ROZHOVOR | Babišova vláda podcenila v létě očkování třetí dávkou. Nemocnice jsou zahlceny a personál je na limitu, říká Němeček

Šéf Bohumínské městské nemocnice a bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) se domnívá, že za opětovným zahlcením zdravotnických zařízení a rekordním nárůstu nakažených na covid-19 stojí liknavost a podcenění končící Babišovy vlády, která měla v létě iniciovat, aby se třetí dávkou očkovalo co nejvíce lidí. „Už jsme snad všichni zjistili, že koronavirus není žádná vyšší moc, s níž se nedá nic dělat a jedinou cestou je vakcinace. Současný resort zdravotnictví zase situaci nezvládl, pokračuje ve svém chaosu. Přitom kdyby na silnicích denně umíralo dvě stě lidí, jsem si jistý, že by se proti tak zneklidňující statistice bojovalo, například varujícími spoty. Mám pocit, že narůstající oběti na covid-19 dosluhující kabinet systémově neřeší,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Svatopluk Němeček.

V Bohumínské městské nemocnici, kterou řídí, už musel dát pokyn k vybudování covidových oddělení, jež se zhotovila na interně a gynekologii. Předseda představenstva Svatopluk Němeček si všímá, jak opětovný nápor těžce snáší zdravotnický personál. „Už je pomalu dva roky na limitu a jeho vyčerpanost stále roste. Navíc se začínáme potýkat s absencí doktorů a zdravotních sester, které zůstávají doma s dětmi v karanténě. Atmosféra proto u nás v nemocnici není ideální,“ přiznává bývalý ministr zdravotnictví. Někdejší okresní zdravotní rada v Karviné by při pohledu na plnící nemocnice nařídil oficiální povinné očkování. „Málokdo si totiž uvědomuje, že jistým způsobem tady povinná vakcinace už existuje. Vždyť vláda do něj už lidi tlačí. Bez něj se už nikam nedostanou, když se přestaly uznávat testy, a tak o nějaké dobrovolnosti se už hovořit nedá. Bylo by férovější a korektnější občanům na rovinu říci, jak se věci v reálu mají. Je zapotřebí nalézt odvahu a říkat lidem pravdu.“ Internista by byl i pro chvilkové zavedení lockdownu. „Z medicínského hlediska by byl na místě. Vím, že národ je na něj alergický. Ale proč, protože vláda jej zavedla v minulosti na dlouho, nic se nedělo, neuměla ho vysvětlit a situace se nelepšila. V Rakousku však k uzávěře sáhli, protože situace je dramatická.“

Bývalý ředitel Fakultní nemocnice Ostrava nerozumí lékařům, kteří očkování proti onemocnění covid-19 odmítají. „Když nastupuje doktor do nemocnice, musí se povinně podrobit vakcinaci proti hepatitidě typu B a injekci dostane i proti tetanu. A nikdo neprotestuje.“ Absolvent Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci nesouhlasí s výrokem policejního prezidenta Jana Švejdara, který prohlásil, že pokud by nastala povinná vakcinace, pak by ze sboru odešlo deset tisíc policistů. „Nevěřím, že by tak silný odliv nastal. Policisté mají v současné době nadstandardní výdělky, které si za náročnou službu bezesporu zaslouží, navíc je ve hře i výsluha.“ Manžel lékařky a poslankyně ODS Zdenky Němečkové Crkvenjaš se vymezuje proti miliardáři Karlu Janečkovi, který se na Českém slavíku prezentoval jako odpírač. „Pan Janeček se vždy chytá témat, která mediálně rezonují. Proto mě jeho vyjádření nepřekvapuje, pro mě není žádnou morální autoritou,“ tvrdí v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Svatopluk Němeček, který kandidátovi na post ministra zdravotnictví Vlastimilu Válkovi radí, aby do svého týmu zapojil i sociology.

VÁLEK BY SE NEMĚL BÁT NEPOPULÁRNÍCH KROKŮ

Pane doktore Němečku, jaká je aktuální covidová situace v Bohumínské městské nemocnici, kterou řídíte? Jen připomenu, že jen za úterý se koronavirem infikovalo téměř rekordních 26 tisíc pacientů, což je od vypuknutí pandemie rekordní nárůst.

Už čtrnáct dní se bohumínská nemocnice plní nakaženými. Naše zdravotnické zařízení je ohledně kapacity menší, ale i tak jsme určitý nárůst v posledních čtrnácti dnech zaznamenali. K dispozici máme osmdesát lůžek a dvacet postelí jsme už museli vyblokovat pro pacienty s infekcí.  Museli jsme proto vybudovat covidová oddělení, která se zhotovila na interně a gynekologii. Lidé pochopitelně nepřestanou mít najednou obtíže se srdcem, a tak pro běžné interní případy využíváme vyšetření na chirurgii. Opětovný nápor těžce snáší zdravotnický personál. Už je pomalu dva roky na limitu a jeho vyčerpanost roste. Atmosféra u nás v nemocnici tak není ideální. Myslím si ale, že podobná situace ohledně zahlcení panuje i v ostatních nemocnicích Moravskoslezského kraje.

Ředitel nemocnice v Uherském Hradišti Petr Sládek vyzval ostatní zařízení, aby jim kvůli nedostatku personálu vypomohla, protože situace ve Zlínském kraji je kritická. Uvažujete, že byste kolegům některé doktory a sestry vyslal z Bohumína na pomoc?

Bohužel prosbu pana ředitele Sládka nemůžeme vyslyšet, sami jsme na hraně personální kapacity. Navíc se začínáme potýkat s absencí doktorů a zdravotních sester, které zůstávají doma s dětmi v karanténě. Mám velké obavy, že se dramatický stav z Moravy záhy přesune i do Čech, a tak nikde nebude personálu nadbytek.

Při předchozích vlnách pomáhali v nemocnicích dobrovolníci. Hlásí se vám i nyní?

Ano, jsem velmi rád, že před čtrnácti dny na naši výzvu uveřejněnou na nemocničním Facebooku zareagovala řada dobrovolníků. Jejich pomoci si nesmírně vážím, ovšem jejich podporu můžeme využít na úrovni sanitáře. Odborné posty nejsou posíleny, na něj bychom potřebovali množství specialistů. Znovu ale opakuji, dobrovolníkům moc děkuji a jejich ochota i nadšení nás dojímá. Uvítáme každou sílu.

Dovedete predikovat, jak bude zanedlouho vypadat situace v nemocnicích, když nárůsty nakažených jsou rekordní?

Současný stav mě velmi zneklidňuje. Vždy, když čísla rostou, tak do čtrnácti dní se velmi plní nemocnice a může dojít k jejich zahlcení. Sice neustále slýcháme, jak je náš zdravotnický systém robustní, ale donekonečna také nemůže vše zvládnout. Přesto se každému nakaženému, u něhož bude nutná hospitalizace, dostane péče, ale bohužel se tak stane na úkor pacientů s jinými chorobami. Velmi mě trápí, že se díky covidu-19 například nepodaří včas diagnostikovat onkologicky nemocné pacienty.

Matematici a analytiky propočítali, že denně mohou na covid-19 zemřít až dvě stovky nemocných. Jsou jejich výpočty skutečně reálné?

Obávám se, že ano. Jedná se o šíleně vysoké, znepokojující číslo. Už jsme snad všichni zjistili, že koronavirus není žádná vyšší moc, s níž se nedá nic dělat a jedinou cestou je vakcinace. Současný resort zdravotnictví zase situaci nezvládl, přijde mně, že dále pokračuje ve svém chaosu. Přitom kdyby na silnicích denně umíralo dvě stě lidí, jsem si jistý, že by se proti tak zneklidňující statistice bojovalo, například varujícími spoty. Mám pocit, že narůstající oběti na covid-19 dosluhující kabinet systémově neřeší.

Šlo nynější dramatické situaci ze strany končící vlády Andreje Babiše nějak předejít?

Zajisté. Domnívám se, že za opětovným zahlcením zdravotnických zařízení a rekordním nárůstu nakažených na covid-19 stojí liknavost dosluhující Babišovy vlády, která měla v létě iniciovat, aby se třetí dávkou očkovalo co nejvíce lidí. Blíží se Vánoce a my se dostáváme do podobné situace jako loni. Kabinet opětovně chybuje a jeho přešlapy jsou už deprimující a unavující. Především resort zdravotnictví opět zmatkuje. Nejdříve chce, aby se děti ve školách testovaly, pak zjistí, že antigenních testů je nedostatek. Z předešlých chyb se nikdo nepoučil.

Zeptám se vás jako bývalého ministra zdravotnictví ze Sobotkova kabinetu, co by podle vás měl udělat Vlastimil Válek (TOP 09), kandidát na šéfa resortu?

Pokud bude jmenován, pak mu jeho roli absolutně nezávidím. Situace je jak na horské dráze a začíná být nesmírně dramatická. Proto bych v první řadě panu profesoru Válkovi doporučil, aby si stanovil primární věci, které nesnesou odkladu, a další přesunul do středně vzdáleného časového horizontu. Řešit vše najednou totiž nelze. Nepochybuji, že si sestaví kvalitní tým plný lékařů a epidemiologů. Osobně bych jej doplnil i o sociology. Resort zdravotnictví se totiž stává naprosto strategickým ministerstvem pro celou zemi. Pandemie má nejen zdravotní dopady, a tak by zapojení sociologů jistě nebylo scestné. Byl bych rád, kdyby pan profesor byl odvážný a nebál se i nepopulárních kroků.

LOCKDOWN BY BYL NA MÍSTĚ, LIDÉ JSOU NA NĚJ ALERGIČTÍ

Nepopulárními kroky myslíte třeba zavedení lockdownu? Vy byste pro něj byl?

Z medicínského hlediska by byl na místě. Vím, že národ je na něj alergický. Ale proč, protože vláda jej zavedla v minulosti na dlouho, nic se nedělo, neuměla ho vysvětlit a situace se nelepšila. V Rakousku však k uzávěře sáhli, protože situace je dramatická. Víte, politika je řemeslo, které s sebou přináší nepopulární kroky, jež se ale vyplatí. Mnohým politikům chybí odvaha se rázně rozhodnout. Zaleknou se veřejného mínění a své relevantní názory přestanou hájit. Osobně bych byl pro povinné očkování.

I když jsem příznivcem vakcinace, nedovedu si představit, jak povinné očkování převést do reálného života. Napadá mě, že policisté s hygieniky budou každého odpírače honit po ulicích a až ho chytnou, tak mu násilně aplikují látku…

Vámi zmíněná představa je silně nadnesená a hlavně nereálná. Málokdo si ale uvědomuje, že jistým způsobem tady povinná vakcinace už existuje. Vždyť vláda do něj už lidi tlačí. Bez něj se už nikam nedostanou, když se přestaly uznávat testy, a tak o nějaké dobrovolnosti se už hovořit nedá. Bylo by férovější a korektnější občanům na rovinu říci, jak se věci v reálu mají. Tedy nazývat věci pravým jménem. Znovu opakuji, že je zapotřebí nalézt odvahu a říkat lidem pravdu.

Jak se jako lékař díváte na některé vaše kolegy, kteří očkování odmítají a bagatelizují jej?

Jejich postoji absolutně nerozumím a vysvětlím důvod. Když nastupuje doktor do nemocnice, musí se povinně podrobit vakcinaci proti hepatitidě typu B a injekci dostane i proti tetanu. A nikdo neprotestuje, proto nechápu, proč nyní někteří tak vehementně protestují. Přitom tetanus ohrožuje jen vaše tělo, nikoho dalšího. Ale u covidu je situace jiná, touto infekcí můžete nakazit další lidi. Lékař by měl především chránit zdraví a životy druhých a jít ohledně prevence příkladem. Doktoři i ostatní zdravotnický personál by měli dostávat vakcinaci povinně.

Další skupinou, u níž se uvažuje, že by měla být povinně očkována, jsou policisté. Jejich prezident Jan Švejdar ale prohlásil, že pokud by se tak stalo, potom ze sboru odejde deset tisíc policistů. Opravdu by podle vás hrozil tak velký odliv?

Nevěřím, že by tak silný odliv nastal. Policisté mají v současné době nadstandardní výdělky, které si za náročnou službu bezesporu zaslouží, navíc je ve hře i výsluha. Nemyslím si, že by zmíněné bonusy tak snadno obětovali a od sboru kvůli aplikaci vakcíny odešli. Jiná situace může nastat třeba u pracovníků v sociálních službách, pokud by se museli naočkovat. Tam by asi odchod z jejich pozic mohl být snazší.

Profesor Vlastimil Válek nedávno připustil, že může dojít postupem času i k čtvrté dávce vakcinace. Nemáte obavy, že by se i sympatizanti s očkováním už začali vzpouzet? Nebylo by to pro některé až příliš?

Řadě občanů se takový postup nemusí jistě líbit. Ale je nutné si uvědomit, že s covidem-19, než vypukl, neměl nikdo žádné zkušenosti. Na počátku pandemie, kdy byla infekce čerstvá, se proto počítalo, že postačí jedna až dvě dávky. Jenže poté začal virus mutovat. Je možné, že během roku půjdeme na očkování dvakrát. Lidé z toho nebudou nadšení, ale pořád se jedná o lepší vizi, než aby další občané umírali, anebo zkolaboval zdravotnický systém.

JANEČEK SE RÁD CHYTÁ TÉMAT REZONUJÍCÍCH V MÉDIÍCH

V pátek při vyhlášení Zlatého slavíka se na galavečeru jako odpírač projevil miliardář a organizátor soutěže Karel Janeček. Kritizoval protiepidemická opatření vlády a případné očkování dětí. Nadační fond Neuron složený z vědců, který Janeček v roce 2010 založil, se od jeho vyjádření distancoval. Co na jeho rétoriku zpětně jako lékař říkáte?

Prohlášení pana Janečka jsem v přímém přenosu neslyšel, ale četl jsem jej na Twitteru. Musím říci, že mě jeho vyjádření vůbec nepřekvapilo. Pan Janeček se vždy chytá témat, která mediálně rezonují. Když do politiky vstupoval Andrej Babiš, neustále měl tendenci hovořit o tom, v jak zkorumpovaném prostředí žijeme. Pro mě není žádnou morální autoritou.

Vaší manželkou je lékařka a poslankyně za ODS Zdenka Němečková Crkvenjaš, jež je známá jako vedoucí lékařů, kteří pečovali o popálenou Natálii Kudrikovou ze žhářského útoku ve Vítkově z roku 2009. Probíráte spolu současnou covidovou situaci?

Samozřejmě a na celou pandemii máme naprosto shodné postoje. Myslím si, že všichni lékaři, kteří nechtějí exhibovat a v médiích za každou cenu šokovat, zastávají totožný názor. A to, že preferují očkování a nabádají k ohleduplnosti vůči ostatním.

Související

Snímek z filmu Černý jestřáb sestřelen (Black Hawk Down), který vyobrazuje poslední bojovou akci americké operace Gothic Serpent, ikonickou bitvu v ulicích Mogadišu. Rozhovor

Pokus o zastavení krize v Somálsku vyústil v proslulou bitvu v ulicích Mogadišu. Výsledek silně ovlivnil zahraniční politiku USA, říká afrikanista

Před třiceti lety, 4. prosince 1992, posvětil tehdejší prezident Spojených států George H. W. Bush vyslání více než 25 tisíc amerických vojáků do Somálska. Mírová operace pod americkým velením - posvěcená ze strany OSN -, do níž se zapojily téměř tři desítky zemí z celého světa, představovala zásadní zvrat v somálské občanské válce, která do té doby byla domácím klanovým konfliktem, hodnotí události Jan Záhořík v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Historik a afrikanista z Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, který se dlouhodobě věnuje Rohu Afriky, vysvětluje, že somálská společnost je v vztahu k cizím vlivům a vměšování poměrně konzervativní, což se projevilo v útocích na zahraniční vojáky. Celkový nezdar mise, který v roce 1993 podtrhla ikonická bitva v ulicích Mogadišu, pak podle Záhoříka představoval zásadní moment pro americkou zahraniční politiku.
Vladimír Baar Rozhovor

Profesor Vladimír Baar v rozhovoru pro EZ: Co stojí za invazí na Ukrajinu, hrozí Rusku rozpad a dočkáme se někdy klidu?

Expert na kulturní a politickou geografii profesor Vladimír Baar z Ostravské univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz detailně vysvětlil, co stojí za ruskou invazí na Ukrajinu a proč historický kontext nemusí nutně hrát až takovou roli. Zodpověděl také otázky týkající se nestability Ruska jako státu. „V 90. letech jsem byl na Dálném východě a tam se chovali úředníci v podstatě způsobem: ‚Moskva daleko, my si tady zavádíme naše pravidla.‘ To ale Putin zarazil,“ zavzpomínal v rozsáhlém rozhovoru profesor, který dříve v působil jako rektor Ostravské univerzity.

Více souvisejících

rozhovor Svatopluk Němeček Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování nemocnice Zdravotnictví Vláda ČR Andrej Babiš Vlastimil Válek (TOP 09)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Andrej Jakunin, syn ex šéfa ruských železnic Vladimira Jakunina.

Norský soud zamítl obžalobu proti synovi bývalého šéfa ruských železnic

Norský soud dnes zamítl obžalobu proti synovi bývalého šéfa ruských železnic Andreji Jakuninovi. Podle státních zástupců Jakunin porušil norské zákony, když jeho dron přeletěl nad Špicberky. Soud uvedl, že čin není trestný, uvedla agentura AFP s odvoláním na advokáty muže. Obžaloba se může proti rozsudku odvolat.

Aktualizováno před 1 hodinou

Pedro Castillo

Peruánský prezident chtěl vyhlásit předčasné volby, parlament ho okamžitě odvolal. Prozatímní prezidentkou je Boluarteová

Peruánský parlament dnes jasnou většinou odvolal z funkce prezidenta Pedra Castilla jen krátce poté, co hlava státu oznámila záměr zákonodárný sbor rozpustit a vyhlásit předčasné volby. Poslanci Castilla zbavili funkce kvůli "trvalé morální nezpůsobilosti". Policie následně na twitteru oznámila, že Castilla zadržely bezpečnostní složky. O něco později složila přísahu dosavadní viceprezidentka Dina Boluarteová a stala se prozatímní prezidentkou a vůbec první ženou v čele Peru. Boluarteová již dříve Castillovo počínání označila za státní převrat.

před 1 hodinou

ČEZ, ilustrační foto

Fiala: Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to dnes řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

před 1 hodinou

Petr Fiala

Premiér Fiala ke stěhování uprchlíků: Není to dobrý příběh a nemělo k němu vůbec dojít

Případ, kdy sněmovní kancelář plánovala ukončit pobyt uprchlíků z Ukrajiny ve své ubytovně v Harrachově na Jablonecku, je podle premiéra Petra Fialy (ODS) nešťastný a nemělo k němu dojít. Provázela ho také nezvládnutá komunikace. Fiala to dnes řekl v rozhovoru na CNN Prima News. Uprchlíci z Ukrajiny, kteří v ubytovně nyní bydlí, nakonec najdou náhradní ubytování v penzionu v Harrachově, řekla ve zpravodajském pořadu televize Nova předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

včera

Tomáš Pojar, MA. Vystudoval v Česku politologii a mezinárodní vztahy a v Izraeli bezpečnostní studia, v minulosti působil v neziskovém sektoru, mj. jako ředitel humanitární organizace Člověk v tísni, a později jako diplomat. V posledním období byl českým velvyslancem v Izraeli. Ve své funkci prorektora pro zahraniční vztahy se zabývá rozvojem mezinárodních kontaktů akademického i projektového typu.

Fiala navrhne na funkci poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne na funkci poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara, který je nyní poradcem premiéra pro zahraniční a bezpečnostní otázky. Premiér to dnes řekl v rozhovoru na televizní stanici CNN Prima News. Vláda na příštím jednání projedná vznik postu poradce pro národní bezpečnost. Vytvoření funkce podle Fialy na dnešním jednání doporučila Bezpečnostní rada státu.

včera

včera

České dráhy - Nový jízdní řád 2023.

Nový jízdní řád 2023 v Praze a ve Středočeském kraji: Změny budou zejména na Benešovsku + VELKÝ PŘEHLED

V neděli 11. prosince 2022, jak informovaly ČD server EuroZprávy.cz ve své zprávě, začne na železnici platit nový jízdní řád. K hlavním novinkám bude patřit úprava dopravního modelu na tratích z Benešova přes Olbramovice do Tábora a do Sedlčan, která souvisí se zrychlením dálkových vlaků na hlavní trati z Prahy do Tábora. Dopravní koncept se změní také na trati mezi Kralupy nad Vltavou a Kladnem, kde nově pojede většina vlaků přímo až do Prahy. Nový jízdní řád bude platit do 9. prosince 2023.

včera

včera

Srdce Česka

Google představil Heart of Czechia, první digitální sbírku českého umění

Poklady českého umění, designu a architektury jsou ode dneška volně přístupné publiku na internetu. Platforma Google Arts & Culture připravila projekt s názvem Heart of Czechia (Srdce Česka), v rámci kterého si zájemci mohou prohlédnout například díla malíře Alfonse Muchy nebo brněnskou vilu Tugendhat, řekla ČTK manažerka platformy Google Arts & Culture pro střední a východní Evropu Liudmila Kobyakova.

včera

Ursula von der Leyenová

Šéfka EK navrhuje další sankce: Nutíme Rusko, aby za svou krutost zaplatilo

Evropská komise navrhuje rozšířit protiruské sankce o 200 lidí a firem, včetně tři ruských bank. Žádá také nové kontroly a omezení vývozu chemikálií, nervově paralytických látek, elektroniky a IT komponentů, které by mohly být použity Ruskem ve válce proti Ukrajině. Návrh devátého sankčního balíku dnes představila předsedkyně EK Ursula von den Leyenová.

včera

Ilustrační foto

Maďaři dnes u benzinek nevěřili svým očím. Pohonné hmoty přes noc zdražily o více než 10 korun

Pohonné hmoty na čerpacích stanicích v Maďarsku po úterním zrušení cenového stropu výrazně zdražily. Maďarská ropná společnost MOL doporučila prodávat litr benzinu za 641 forintů (téměř 38 Kč) a litr nafty za 699 forintů (přes 41 Kč). Podle maďarských médií však dnes byly ceny na některých čerpacích stanicích ještě vyšší. Cenový strop, který vláda zavedla zhruba před rokem, přitom činil 480 forintů (zhruba 28 Kč) za litr benzinu i nafty.

včera

včera

včera

včera

Úřad práce

Úřady práce dostaly přes 768.700 žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě

Úřady práce dostaly přes 768.700 žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě. Žadatelé chtěli tuto podporu pro téměř 1,18 milionu dětí. Úředníci dosud vyřídili 705.800 žádostí. Výsledky na jednání sněmovního sociálního výboru představil náměstek ministra práce pro informační technologie Karel Trpkoš. Někteří rodiče si stěžují, že peníze od státu ani po týdnech nedostali. Podle Trpkoše případů, které se zpracovávají delší dobu, ubývá. Ministerstvo evidovalo k 6. prosinci 7226 nevyřízených žádostí, které lidé podali před víc než dvěma měsíci.

Aktualizováno včera

včera

Více než polovina Skotů si přeje nezávislost na Spojeném království

Až 56 procent Skotů si nyní přeje nezávislost Skotska na Spojeném království, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos publikovaného Reuters. Podíl je o šest procentních bodů vyšší oproti podobnému průzkumu z května. Britský nejvyšší soud před dvěma týdny rozhodl, že Skotsko nemůže bez souhlasu Londýna uspořádat druhé referendum o nezávislosti.

Zdroj: ČTK

Další zprávy