstající oběti na covid-19 dosluhující kabinet systémově neřeší,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Svatopluk Němeček.

Více souvisejících

Svatopluk Němeček Andrej Babiš koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Nová Babišova vláda na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Nepotřebujeme sto dnů hájení, budeme vládou všech občanů, prohlásil Babiš

Nově jmenovaný kabinet Andreje Babiše se sešel na prvním jednání krátce po ceremonii, kde jej prezident Petr Pavel uvedl do funkce. Premiér Babiš po jednání prohlásil, že se jeho vláda hodlá stát vládou všech občanů a zdůraznil, že nebude vyžadovat obvyklých "sto dnů hájení". Ministři za ANO, SPD a Motoristy sobě dorazili na Úřad vlády autobusem.

před 29 minutami

Nová Babišova vláda na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Mluvčí Babišovy vlády bude bývalá televizní rosnička

Bezprostředně po ranním jmenování prezidentem Petrem Pavlem na Pražském hradě se ministři nového kabinetu Andreje Babiše odebrali do Strakovy akademie, kde se konalo první, spíše technické, zasedání vlády. Premiér Babiš následně zahájil proces uvádění členů kabinetu do jejich ministerských funkcí, který potrvá až do večerních hodin.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Nová Babišova vláda poprvé zasedala. (15.12.2025) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko má novou vládu ANO, Motoristů a SPD

Prezident Petr Pavel v pondělí na Pražském hradě jmenoval vládu premiéra Andreje Babiše. Tato koaliční vláda, která se stane v pořadí třetím kabinetem pod Babišovým vedením, nahradí současnou vládu Petra Fialy, která je v demisi. Babiš byl pověřen sestavením kabinetu již koncem října a předsedou vlády byl jmenován 9. prosince.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Prezident Petr Pavel jmenoval Andreje Babiše předsedou vlády (foto: Tomáš Fongus)

Velká nevýhoda pro členy vlády za SPD a Motoristy. Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok, říká politolog

Politolog David Jágr z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy zhodnotil předpokládanou podobu třetí vlády Andreje Babiše. Podle něj je důležité, že ve vládě zasednou ministři za ANO se zkušeností s exekutivy. „Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok. Vládní zkušenosti jsou zkrátka neocenitelné,“ řekl Jágr. Vliv na vládnutí bude samozřejmě mít i SPD a Motoristé sobě, Babiš je ale podle politologa „natolik dominantní politickou a ekonomickou silou v naší zemi, že se bez jeho svolení nevymění ani žárovka na Úřadu vlády“.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hledání nového trenéra národního týmu se komplikuje. FAČR dala Slavia s Trpišovským košem

Když se v říjnu rozhodla Fotbalová asociace ČR – nutno říct, že po řadě nepřesvědčivých výkonů české fotbalové reprezentace (se Saúdskou Arábií 1:1 či s Faerskými ostrovy 1:2) právem – rozloučit se s koučem Ivanem Haškem a nahradit ho dočasně dosavadním asistentem Jaroslavem Köstlem, počítalo se tehdy s tím, že tak asociace činí s dlouhodobou koncepcí a především náhradou, kterou už mají připravenou. I dva měsíce od tohoto momentu to však vypadá, že svaz neměl a stále nemá ani jedno. A hlavně stále nemá nového hlavního trenéra, kterým se po sobotě navíc nestane ani kouč pražské Slavie Jindřich Trpišovský. Klub se totiž definitivně rozhodl, že svého stratéga neuvolní.

včera

Ilustrační fotografie.

Důchody v příštím roce. Úřad shrnul, co bude od ledna jinak

Důchody v roce 2026 budou především vypláceny v nové výši, kterou stanoví pravidelná lednová valorizace. Schválené jsou ale i další změny, jedna se například týká předčasných důchodů. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

včera

Filip Turek

Turka se jmenování vlády netýká, podstoupí zákrok v nemocnici

Poslanec Filip Turek, který je podle Motoristů i nadále kandidátem na ministra, se v pondělí, kdy budou jmenováni ostatní členové vlády premiéra Andreje Babiše (ANO), podrobí menšímu zákroku. V diskuzním pořadu Partie to uvedl jeho stranický kolega Matěj Gregor (Motoristé). 

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce

Ukrajinský prezident Volodymyr otevřel otázku válečných voleb a zároveň názorně ukázal Západu, proč jsou prakticky neproveditelné. Bezpečnostní garance, které podmiňují jejich konání, mohou reálně poskytnout jen ti, kdo Ukrajinu ostřelují – nikoli spojenci, kteří by se tím ocitli v přímém konfliktu s Ruskem. Vše tak odhaluje podstatu dilematu. Kyjev čelí kritice za neuspořádání hlasování, ale jakmile by k němu přistoupil, riskoval by chaos, civilní oběti i další destabilizaci země.

včera

včera

Akt antisemitismu otřásl Austrálií. Pro násilí u nás není místo, řekl Albanese

Austrálií v neděli otřásl teroristický útok na populární pláži Bondi v Sydney. Cílem dvou střelců se stala židovská komunita, o život přišlo nejméně 12 lidí. Čin odsoudil australský premiér Anthony Albanese. Bilance tragické události ještě nemusí být konečná. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy